TSK Mehmetçik Vakfı

22 Şubat 2019 Cuma

Kayseri'de Şehir Hastanesi'nde rant kavgası

kayseride-sehir-hastanesinde-rant-kavgasi

Kayseri’ye yapılacak olan Şehir Hastanesinin projelerinde değişiklik yapılması, şehri karıştırdı hastahane yanında belediyeden işyeri alanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile tartıştı
07 Temmuz 2018 Cumartesi 08:57

 24 Haziran seçimlerinden önce Kayseri’de bir programa katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin önünü bir grup esnaf kesti.

 

Özhaseki’yle konuşan 44 esnafın temsilcisi, Kayseri’ye yapılacak olan Şehir Hastanesinin civarında işyeri aldıklarını, kendilerine hastane civarında başka işyeri yapılmayacağının sözünü verildiğini belirtti.

 

Esnaflar, Özhaseki’ye “Şimdi siz şehir hastanesi lehine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak imar planı değişikliği yapıyormuşsunuz doğru mu” diye sordu. Özhaseki ise hastaneyi yapan şirketin değişiklik yapmaya hakkı olduğunu, bakanlığın da değişiklik yaptığını söyledi. Özhaseki esnaflara “Size kim söz verdiyse gidin ona sorun” dedi. 

ESNAFLARA “BAŞKA DÜKKAN OLMAYACAK” SÖZÜ VERİLDİ

 

Bunun üzerine esnaflar Noter’den Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ihtarname çekti. Esnaflar ihtarnamede yapılan şehir hastanesinin etrafındaki dükkanların 31 Ocak’ta ihaleyle aldıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

 

“İhale sürecinde söz konusu dükkanların bedeli belirlenirken, tarafımıza gösterilen proje maketi üzerinde Kayser Şehir Hastanesi'ne en yakın konumdaki tek ticari amaçlı taşınmazların bu dükkanlar olduğu gösterilmiş, hastane tarafında başka bir lokasyonda ticari amaçlı parsel bulunmadığı, satılan dükkanların karşısındaki alanın tamamen hastane alanına dahil olduğu bilgisi verilmiştir. Bu husus ihale sürecinde de şifahi olarak tekrarla dile getirilmiş olup, bu husus ihale esnasında fiyat teklifleri verilirken tekraren dile getirilmiş olup, ihale kayıtlarında da bu taahhüdünüz sabittir. Söz konusu dükkanları bedeli belirlenirken, ticari kazanım açısından tarafınızca belirtilen bu hususun ihale alıcıları olarak bizlerin en yüksek teklifleri vermesine olan etkisi şüphesizdir.”

 

“Ancak işyerlerinin ihalesi yapıldıktan sonra Kayseri Şehir Hastanesine ayrılan tarafta ticari işyerleri yapılacağı bu yönde çeşitli imar tadilatları yapılacağı şeklinde çeşitli söylemler ortaya çıkmıştı” denilen ihtarnamede “Bizler tarafınızca def'aten verilen taahhütlere itimaden bu söylemleri gerçek dışı bulmaktayız. Fakat son zamanda Kayseri Şehir Hastanesi'ne ayrılan 7093 ada 20 ve yine ihtarname ekindeki mevcut normalde yeşil alan olarak görülen 21 ve 7093 ada 20 parseller üzerinde bir inşaat faaliyetine başlanması ve bu konuda net bir cevap alınamaması ihale alıcıları olarak bizleri son derece mağdur etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Esnaflar belediyeden kendilerine yazılı bir taahhüt verilmesini istedi.

 

 

 

HASTANE İÇERİSİNE ECZANELER AÇILACAK

 

Bu arada BirGün gazetesinden Uğur Şahin’in haberine göre; Kayseri Şehir Hastanesi’nde yasalara aykırı bir durum ortaya çıktı. Kanunlara göre hastane içerisinde eczane açılamazken, Kayseri Şehir Hastanesi’nin içerisine eczaneler kurulması planlanıyor. Bu değişikliğe dair imar planı değişikliği 11 Haziran tarihinde askıya çıkarıldı. Mevcut imar planında olmayan detaylar, hazırlanan yeni plana eklendi. Bakanlığın yaptığı çalışma ile hastane içerisine eczaneler açılabilecek.

 

“DEĞİŞİKLİKTEKİ AMAÇ BAKAN ÇOCUĞU İÇİN”

 

BirGün’ün edindiği bilgiye göre, değişikliğin esas nedeni, Mehmet Özhaseki’nin kızının Kayseri’deki eski hastanenin karşısında bulunan eczanesi. BirGün’den Uğur Şahin’e konuşan kaynaklar şunları söyledi:

 

“Normalde şehir hastanelerinin içerisinde ticari işletme açılabiliyor. Ancak hiçbir şehir hastanesinin içerisinde eczane açılamıyor. Hatta duvarları bile bitişik olamıyor. Bu Eczacılık Kanunu’na göre böyle. Ama Kayseri’de bunu değiştirecekler, kanunun etrafından dolanarak hastane içerisindeki ticari alanların bir kısmını, eczane olarak planladılar. Bunun sebebi de şudur: Bakan Özhaseki Kayseri’li, onun kızı da eczacı. Daha önce kapatılan devlet hastanesinin karşısında da eczanesi var. Hastanenin taşınmasının ardından aynı durumu korumak için plan değiştirildi ve hastanenin içindeki alanın bir kısmı, dışındaymış gibi göstererek eczane açılacak. Belki 3-5 tane daha açacaklar ama buradaki esas amaç Bakan çocuğu içindir.”

 

“SADECE BAKAN İLE SINIRLI KALMAYACAK”

 

Türkiye Eczacılar Birliği kaynakları da Kayseri’deki olayı doğruladı:

 

“Şehir hastanelerinin içerisinde eczane olmamalı, yasada net. Ancak yap-işlet-devret mantığı ile şehir hastanesini yapan firma, şöyle bir şey yapıyor: Örneğin alan 180 metrekare. O alanı eczane yapacak şarta uygun şekilde hazırlıyorlar. Yani, 60 metrekare düşürüp o alanı dışarı çıkartıyorlar ve burası hastane değil diyorlar. Bu şu an bir tek Kayseri’de yapıldı. Hastane içerisinde eczane açılmamasının nedeni ise reçetelerin adil bir şekilde eczaneler arasında paylaştırılması. Bu sadece bakan için yapılan bir şey ile sınırlı kalmayacak. ‘Şehir hastaneleri çok güzel, hastaneden çıktığım gibi ilacımı alıyorum’ dedirtmek için eczane açmaları gerekiyor. Zira hastaneler şehir dışında.”

 

ŞARTNAMEYE AYKIRI

 

TTB kaynaklarına göre ise Kayseri Şehir Hastanesi içerisinde eczane açılması şartnameye aykırı. TTB kaynakları, şunları kaydetti:

 

“Hastanenin kenarından Aradan yol geçiyorsa eczane açılabiliyor. Mesela Adana’daki şehir hastanesinde durum böyle. Eczacılar Odası, böyle bir duruma şiddetle karşı çıkıyor. Yasal duruma uygun değil.”

 

ÖZHASEKİ’DEN AÇIKLAMA

 

Özhaseki ise yaptığı yazılı açıklamada BirGün'deki haberin doğru olmadığını kaydetti. İşte o açıklama:

ODATVHaber okunma sayısı: 228

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

soylu-tacizci-polisi-mi-savundu

Soylu tacizci polisi mi savundu?

20 Şubat 2019 Çarşamba 19:39
yargitaydan-turgev-aleyhine-karar

Yargıtay'dan TÜRGEV aleyhine karar

19 Şubat 2019 Salı 09:06
org-bitlis-neden-hedefe-kondu

Org. Bitlis neden hedefe kondu?

18 Şubat 2019 Pazartesi 19:56
hedefteki-inonunun-mal-mulk-ile-iliskisi

Hedefteki İnönü'nün mal-mülk ile ilişkisi

18 Şubat 2019 Pazartesi 18:41
taciz-iddiasina-emniyetten-yanit

Taciz iddiasına emniyetten yanıt

18 Şubat 2019 Pazartesi 17:18

ÜLKE GÜNDEMİ

Cumhur ittifakı mezara kadar olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Etimesgut mitinginde yaptığı konuşmada, “Bizim rotamız millet, gayemiz

Oklar Koray Aydın'a çevrildi

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yönelik olarak "İhanet dediğiniz

Vahşi propaganda söz konusu olabilir mi?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, grup başkanvekilleri Engin Altay'ın TBMM Başkanlığı için aday olacağını

MHP'li Erdem'den Mavi Balina uyarısı

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, gençleri intihara kadar sürükleyebildiği belirtilen "mavi balina" adlı

'Yandaş ekonomisine' son verin

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı

Bu gidişat iyi bir gidişat değildir.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL