24 Ağustos 2019 Cumartesi

Savcı cinayetinde skandal gelişme

savci-cinayetinde-skandal-gelisme-

DHKP-C’li teröristlere saldırı emrini verdiği iddia edilen ve İtalya’da yakalanan Erdal Ünal, Türkiye’nin iade dosyasını gönderememesi nedeniyle serbest bırakıldı. DHKP-C’li Erdal Ünal serbest kalır kalmaz İtalya’dan Avusturya’ya geçti.
25 Nisan 2015 Cumartesi 18:20

 Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ın önce adliyedeki odasında rehin alınmasının, sonra da öldürülmesinin ardından güvenlik ve istihbarat zafiyeti iddialarına bir yenisi daha eklendi. Savcı Kiraz’ın öldürülmesinden altı gün sonra, tatil için gittiği İtalya’da yakalanarak tutuklanan ve saldırının azmettiricisi olduğu belirtilen Erdal Ünal serbest bırakıldı. 

 

İADE DOSYASININ GİTMESİ GEREKİYORDU 

Erdal’ın serbest bırakılmasının arkasında Türkiye’nin iade belgelerini göndermemesi yatıyor. Taraf’ın edindiği bilgilere göre Ünal’ın serbest bırakılması şöyle gelişti: Savcının öldürülmesinden 6 gün sonra DHKP-C’li Ünal, İtalya’da eşiyle birlikte bir otelde yakalandı. 

 İADE GÖRÜŞMELERİ 

İtalya emniyeti Ünal’ı gözaltına aldı. Bu sırada Türkiye ile İtalya arasında iade görüşmeleri başladı. Yasalara göre, Ünal’ın Türkiye’ye iadesinin yapılabilmesi için, Adalet Bakanlığı’nın, İtalya Adalet Bakanlığı’na “iade dosyasını” göndermesi gerekiyordu. Ünal bu süre içerisinde İtalya’da hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, 6 Nisan’da yaptığı ilk duruşmada Ünal’ı tutuklayarak Türkiye’den iade dosyasının gelmesi için duruşmayı 15 Nisan’a erteledi. Ünal yaklaşık dokuz gün tutuklu kaldıktan sonra yeniden hâkim karşısına çıktı. Türkiye, ikinci duruşma gününe kadar dosyayı göndermesi gerekirken, gönderemediği öğrenildi. Bunun üzerine Ünal, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

 

İTALYA’DAN AVUSTURYA’YA GEÇTİ 

Serbest kalan Ünal, uzun süre yaşadığı ve kendisine siyasi sığınmacı statüsü verilen Avusturya’ya gitti. Ünal’ın eşinin de Avusturya vatandaşı olmasının bu ülkeye geçişinde etkili olduğu belirtildi. Adliyede ise Ünal’ın Avusturya’ya geçtikten sonra iadesinin, iki ülke arasındaki ilişkiler nedeniyle artık zor olduğu konuşuluyor. 

 

MOLOTOFLU SALDIRI EMRİNİ VERDİ 

Erdal Ünal ismi polis kayıtlarına ilk kez 1994’ün Şubat ayında Ankara Üniversitesi’ne düzenlenen molotoflu saldırıyla girdi. Saldırının 27 Mart 1994’te yapılan yerel seçimlerden birkaç gün önce gerçekleştirilmesi, o dönem olayın provokasyon olabileceği ihtimalini artırmıştı. Ünal, 1995 yılında da Ankara’da bir banka şubesine molotofla saldırıda bulundu. Her iki olay sonrasında da izini kaybettirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Ünal hakkında uluslararası arama kararı çıkartıldı. 20 yıldan bu yana “sessiz” olan ve yurtdışında yaşayan Ünal, iddiaya göre örgüte eylemlerle ilgili talimatları ülke dışından verdi. 

 

Kaynak: Taraf

 Haber okunma sayısı: 531

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gorusuruz-yine-gel-tamam-mi

Görüşürüz, Yine gel tamam mı

23 Ağustos 2019 Cuma 18:51
saraydan-roka-agir-sozler

Saray'dan ROK'a ağır sözler

23 Ağustos 2019 Cuma 09:32
ordudan-ibbye-ziyaret-

Ordudan İBB'ye ziyaret

22 Ağustos 2019 Perşembe 18:38

ÜLKE GÜNDEMİ

Her tehdidin başını ezecek güç ve kararlılığa sahibiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada,

Bu masalla artık kimseyi uyutamazsınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, iktidarın memur maaşlarına 2020 yılı için

Metronun güvenliği için teknolojik merkez

İstanbulluların güvenle seyahat edebilmesi için Metro İstanbul’un hayata geçirdiği “Güvenlik İzleme

Cumhur ittifakında savaş çıkartacak kapışma

AKP'li Mustafa Yeneroğlu, Van'daki polis şiddetiyle ilgili paylaşımına yönelik tepkiler üzerine açıklama

Seçim hezimetinin faturasını komutana kestiler!

İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin hemen ardından yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı

Saray'dan ROK'a ağır sözler

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, geçen sene televizyonda Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL