03 Nisan 2020 Cuma

Şaka gibi gelebilir ama gerçek

saka-gibi-gelebilir-ama-gercek

İstanbul’daki okullarda İdlib için yardım kampanyası düzenlenirken, Ensar Vakfı’nın düzenleyeceği bilgi yarışması kapsamında öğrencilere ’40 Derste Ahlak’ kitabı dağıtıldı
21 Şubat 2020 Cuma 10:01

 İstanbul Sancaktepe’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izniyle Sancaktepe İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (SİMMDER) İdlib’e yardım kampanyası başlattı. Okullara dağıtılan zarflarla İdlib’den göçenler için öğrencilerden para istendi. Son dönemde Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden kendisine para yatırmasıyla oldukça sık gündeme gelen Ensar Vakfı ise okullarda ahlak kitabı dağıttı.

 

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okullara gönderilen yazıda şunlar dendi:

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Kömüş'ün haberine göre, “Sancaktepe İmam Hatip üyesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin (SIMMDER) yazılarında: ağır savaş koşulları nedeniyle zorunlu göçe maruz kalan sınırımızdaki savaş mağdurlarının soğuktan korunmaları amacıyla briket ev yapımı ve geçici gıda ihtiyaçlarının karşılanması için un yardımı toplama kampanyası düzenlemek istediklerini belirtmektedirler. Söz konusu yardım toplama kampanyasının ilçemiz okullarında; ilgili okul idaresinin gözetim: denetim ve sorumluluğunda gönüllülük esasına göre yapılmasının müdürlüğümüzce uygun görüldüğüne dair Kaymakamlık Onayı ekle gönderilmiş olup. 18.02.2020 Salı günü mesai bitimine kadar yardım zarflarının teslim alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.” 

Yazının ardından zarflar okullara dağıtılmaya başlandı. Zarflarda “İdlib’deki ağır savaş koşulları nedeniyle zorunlu göçe maruz kalan sınırımızdaki mazlumlar için briket ve un yardım kampanyası 1 metrekare ev 90 TL-5 kg un 10 TL” yazıldı.

 

İdlib kampanyasının yanı sıra İstanbul Beykoz’da Ensar Vakfı’nın Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokol çerçevesinde Sana Emanet bilgi yarışması için 40 Derste Ahlak kitabı dağıtıldı. Kitabın arka kapağında yazan cinsiyetçi ifade ise dikkat çekti:

 

“Bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, iffetini korur, bir de kocasına itaat ederse, ona ‘Haydi cennetin hangi kapısından istersen gir’ denilir.”

 

'ENSAR AHLAK DERSİ VEREMEZ'

 

BirGün’e konuşan Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Kazım Yılancı vakıfların okullarda yaptığı çalışmalara karşı defalarca dava açıp kazandıklarını hatırlattı.

 

Yılancı şöyle konuştu:

 

“Bu davaları kazanmamıza rağmen MEB ve Milli Eğitim Müdürlükleri mahkeme kararlarını açıkça ihlal ederek okulları belirli vakıf ve derneklerin faaliyet alanı olarak görmeye devam etmektedir. Bizler öğretmen olup okullarda çalışabilmek için yıllarca okuyup, bitmeyen sınavlarla, güvenlik soruşturmalarıyla, mülakatlarla sınanıyoruz. Birçoğumuz mesleğini icra edemiyor. Biz bu zorlukları yaşarken bu vakıf ve derneklerin elini kolunu sallayarak okullarımızda çalışma yapması öğretmenlik mesleğinin altını oymaktır. Tekrar altını çiziyoruz; Bizim Ensar’dan alacağımız bir ahlak dersi yoktur.”

 

İdlib için düzenlenen kampanyaya ilişkin de konuşan Yılancı “Geçmiş deneyimlerden yola çıkarak, bu tip para toplama kampanyalarının; kampanyaya katılan öğretmen, katılmayan öğretmen; para veren öğrenci, vermeyen öğrenci; yardımı destekleyenler, desteklemeyenler şeklinde ayrışmalara ve tartışmalara yol açabileceğini söyleyebiliriz. Niyetinden bağımsız dernekler eliyle okullarda para toplama faaliyetlerini doğru bulmuyoruz” dedi.

Haberin etiketleri:

ensar, ahlak, din, kitap


Haber okunma sayısı: 329

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ozel-hastaneler-ne-durumda

Özel hastaneler ne durumda?

02 Nisan 2020 Perşembe 20:08
imamoglundan-cok-sert-tepki

İmamoğlu’ndan çok sert tepki

02 Nisan 2020 Perşembe 19:53
koronavirus-hastasi-18-bin-135-olum-356

Koronavirüs hastası 18 bin 135 ölüm 356

02 Nisan 2020 Perşembe 19:41
fatih-portakaldan-soyluya-anlamli-cevap

Fatih Portakal'dan Soylu'ya anlamlı cevap

02 Nisan 2020 Perşembe 19:32
tahlilleri-gizlediler

Tahlilleri gizlediler

02 Nisan 2020 Perşembe 10:18
cubbeli-ahmetten-olay-sozler

Cübbeli Ahmet'ten olay sözler

01 Nisan 2020 Çarşamba 23:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Cezaevlerinde binin üzerinde hasta mahkum var

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın

Cübbeli Ahmet'ten olay sözler

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Diyanet İşleri

Bu raporda 60 bin kişinin öleceği yazıyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz yıl

Çin konsolosluğundan TRT'ye sert tepki

Çin Başkonsolosluğu, "Böyle gerçek dışı video ve yalan haber yapmak, 1 Nisan şakası mı? Bir devlet kanalına

Vaka sayısındaki artış önlem alınmadığının kanıtı

Türkiye, koronavirüsün en çok can aldığı 12’nci ülke konumunda. TTB Covid-19 İzleme Grubu Üyesi Cavit

Otogarda 'İzin belgeli' yolculuk düzene girdi

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs nedeniyle şehirler arası yolculuklara kısıtlama getirmesinin ardından

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL