17 Ocak 2021 Pazar

MEB, Mevlana, robot, savaş

meb-mevlana-robot-savas

TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığınca Konya'da düzenlenen 11. Uluslararası Robot Yarışması'ndaki icatlara savaş temalı robotlar damgasını vurdu.
12 Mayıs 2017 Cuma 08:17

 TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığınca Konya’da düzenlenen Mevlana temalı 11. Uluslararası Robot Yarışması’nda öğrenciler savaş robotlarını sergiledi…

 

MEB, Mevlana, Robot, Savaş

 

Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni’nin haberine göre, MEB’in TÜBİTAK ile birlikte Konya’da düzenlediği 11. Uluslararası Robot Yarışması “Mevlana” temalı olsa da öğrencilerin hayalleri savaş ve çatışma koşulları etrafında şekillendi. Konya’da düzenlenen robot yarışmasında en dikkat çeken icatlardan birisi bombalı araçları tespit eden makine oldu. Son 2 yılda yüzlerce insanın büyükşehirlerde yaşanan bombalı araç saldırısının ardından harekete geçen İstanbul Kadıköy Mesleki ve Teknik Adanolu Lisesi öğrencileri, bombalı araçların tespiti için “Ağırlık Kontrol Sistemi” geliştirdi. Bombalı araçları fark ettirmeden ağırlıklarını kontrol ederek bulmayı planlayan öğrenciler, aracın ağırlığı ve yolcu faktörünü birleştirerek geliştirdikleri yazılımla erken uyarı sistemi kurdu. 

Robot doktor

 

Yarışma kapsamında Konya’ya getirilen bir diğer icat ise “Sina” isimli robot doktor oldu. İstanbul Gaziosmanpaşa Özel Mavigün Fen Lisesi’nden öğrenciler, çatışma bölgelerinde yaralanan askerlere acil müdahalenin yapılabilmesi için bir robot geliştirdi. Çatışmalar devam ederken alana sağlık hizmeti verilememesini temel alan öğrenciler, tehlikeli alana insan yerine tespit edilmesi daha zor olan robotlar göndererek askerlere ulaşmayı hedefledi. Askerin ilk olarak yaralandığı bölgeyi ısı farkı ile tespit etmeyi planlayan öğrenciler, ilk müdahalenin de yaralanma anında yapılabilmesini amaçladı.

 

Robot köpek

 

Öğrencilerin bir diğer icadı hem insanları hem de hayvanları korumak üzerine kuruldu. Kimyasal gaz ve madde saldırılarında yaşanan tehlikelere karşı insanla tespitin ötesinde hayvanların da kullanılmamasını isteyen Tokat Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğrenciler “ZiroK9” adını verdikleri proje ile mekanik robot köpek geliştirdi. Üretilen yazılımla tehlikeli bölgelere girerek kimyasal maddeleri koklayarak tahlil eden, tespit ettiği değerleri de kontrol alanına ulaştıracak mekanik köpekler ile yabancı bölgelerin keşfi sırasında robotlar kullanılarak can kaybının önüne geçilmesi hedeflendi.

 

Yardım götüren ‘Cankuş’

 

Yarışmada sergilenen bir diğer icat ise tehlikeli bölgelere yardım taşıyan insansız hava araçları oldu. Balgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğrencilerin “Cankuş” isimli arama, kurtarma ve keşif uçağı da Konya’da sergilendi. İnsansız hava araçları olarak kullanılan Cankuş’un deprem, afet veya savaş dönemlerinde insanların ulaşamadığı bölgelere yardım taşıması hedeflendi.

 

Tank ‘yazdırdılar’

 

Yarışmaya katılan savaş temalı robotların yanında, geliştirilen diğer icatlarda da savaşlarda kullanılan araç gereçlerin kullanılması dikkat çekti. Son dönemin dikkat çeken teknolojik akımı olan 3 boyutlu yazıcıları kullanarak icatlar geliştiren öğrenciler, renk tespit eden ışıklı minyatür tanklar ve 15 Temmuz’da yaşamını yitirenlerin anıldığı tabelalar ‘yazdırdı’.

Haberin etiketleri:

cankuş, icat, robot, adanolu, zirok9, mavigün


Haber okunma sayısı: 448

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akomdan-istanbul-uyarisi

AKOM'dan İstanbul uyarısı

16 Ocak 2021 Cumartesi 18:03
yeni-whatsapp-gizlilik-sozlesmesi

Yeni WhatsApp gizlilik sözleşmesi

16 Ocak 2021 Cumartesi 17:55
siz-neymissiniz-be-abi

Siz neymişsiniz be abi

16 Ocak 2021 Cumartesi 09:20
whatsapp-ve-otesi

WhatsApp ve Ötesi

15 Ocak 2021 Cuma 13:24
whatsapptan-yeni-aciklama

WhatsApp'tan yeni açıklama

15 Ocak 2021 Cuma 13:14

ÜLKE GÜNDEMİ

Yedek ödenek fren tutmuyor

2020’nin 1 trilyon 202 milyar TL’lik harcamasının yüzde 7.8’i, dağıtma inisiyatifi Cumhurbaşkanı

En yan etkisiz ilaç alınmayan ilaçtır

Üsküdar Üniversitesi, üç yıl ara ile vefat eden iki değerli hocası Prof. Dr. Tuncel Özden ve Prof. Dr. Uğur

Erdoğan'dan gelecek için pembe tablo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin ve

İnternet arama motorlarından kayıt nasıl silinir

Kişisel veri konusunun en çok konuşulduğu bu dönemde, kendimize ait herhangi bir bilgi ya da fotoğrafı arama

Kasım ayında ihracat ve ithalat arttı

İstanbul’da, Kasım ayında, 12.7 milyar dolar ithalat, 7.9 milyar ihracat gerçekleşti; hem ihracat hem de ithalat

CHP'den 'sen varsan biz varız' kampanyası

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL