26 Mayıs 2019 Pazar

Kadınlar neden geri duruyor ?

kadinlar-neden-geri-duruyor-

Emine Erdoğan, “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, “Bugün artık kadınların istihdamı kadar, çalıştıkları sektörlerde karar alıcı pozisyonda olmalarını önemli görüyoruz. Zira karar süreçlerinde kadınların eksikliği, tüm toplumu ilgilendiren bir noksanlıktır” dedi.
14 Mart 2019 Perşembe 23:23

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni”ne katıldı.

 

Törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının geçen yıl başlatmış olduğu ödül töreninin, başta kadınlar olmak üzere herkese ilhamlar vereceğini düşündüğünü söyledi.

 

“KADINLARIN OLMADIĞI HER DURUM, HAYATI TEK GÖZLE ALGILAMAK GİBİDİR” 

Ödüller her dalda bir kişiye verilse de projesiyle aday olan her kadının birincilik ödülünü paylaştığına inandığını ifade eden Emine Erdoğan, kadınların istihdamı kadar, çalıştıkları sektörlerde karar alıcı pozisyonda olmalarının da önemli olduğuna, zira karar süreçlerinde kadınların eksikliğinin, tüm toplumu ilgilendiren bir noksanlık olduğuna işaret etti.

 

Emine Erdoğan, kadın ruhunun baştan aşağı enerji, fikriyatının ise tabii bir kaynak olduğunu vurgulayarak, “Bu enerjinin ve tabi kaynağın işin içine girmediği her alan, bir kör noktaya dönüşür. Doğru ve keskin bir bakış, iki gözle bakmayı gerekli kılar ki kadınların olmadığı her durum, hayatı tek gözle algılamak gibidir” dedi.

 

Teknoloji ile insan arasındaki bağın her geçen gün kuvvetlendiğine, hayatın büyük oranda teknolojiye bağlı olarak yaşanır hâle geldiğine dikkati çeken Emine Erdoğan, teknolojinin fikirlerle tasarlanan bir olgu olduğunu, dolayısıyla bu alanda mümkün olduğunca çok kadın fikrine ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

 

“SİZİN BUGÜN EKTİĞİNİZ İLHAM TOHUMLARI, KİM BİLİR İLERİDE NASIL BAŞAKLAR VERECEK?”

 

Dünya Ekonomik Forumunun Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre, dünyada yapay zekâ profesyoneli kadınların oranının sadece yüzde 22 olduğu bilgisini paylaşan Emine Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Peki ne oluyor da kadınlar, kendi geleceklerini doğrudan ilgilendiren bu alanlara adım atmaktan geri duruyorlar? Sanıyorum bunun arkasındaki temel neden, kız çocuklarının bilim alanına yeterince yönlendirilmemesi. Anne babalar genellikle, bilim, matematik, teknoloji ve mühendislik gibi alanlarda erkek çocuklarının başarı gösterebileceklerine inanıyorlar. Uluslararası raporlar kadar Türkiye’deki rakamlar da bunu teyit ediyor. Nitekim kadınların eğitim ve sağlık bilimlerindeki oranı yüzde 60’ların üzerinde. Mimarlık ve inşaatta yüzde 32, bilişimde ise bu rakam yalnızca yüzde 22. İşte bu sebeple, bugün burada Enerji Sektörü gibi dünyanın geleceğini doğrudan ilgilendiren bir konuda başarı gösteren kadınlarımızla birlikte olmak, çok önemli. Sizlerin, gençlerimize vereceğiz ilhamın değeri paha biçilmez. Yaptığınız çalışmalarla bilim dünyasına çok büyük katkılarda bulunduğunuz gibi, gençlerimize de cesaret veriyorsunuz. Sizin bugün ektiğiniz ilham tohumları, kim bilir ileride nasıl başaklar verecek?”

 

Emine Erdoğan, kadınlara yönelik başarı hikâyelerinin özellikle Anadolu’nun küçük yerlerindeki kız öğrencilere ulaştırılmasını isteyerek, o küçük yerlerden ne kadar büyük cevherler çıkacağının asla bilinemeyeceğini sözlerine ekledi.

 

Hükûmetin, 2023’te kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 41’e ulaştırmayı hedeflediğini, hedefe ulaşırken de en çok katılımın, enerji ve bilişim sektörü gibi dünyanın kaderini değiştirecek sektörlerde gerçekleşmesini umut ettiklerini dile getiren Emine Erdoğan, “Bugün karşı karşıya olduğumuz çevre krizi, bizden en çok, sürdürülebilir enerji kaynakları istiyor. Kadınlar kendilerine has tabiatlarını ve bakış açılarını bu sektöre taşıyarak, bir anlamda doğanın neferleri olacaklar inşallah. Kadınlar kendilerine bahşedilmiş içgüdülerle, bakan, büyüten ve devamlılığı sağlayan bir fıtrata sahipler. Her anne, bundan sonra çocuğuna güzel bir gelecek sağlamak için imkânlar oluştururken, denklemin içine tabiatı da koymalı” diye konuştu.

 

“LÜTFEN KIZ ÇOCUKLARIMIZIN ZİHİNLERİNE BARİKATLAR YERLEŞTİRMEYELİM”

 

Emine Erdoğan, enerjisi tükenmiş, suları bitmiş, toprakları çoraklaşmış bir dünyada çocuklar için gelecek tesis edilemeyeceğine dikkati çekerek, çevre konusunda kadınların bir adım önde, etkili aktörler olacağına inancını vurguladı.

 

Kadınların hangi sektör olursa olsun kendi kimliklerini muhafaza ederek var olmalarının gerekliliğinin altını çizen Emine Erdoğan, “Kadınların çalışma hayatında maskülenleşerek değil, kendi özgün yaratılışlarını muhafaza ederek bulunmaları gerektiğine inanıyorum. Gerçek eşitlik, birisinin sizi kendisine benzeterek eşitlemesi değildir. Sizin varlık alanınıza saygı göstermesidir” şeklinde konuştu.

 

 “Kız çocuklarımız da ülkemizin enerji kaynakları başlığına dâhildir. Lütfen kız çocuklarımızın zihinlerine barikatlar yerleştirmeyelim” diyen Emine Erdoğan, kız çocuklarının belli meslek gruplarına dâhil olmaları için koşullandırmaması, kabiliyetlerine göre yönlendirilmesi gerektiğini anlattı.

 

Emine Erdoğan, anne ve babaların çocuklarına yapabileceği en büyük katkının, onların hayallerine yatırım yapmak ve onları yüreklendirmek olacağını belirterek, “Bu nedenle onlara, dünyanın dertle

Haberin etiketleri:

Emine Erdoğan


Haber okunma sayısı: 360

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

181-milyon-liraya-usb-mi-olur-demeyin

181 milyon liraya usb mi olur demeyin

26 Mayıs 2019 Pazar 10:05
ibb-ihalesi-yine-akpli-isme-gitti

İBB ihalesi yine AKP'li isme gitti

26 Mayıs 2019 Pazar 09:50
kahpe-anneniz-olabilir-mi

Kahpe anneniz olabilir mi?

25 Mayıs 2019 Cumartesi 09:47
47-milyonluk-yerli-otomobil-kayip-

47 milyonluk yerli otomobil kayıp!

25 Mayıs 2019 Cumartesi 09:05
bugune-kadar-sustum-ama-

Bugüne kadar sustum ama ....

23 Mayıs 2019 Perşembe 19:11

ÜLKE GÜNDEMİ

Askerlik Kanunu’ndan ‘kadrolaşma’ çıktı

Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilen Askerlik Kanunu düzenlemesine tepki gösteren CHP, ‘12 ay askerlik

Varlık Fonu hesap veremiyor

Meclis, geçen yılın ekim ayında bitirmesi gereken Varlık Fonu’nun denetimini hâlâ yapamadı. Yapılması

Cahil kazdığı kuyuda boğuldu

İBB'nin seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu, TV5 yayınında Yıldıray Oğur ile Medya Analiz programında

DSP'de çöküş hızla sürüyor

Ekrem İmamoğlu’na destek verilmediği için önemli isimlerin istifa ettiği Demokratik Sol Parti’de yeni bir

Talimat yok. Hanımla konuştum diyeceksin!

İBB'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim çalışmalarına da 31 Mart'ta olduğu gibi

İmamoğlu’nun hakkı hukuksuz bir şekilde elinden alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek düzenlediği basın toplantısında YSK'nın İstanbul seçimi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL