29 Eylül 2020 Salı

Sağlık çalışanlarını bitirdiler

saglik-calisanlarini-bitirdiler

Çin’deki araştırmanın verilerini paylaşan Zekiye Bacaksız: Türkiye’de bu boyutta bir araştırma yapılmamakla birlikte salgının, ciddi risk altında hizmet veren sağlık çalışanları üzerindeki ruhsal etkileri gözlemlenebilmektedir. Sağlık çalışanları arasında yoğun çalışma ve strese bağlı ölümler ile intihar vakaları göz ardı edilemeyecek boyuttadır.
08 Ağustos 2020 Cumartesi 10:59

 Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, pandemiye karşı büyük risk altında olan ve yetersiz personel ile savaş veren sağlık çalışanlarının yoğun çalışmaya bağlı fiziksel-ruhsal rahatsızlıklardan ekonomik sıkıntılara pek çok sorunla mücadele ettiğini vurguladı.

 

Bacaksız “Enfekte olanların sayısının bile bilinmediği sağlık çalışanları giderek tükenirken çözüm için geç kalınması durumunda telafisi imkânsız sorunlarla karşılaşılacaktır” uyarısında bulundu. “Sağlık Bakanlığı’nı, hangi ilde kaç sağlık çalışanının enfekte olduğunu, enfekte sağlık çalışanlarının meslek dağılımını ve çalıştıkları kurumları paylaşmaya çağırıyoruz” diyen Bacaksız, tüm sağlık çalışanlarına standartlara uygun ve yeterli kişisel koruyucu ekipman sağlanması, düzenli olarak PCR testi ile tarama yapılması gerektiğini söyledi.

 

CUMHURİYET'te yer alan Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, Sağlık sistemindeki personel yetersizliğinin pandemi döneminde daha belirgin hale geldiğini ifade eden Bacaksız, özetle şunları kaydetti: “Özelikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yeni açılan hastanelere diğer hastanelerden personel kaydırılmış, bu da zaten var olan personel sıkıntısını artırmıştır. Sağlık ordumuzun pandemi ile savaşında yetersiz personelle cepheye sürülmektedir. Pandemi döneminde aşırı, yoğun ve büyük risk altında çalışmalarına rağmen, döner sermaye ödemelerinin sıfırlanmasıyla giderek artan ekonomik sorunlar ile karşı karşıya bırakılan sağlık çalışanları için bıçak kemiğe dayanmıştır. Genel Sağlık-İş olarak siyasi iktidarı, sağlık çalışanlarının tümünün mali, özlük haklarında ve çalışma koşullarında kalıcı iyileştirme yapmaya çağırıyoruz. Yoğun bakım ünitesi gibi alanlarda 8 saatten fazla çalıştırılmaya müsaade edilmemelidir.”

 Haber okunma sayısı: 235

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

İşte İsmail Saymaz'ın kovulma nedeni

İsmail Saymaz TELE1'de katıldığı 'Anında Manşet' programında Ahmet Davutoğlu ile röportaj yaptığı için

Kesenin ağzı İmam Hatiplere açık

İmam hatip liselerinin akademik başarısının artırılması amacıyla hemen her yıl farklı bir uygulamayı hayata

Ece Üner'den Kim Kardashian’a muhteşem cevap

Show TV Ana Haber Sunucusu Ece Üner, Ermeni asıllı ABD’li reality Show yıldızı Kim Kardashian’ın Azerbaycan

Düğün neyse de takılar ne olacak?

Pandemi nedeniyle nikah ve düğünler 2021’e erteleniyor. Öncelikli gerekçe kalitenin düşmesi, ikincisi ise

HKP'den Ermenistan'a sert tepki

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısına sert tepki gösterdi.

TTB’de yeni yönetim belirlendi

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Seçimli Büyük Kongresi 26-27 Eylül 2020 tarihlerinde Ankara’da

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL