21 Ekim 2020 Çarşamba

Savcıya ödül gibi atama

savciya-odul-gibi-atama


17 Ekim 2020 Cumartesi 10:22

 Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İstanbul’daki yargının bir kesimi arasında yaşanan gerginlik devam ederken İstanbul yargısındaki en kritik isimlerden birisi olan İstanbul Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Adalet Bakan Yardımcılığı’na atandı. Yılmaz aynı zamanda HSK Birinci Daire Üyesi olarak da görev yapacak. Bu daire yargıdaki atama, inceleme ve soruşturma işlerine bakarken, Yılmaz’ın atama kararı “İstanbul grubunun” yargıya daha da hâkim olduğu tartışmalarına neden oldu. Ayrıca Bakan Gül’ün bu atamaya sıcak bakmadığı öne sürüldü. 

 

CUMHURİYET'te yeralan Seyhan Avşar'ın haberine göre, Yılmaz, İstanbul’daki en kritik soruşturmaları yürüten isimdi. Libya’da hayatını kaybeden bir MİT mensubunun ifşa edildiği gerekçesiyle gazetemiz yazarı OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve OdaTV Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ında aralarında yer aldığı 8 gazeteci hakkında soruşturmayı yürüten isimdi. Yılmaz gazeteciler hakkında hazırladığı iddianamede gazetecilerin 8 yıldan 19 yıla kadar hapislerini istedi. 

 

KAVALA İDDİANAMESİİş insanı Osman Kavala önce Gezi Direnişi davasında 15 isimle beraber yargılanarak beraat etti. Ancak aynı gün Kavala hakkında  “casusluk” suçlamasıyla hakkında gözaltı kararı verildi. Kavala yeniden tutuklandı. Kavala hakkındaki yeni soruşturmayı yürüten isim Hasan Yılmaz’dı. Yılmaz, Osman Kavala hakkında 64 sayfalık bir iddianame hazırladı. İddianamede Kavala’nın “anayasal düzeni değiştirmek” ve “casusluk” suçundan cezalandırılmasını istedi. Yılmaz bu iddianamede, Gezi davası iddianamesinde yer alan birçok iddiaya da yer verdi.

 

Hasan Yılmaz ayrıca Die Welt muhabiri Deniz Yücel hakkındaki soruşturmayı yürüttü. Deniz Yücel hakkında “terör örgütü propagandası yapma” suçundan iddianame hazırladı. Yücel 1 yıl tutuklu kaldı. Yargılama sonunda ise Yücel, 2 yıl 9 ay hapis cezası aldı. 

 

HSYK’YE ŞİKÂYET EDİLDİ

Cenaze için gittiği Okmeydanı Cemevi’nde 2014 yılında polis kurşunuyla başından vurularak öldürülen Uğur Kurt ile ilgili soruşturmayı da Hasan Yılmaz yürüttü. Kurt ailesinin avukatları Yılmaz’ın, “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle o dönemki Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikâyette bulundu. Kapatılan Samanyolu Medya Grubu hakkındaki soruşturma, İstanbul’da 146 avukatın gözaltına alınması kararlarının altında da Yılmaz’ın imzası vardı. Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi Arabistan Konsolosluğundaki aramayı ve Adnan Oktar soruşturmasını da Yılmaz yürütmüştü.Haber okunma sayısı: 269

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

pendikte-alevi-yurttaslara-tehdit

Pendik’te Alevi yurttaşlara tehdit!

20 Ekim 2020 Salı 10:41
ttb-ve-tpdden-bakana-yanit

TTB ve TPD'den Bakan'a yanıt

19 Ekim 2020 Pazartesi 20:01
koronavirus-hastasi-349519-vefat-9371

Koronavirüs hastası 349.519 vefat 9.371

19 Ekim 2020 Pazartesi 19:30
kibir-hastalik-belirtisi-mi

Kibir hastalık belirtisi mi?

19 Ekim 2020 Pazartesi 17:21

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP'li vekiller çileden çıktı !

CHP Milletvekili Veli Ağbaba meclis genel kurulunda yaptığı konuşma ile Türkiye'nin ekonomik boyutlarını

HDP, legalite ile illegalite arasında durmaktan vazgeçmeli

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Biz Türkiye'yiz Tayyip Erdoğan sen kimsin?

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baş, askıda ekmek kampanyasına

Sarayın demiryolu politikası raydan çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Türkiye

Yeryüzü, yeniden İslam ilkelerini aramaktadır

İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri Bakanları, Başmüftüleri İstişare

Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a yanıt

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın Buğra

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL