10 Temmuz 2020 Cuma

Kamuda korku imparatorluğu

kamuda-korku-imparatorlugu

Cumhuriyet gazetesinin duyurduğu ‘Bakan Pakdemirli’ye özel hizmet’ gündem oldu. Pakdemirli’nin bakanlık personelini villasında çalışmak üzere görevlendirmesine tepki yağıyor. Sendikacı Kurt, “Kamu çalışanları üzerinde ciddi bir korku imparatorluğu kuruldu. Kimse sesini çıkaramıyor” dedi.
17 Mayıs 2019 Cuma 10:09

 KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Hamit Kurt, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bakanlık personelini villasında çalışmak üzere görevlendirmesine ilişkin “Kamu çalışanları üzerinde ciddi bir korku imparatorluğu kuruldu. Çok ağır bir mobbing uygulaması var. Kimse sesini çıkaramıyor. Memurların evlerde çalıştırılması kanunlara ve yönetmeliklere aykırı” dedi. 

 

CUMHURİYET gazetesinden Ozan Çepni ’ye konuşan Kurt, gazetemizin “Villada hizmet” manşetinin ardından bakanlık bürokratlarından konuya ilişkin bilgi almak istediklerini ancak sorularına yanıt alamadıklarını aktardı. Kurt, “Son 20 yıldır kamu çalışanları bürokratların evinde çalıştırıldığını, mesailerinin evlerde tamamladıklarına şahit olduk. Mevcut kanunlara, yönetmeliklere göre, böyle bir şey mümkün değil” dedi.

 

‘Ses çıkaramıyorlar’Kurt, eski yönetmeliklerde “Özel Tahsisli Konutlar” kapsamındaki alanlarda bakanlık çalışanlarının görevlendirilebildiğini ancak değişen yönetmeliklerin buna izin vermediğini aktardı. Kurt, “Eskiden kamu işçileri ısıtma, temizlik sisteminde kullanıyordu. Yönetmelik değişikliği ile bu alanlar özel hizmete dahil oldu. Hizmetler ihale usulü ile yapılmalı. Kamu personelinin eliyle böyle uygulamalar yapılamaz” diye konuştu. Kurt, “Taşradan da böyle şikâyetler geliyordu. Kamu çalışanlarını çalıştırıyorlar. Bu konular bize geldikçe önce diyalog yöntemi ile sonra da kamuoyu ile paylaşarak bu tür sorunları çözmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

OHAL döneminde binlerce memurun KHK ile işten atıldığını anımsatan Kurt, “Kamu çalışanları üzerinde ciddi bir korku imparatorluğu kuruldu. Memurlar üzerinde çok ağır bir mobbing (yıldırma) olduğunu biliyoruz. İnsanlar işlerinden olmamak için ağır mobbinglere sessiz kalıyorlar. Bu nedenle insanlara ulaşamıyoruz. Ciddi bir baskı var üzerlerinde” dedi. Kurt, işten atılma korkusunun yanında ekonomik krizin de çalışanlar üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

 

Pakdemirli’nin villası TBMM gündeminde

 

CHP’li vekiller Gamze Taşçıer, Burhanettin Bulut ve Ayhan Barut hazırladıkları yazılı soru öne geleri ile Pakdemirli’ye yasadışı görevlendirmeyi TBMM gündemine taşıdı. Taşçıer, “Bakanlık personelini hangi kanuna, hangi yönetmeliğe veya hangi yetkiye dayanarak özel villanızda çalıştırmaktasınız” diye sordu. Bakanlık personeline hangi özel işlerin yaptırıldığının cevabını da isteyen Taşçıer, “özel villanız yönetmelikte geçtiği üzere ‘özel tahsisli’ sınıfında mıdır”, “özel işlerinizde çalışmayı reddeden Bakanlık personeli hakkında herhangi bir idari işlem yapılmış mıdır” sorularını yöneltti. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut da, Pakdemirli’ye memurların hangi birimden görevlendirildiğini, özel konutta görevlendirmenin gerekçesini ve yasal dayanağını sordu. 

CHP’li Barut da soru önergesinde Pakdemirli’ye “Halkımıza hizmet için istihdam edilen personellerin bakanın şahsi hizmetlerini karşılaması için görevlendirmeleri hangi yasal, etik ve ahlaki kurallara göre yapılmaktadır. Kurum personelinde çok büyük bir huzursuzluk veren bu uygulamadan vazgeçilmesi için bir girişiminiz olacak mı” dedi.Haber okunma sayısı: 260

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

diyanetten-81-ilin-muftusune-talimat

Diyanet'ten 81 ilin müftüsüne talimat

09 Temmuz 2020 Perşembe 21:32
uyusturucu-ile-savas-yapiyoruz-

Uyuşturucu ile savaş yapıyoruz ...

09 Temmuz 2020 Perşembe 20:41
koronavirus-hastasi-209962-vefat-5300

Koronavirüs hastası 209.962 vefat 5.300

09 Temmuz 2020 Perşembe 20:26
bosanmaya-arabulucu-zorunlulugu

Boşanmaya 'arabulucu' zorunluluğu

09 Temmuz 2020 Perşembe 10:44
koronavirus-hastasi-208938-vefat-5282

Koronavirüs hastası 208.938 vefat 5.282

08 Temmuz 2020 Çarşamba 20:15

ÜLKE GÜNDEMİ

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır

Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü Asya Parlamenter Asamblesi'nin (APA) "Koronavirüs (Kovid 19)

Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, "Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim gibi bir

Davutoğlu 'Pelikancılar çete' dedi

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Geleceği Özel’de Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve TELE1 Ana Haber

İBB'nin yeni genel sekreterinden yolsuzluk açıklaması

İBB Genel Sekreterliği'ne ilişkin devir teslim töreninde konuşan Can Akın Çağlar, hakkındaki yolsuzluk

AKP Suriye'de yaşananlardan ders almamış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerin Türk Lirası’na geçmesi

Bakan yerine milletvekili cevap verdi

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Kurşunlu'da yapımı süren baraja ilişkin,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL