TSK Mehmetçik Vakfı

12 Kasım 2018 Pazartesi

Kışkırtmaya dikkat!

kiskirtmaya-dikkat

Alptekin Aydın, Çin’i yakından tanıyan bir işadamı ve siyasetçi. Yedi yıl Çin’de yaşadı. 2012 yılında İzmir EXPO Fuarı temsilcisi olarak tekrar Çin’e gitti... Aydın, ‘Uygur Türklerine Çin zulmü’ iddialarının gerçek dışı olduğunu söyledi
08 Kasım 2018 Perşembe 08:22

 İlk bomba Muğla’da patladı. CIA’nın öncülüğünde 2004 yılında ABD’de kurulan sözde ‘Sürgünde Doğu Türkistan Parlamentosu’ ve hükümeti, 30 Ekim 2018 günü merkezini Muğla’ya taşıdı. Yine basının desteğiyle sözde yeni Cumhurbaşkanlarını seçtiler. Ardından tarihiçi İlber Ortaylı, itibarını hiçe sayarak Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Uygurlara zulüm, işkence yaptığı iddiasını ortaya attı. Dayanağı, 18 Nisan’da AP ajansının servis ettiği kamp resmiydi.

 

Türkiye-Çin ilişkilerinin parladığı ve ticari ilişkilerin İpek Yolu’yla canlandığı şu günlerde Çin’e yönelik kampanyanın habercisi olan gelişmeleri Çin’i yakından tanıyan bir işadamına sorduk. Alptekin Aydın, Pekin ve Şanghay’da yedi yıl kalmış.Makine mühendisi. Aydın, CHP’nin Foça Belediye Meclisi üyeliği aday adayı da olmuştu. Aydın, son gelişmeleri Aydınlık’a değerlendirdi.

 

ASAYİŞ DIŞI EYLEM BASTIRILIR 

“Sun Yat Sen Çin İmparatorluğu yerine Cumhuriyeti kurduğunda, Türkistan’ın ikiye ayrıldığını görüyoruz. Çin’in yanına geçen Uygur Türkleri ve Batı’da, ‘Doğu Türkistan’ olarak Rusya’nın etkisinde kalan bölge. Daha sonra Mao önderliğindeki uzun yürüyüşte ve Çin devriminin yanında yer alan Uygurlular, Çin devleti içinde bir eyalet olarak yerlerini aldılar. Çin’de birçok eyalet var, birleşik bir Cumhuriyet devleti. Birçok etnik topluluk, milliyet, hiçbir olay olmadan aynı topraklarda yaşayıp gidiyor.

 

“Ancak Doğu Türkistan bölgesinde zaten yapısal olarak bir ABD kışkırtması var. Sürgündeki Doğu Türkistan’ın kuruluşunu ilan eden muhalif Çinli kadın, CIA’nın elemanı. Çin içinde huzursuzluk ve sıkıntı yaratıyorlar.

 

“Orada ne camilere ne kimseye karışan, bulaşan yok. Asayiş dışı her eylem her devlet tarafından bastırılır. Hele bu olay ABD desteğinde oluyorsa yıkıcı olur ki Çin’in tavrı da budur.”

 

MUĞLA ÇİN’E MADEN İHRACININ MERKEZİ

 

Aydın, sözde Sürgündeki Doğu Türkistan hükümetinin Muğla’ya yerleşmesini anlamlı bulduğunu söyledi ve şu çarpıcı bilgilyi verdi: “Orada bir zemin, tabaka belki bulmuşlardır. Ancak bana göre Çin ile ticaretteki önemli bir ürün olan maden, seramik, cevher ihracatının merkezi Muğla ilimizdi. Muğla’nın adını kirletiyorlar şimdi. Çin-Türk dostluğunu bozmak istedikleri açık. Kürşat Tüzmen de bakanlığı döneminde bu tip büyük hatalar yaptı. Uygur-Sincan bölgesine ne zaman gitse, ‘Doğu Türkistanlılar’ diyordu. Tüzmen bu tutumlarıyla, bölgede Türk ticaret bölgesinin kurulmasına çelme taktı.

 

“Sözde ‘Doğu Türkistan’ senaryoları, 1970’lerde Çin Dünya Ticaret Örgütü’ne katılınca devreye sokuldu... Artık 5-6 yıldır Çin, Sincan-Uygur bölgesinde iyi bir ticaret merkezimiz var. Şimdi Türkiye ile ilişkiyi bozmak istiyorlar. Olay budur!”

 

Muğla’yı mesken tuttular

 

Sözde sürgündeki Doğu Türkistan Kurucu Parlamentosu, 2004 yılında CIA tarafından ABD’de toplandı ve 14 Eylül 2004 günü de ABD Parlamento binası içindeki “Capital Hill” salonunda düzenlenen basın konferansıyla “Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti”nin kurulduğu resmen ilan edildi. O tarihlerde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ABD’de, 16-26 Eylül günlerinde de TBMM Dostluk Grubu heyeti Çin’deydi. Gül, Çin’in ABD Büyükelçisiyle bir araya gelerek gelişmeleri görüşürken, TBMM heyeti de Çin’de ABD Büyükelçisiyle konuyu görüştü.

 

Bugüne kadar ABD dışında bir kez Kanada Toronto’da, bir kez de Japnoya Tokyo’da toplanan sözde Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti, 8. toplantısını bu yıl Muğla’da yaptı ve 30 Ekim günü Gulam Osman Yağmaoğlu, sözde DTSH Cumhurbaşkanı seçildi. Yağmaoğlu’nun ilk mesajı “Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Doğu Türkistan halkının meşru hükümetidir. İşgalci Çin yönetimine bağlı kukla halk hükümetini tanımıyoruz” oldu. Hükümetin Uygur ve Kazaklar dışında Kırgız ve Nogayları temsil ettiği ileri sürüldü.

 

Aytekin Aydın’a İlber Ortaylı’nın yazısına ilişkin düşüncelerini de sorduk, henüz okumamıştı. Yine de şu değerlendirmeyi yaptı: “Anlatılanlara bakılırsa Amerika’nın yanında bir tavır. Amerika’nın faaliyetidir bu işler! CIA bu işin içinde...”

 

Ortaylı’dan can simidi

 

Tarih profesörü İlber Ortaylı, 3 Kasım 2018 günkü Hürriyet’te, bilimadamı olarak tüm itibarını ortaya koyarak “Doğu Türkistan’daki Çin zulmü” başlıklı bir yazı yayımladı, AP’nin Nisan 2018’de servis ettiği bir fotoğrafı tekrar kullanan Ortaylı, “Kamplar... İşkence korkunç” diyordu. İlber Ortaylı’nın yazısıbda şu satırlar dikkat çekti: “Çin’le barış ve kültür yılına giriyoruz. Bu gibi politikaların uygulandığı ve etnik bir grubun açıkça tahrip edilmesinin hedeflendiği bir ülkeyle hangi kültürel ilişki ve barış yılını birlikte kutlayacağız, doğrusu çok merak edilir... Dünyada barış yılının kutlanması savaş yapanlar arasında görülür. Kültürel bağların yoğunlaştırıldığı yıllar ise ancak bunun layık olduğu ülkelerle yapılır.”

 

Diplomasi dilini bir kenara koyarak ve herhangi bir kanıt göstermeden Çin Halk Cumhuriyeti’ni yargılayan Ortaylı, “yakın gelecekte toplu imha hareketleri vukua gelebilir”, “geniş kitleler kamplara toplanıyor, işkence ve beyin yıkama metotları uygulanıyor” gibi iddialar ileri sürmekten çekinmedi.

 

AYDINLIK gazetesi/Hayati Özcan

Haberin etiketleri:

Alptekin Aydın, Çin, uygur türkleri


Haber okunma sayısı: 112

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

diyanet-isleri-baskanina-zor-soru

Diyanet İşleri Başkanı'na zor soru

12 Kasım 2018 Pazartesi 18:39
akpli-belediyeden-adrese-teslim-ihale

AKP'li belediyeden 'adrese teslim' ihale

12 Kasım 2018 Pazartesi 08:24
suriyelilere-sehit-cocugu-ayricaligi

Suriyelilere şehit çocuğu ayrıcalığı

12 Kasım 2018 Pazartesi 07:59
adrese-teslim-kadro-ilani

Adrese teslim kadro ilanı

12 Kasım 2018 Pazartesi 07:50
melih-gokcek-hakkinda-sorusturma

Melih Gökçek hakkında soruşturma

11 Kasım 2018 Pazar 20:35
sabah-yazarina-cok-sert-cevap

Sabah yazarına çok sert cevap

11 Kasım 2018 Pazar 20:28

ÜLKE GÜNDEMİ

Diyanet İşleri Başkanı'na zor soru

Milli Kurtuluş Savaşı için “Keşke Yunan gelip gelseydi” diyen Kadir Mısıroğlu’na bir tepki de İYİ

Böyle etik dışı, davranışları hayretle karşılıyorum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, TBMM'de CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan ile

Yakında göller kuruyacak

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin yakın

Daha çok sömür ki AKP yaşasın

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifine ilişkin, "Türkiye'de

AKP'li belediyeden 'adrese teslim' ihale

AKP’li Burhaniye Belediyesi’nin akaryakıt alımına dair ihalesindeki rekabeti engelleyen maddeler nedeniyle

Suriyelilere şehit çocuğu ayrıcalığı

Adana Valiliği, kentteki Suriyeli çocukların ikametgahına bakılmadan okul kayıtlarının yapılması için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL