17 Ağustos 2019 Cumartesi

Pedallar demokrasi için çevrildi...

pedallar-demokrasi-icin-cevrildi

15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Pedallar Demokrasi İçin Dönüyor etkinliği ilgiyle takip edildi. Etkinliğe Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Nebojša Stefanović, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekominiksyon Bakanı Rasim Ljajić, Gençlik ve Spor Bakanı Predrag Perunicic katıldı.
15 Temmuz 2019 Pazartesi 13:07

 Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğun ve kültürel bağların pekişmesi amacıyla 2009 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında etkinlikler gerçekleştiren Yunus Emre Enstitüsü, 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin 3. yılında dünyanın farklı bölgelerinde farklı temalarla "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri" kapsamında çeşitli faaliyetler düzenlemekte, projeler yürütmektedir.

 

Bu çerçevede Pakistan, Japonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Malezya, Katar, Rusya, Mısır, Afganistan, Hırvatistan, Güney Afrika, Romanya, Bahreyn, Filistin ve Arnavutluk gibi dünyanın farklı yerindeki 15 ülkede 15 Temmuz demokrasi kahramanlarımız saygı ve rahmetle anıldı.

 

Demokrasi mücadelemizi dünyaya anlatmak için önemli sorumluluklarımız var15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında görüşlerini belirten Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, “15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti. Bu darbeye asker, devlet görevlileri veya belirli bir statü grubu değil, öncelikle halk müdahale etti. Türk halkı darbecilere karşı, tarihte eşine az rastlanır korkusuz ve kararlı bir duruş sergiledi. Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğun ve kültürel bağların pekişmesi adına 10 yıldır dünya çapında faaliyetler yürüten enstitümüzün; halkımızın bu demokrasi mücadelesini dünyaya anlatmak adına önemli bir sorumluluğu var. Hain girişimin üçüncü yılında dünyanın 15 farklı ülkesinde demokrasi mücadelemizi geniş kitlelerle buluşturduk. “dedi.

 

Pedallar demokrasi için döndü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçiliği himayesinde Pedallar Demokrasi İçin Dönüyor 15 Temmuz Demokrasi Bisiklet Koşusu Belgrad’da gerçekleştirildi.

 

Belgrad Yunus Emre Enstitüsü tarafından da desteklenen programBelgrad’ın Košutnjak Şehir Parkı'nda gerçekleştirildi. Etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve Elçilik Çalışanları, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Nebojša Stefanović, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekominiksyon Bakanı Rasim Ljajić, Gençlik ve Spor Bakanı Predrag Perunicic, Sırbistan Bisiklet Birliği ve Novi Sad Bisiklet Kulübü yetkililerinin yanı sıra çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

 

Stefanović: Teröre ve organize suça karşı Türkiye ile ortak hareket etmek istiyoruz.

15 Temmuz Türkiye-Sırbistan Dostluk Bisiklet Yarışında açılış konuşması yapan Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovic, 3 yıl önce Türkiye’de demokrasiye karşı bir kalkışma gerçekleştiğine dikkat çekerek Türkiye’nin teröre ve organize suça karşı verdiği mücadeleye destek verdiklerini ifade etti.


Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelenin Sırbistan için de büyük önem taşıdığına vurgu yapan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Nebojša Stefanović, 3 yıl önce Türk halkının devletine karşı kalkışılan bu hain olaya güçlü ve etkili bir şekilde cevap verdiğini, Türkiye’de demokrasinin sahiplenilmesinin bir çok ülkeye örnek olabileceğini söyledi.

 

Bisiklet koşusu etkinliğinin yanı sıra Belgrad Yunus Emre Enstitüsü tarafından 15 Temmuz ile ilgili bir de konferans düzenleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanı Dr. Ufuk ULUTAŞ ve Diplomasi Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mesut ÖZCAN’ın katılımı ile 16 Temmuz 2019 tarihinde Sırbistan Avrupa Araştırmaları Enstitüsünde bir konferans gerçekleştirilecek.

 

15 Temmuz kahramanları Japonya’da anıldı.

15 Temmuz anma etkinleri çerçevesinde Yunus Emre Enstitüsü, Japonya’nın Yokohama kentindeki Yokohama Sparkling Festivali kapsamında gerçekleştirilen sokak yürüyüşüne katıldı. Yokohama’nın şehir merkezindeki Liman Caddesinde gerçekleştirilen sokak yürüyüş töreninde, Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçiliği çalışanları, üniversite işbirlikleriyle kurulan Yunus Emre Mehter Takımı ve Türk folklor kıyafetleri giymiş Japon dostlarımız ile birlikte yaklaşık 75 kişilik bir ekip yürüyüşte yer alarak “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”nü andı.

 

 

Yunus Emre Enstitüsü Hakkında

Türkiye’nin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak ve dünya üzerinde kültürel etkileşime katkı sağlamak için 2009 yılında kurulan Yunus Emre Enstitüsü çalışmalarını; Kültürel Diplomasi, Kurumsal Kapasite, Bilim Diplomasisi, Kültürel Etkileşim ve Türkçe Öğretimi olmak üzere 5 ana eksen üzerinden yürütüyor. Enstitü bugün dünya genelinde 157 irtibat noktasına ulaştı.www.yee.org.tr

Haberin etiketleri:

Yunus Emre Enstitüsü, 15 Temmuz


Haber okunma sayısı: 97

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sapiklik-ve-cinsiyetcilik

‘Sapıklık ve cinsiyetçilik’

15 Ağustos 2019 Perşembe 23:59
turbe-sanip-yillarca-optuler

Türbe sanıp yıllarca öptüler

15 Ağustos 2019 Perşembe 19:35
turkiye-tefecilerin-elinde-mi

Türkiye tefecilerin elinde mi?

15 Ağustos 2019 Perşembe 09:54
akpli-belediyede-sahte-imza-vurgunu-

AKP'li belediyede sahte imza vurgunu

15 Ağustos 2019 Perşembe 09:20
pacayi-boyle-kurtarmaya-calisti-

Paçayı böyle kurtarmaya çalıştı

14 Ağustos 2019 Çarşamba 16:35
her-soruya-cevap-vermemiz-lazim

Her soruya cevap vermemiz lazım

14 Ağustos 2019 Çarşamba 16:12

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Tiyatrolarında yasaklanan oyun çok

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2002'den bugüne

İYİ Parti'den o iddialara açıklama

Son günlerde yapılan karşılıklı açıklamalarla parti içerisindeki demokrasiyi işleten İYİ Partililerden

Ne varsa paylaşmaya hazırız

Kurban Bayramı boyunca İstanbul’un birçok noktasında vatandaşlarla buluşan, devam eden projeleri inceleyen ve

Ebeveynlerin internetteki korkusu Siber zorbalık

Çocuklar teknoloji ile artık çok erken yaşta tanışıyor. Anne babaları en çok endişelendiren konuların

Denge ve denetimi biz sağlayacağız

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) yer alan İYİ

FETÖ'nün şirketleri, bakın kimlere yaradı

FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle el konularak TMSF'ye devredilen şirketlere AKP'li eski belediye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL