TSK Mehmetçik Vakfı

23 Eylül 2018 Pazar

İstismarı aklama suçluları yargıla!

istismari-aklama-suclulari-yargila

Eylül ve Leyla’nın ardından tekrar gündeme taşınan çocuk istismarına tepki gösterenler önceki gün birçok ilde sokağa çıktı. İstanbul, İzmir ve Çorum’da bir araya gelen yurttaşlar, iktidara “İstismarı aklama suçluları yargıla” çağrısında bulundu
08 Temmuz 2018 Pazar 12:07

 BİRGÜN gazetesinde yer alan Zeynep Kuray'ın haberine göre, AKP iktidarları döneminde artarak devam eden, son olarak da 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara ve 4 yaşındaki Leyla Aydemir ile gündeme taşınan çocuklara yönelik istismar ve cinayetlerine karşı tepkiler sürüyor. Birçok kentte önceki akşam sokağa çıkan çocuk ve kadın dernekleri ile yurttaşlar, çözümün idam ve hadım değil, çocuk merkezli politikalar olduğunun altını çizildi.

 

‘Çocuklar için gerçek adalet’

 

İstanbul’da Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde toplanan demokrasi güçleri, siyasi partiler ile yurttaşlar, Khalkedon Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşte “Çocuk istismarını meşrulaştıranlardan hesap soracağız” yazılı pankart açılırken, sık sık “ Susma suça ortak olma”, “ Devlet uyuma çocuklara sahip çık”, “Çocuklar için gerçek adalet” ve “Susma haykır istismara Hayır” sloganları atıldı. 

Kitle adına ortak açıklamayı okuyan Sedef Akçay, Türkiye’de istismar yaşandıktan sonra müdahale etmeye dayalı çok sınırlı bir sistem olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

 

“Bugün iktidar tarafından çözüm olarak ortaya atılan idam ve kimyasal kastrasyon (hadım) insan haklarına aykırı. Sorunu bireye indirgeyen ataerkil, cinsiyetçi sistemden kaynaklı toplumsal boyutlarını görmezden gelen yasa tasarısına karşı çocukların haklarını merkeze alan, koruyucu ve önleyici tedbirleri içeren çocuk politikası oluşturulması gerekiyor. Adalet talep ederken genellikle sadece istismarı yapan kişinin cezalandırılmasına odaklanılıyor. Ancak burada istismarı fark edemeyip uzamasına sebep olanlar, istismarı gizleyenler, istismara zemin açanlar, istismarcıyı koruyanlar ve çocuğu güçsüzleştirenler de faildir.”

 

‘Eylül ve Leyla son olsun’

 

İzmir Kadın Platformu da, Alsancak’taki ÖSYM bürosu önünden Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüdü. Eylemde “Çocuğuma dokunma” ile “Eylül ve Leyla son olsun. Çocuklar ölmesin. Çocuklarımızı yaşatmak için ses çıkarıyoruz” pankartları açıldı.

 

Basın açıklamasını okuyan Juliana Gözen, çocukların hayatlarının devlet tarafından korunmadığı için Eylül ve Leyla’nın hayatını kaybettiğini söyledi.

 

Devletin çocukların istismarını ortadan kaldırma ve koruyucu-önleyici hizmetleri kurumsallaştırma görevini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Gözen, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Failleri korumaya çalışan uygulamalara, cezasızlığa son verilmeli, indirimler uygulanmamalıdır. Çocuğa yönelik cinsel istismar, hastalık veya bireysel bir sapkınlık değildir. Sorun toplumsaldır! Çocuk istismarı, toplumdaki erkek egemen uygulamaların sebep olduğu ve meşrulaştırdığı bir şiddet suçudur.”

 

İstismara sessiz yürüyüşle tepki

 

Çorum’un Osmancık ilçesinde ise çocuk istismarına tepki için bir araya gelen kadınlar, “Çocuk istismarına ‘Dur’ de” ve “Çocuk istismarına ‘Hayır’ demek için yürüyoruz” yazan pankartlar açarak sessiz yürüyüş yaptı.,

 

‘İdam ve hadım sorunun üzerini örtmektir’

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) temsilcisi Gülsüm Kav, çocuk istismarına yönelik çözüm olarak sunulan idam ve kimyasal hadım cezalarının sorunun üstünü örtmek anlamına geldiğini vurguladı.

 

Bu yaşananlardan görevini yapmayan iktidarın sorumlu olduğunu kaydeden Kav, “Çocukların yaşamasını istemek noktasına geldik. Bu durum, sorunu çözmekle mükellef olan ama çözmeyen, çocukları korumayıp eşya gibi gören devlet yöneticilerinin utancıdır” dedi.

 

‘Kanunlar uygulanmıyor’

 

Sorunun kanunlardaki cezaların uygulanmasıyla çözülebileceğini, ancak uygulanmadığını vurgulayan Kav, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Mevcut iktidar genelde uluslararası belgeleri ‘dış mihrak’ sayıp dışlayabiliyor. Bu iktidar döneminde, 2014-2019 yılları arasında bakanlıkların koordinasyonunda hazırlanan, ‘yerli ve milli’ Çocuk Koruma Hizmetlerinde Koordinasyon Strateji Belgesi var. Art arda çocuk istismarları yaşanırken, bir yetkilinin bile çıkıp hazırda duran bu önemli belgeyi dile getirmemesini anlamıyorum ve kınıyorum. Niye bu belge dile getirilmiyor da, her seferinde işi bulandıran, sorunun üstüne örten ve aslında cinsel saldırıya cinsel saldırıyla cevap veren idam ve hadım yaklaşımları ortaya atılıyor? Bu durum halkın öfkesini yanlış yere yönlendirdiği gibi, gerçek çözümden de uzaklaştırıyor.”Haber okunma sayısı: 311

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

hamile-kalmak-icin-gecede-iki-kez-sevisin

Hamile kalmak için gecede iki kez sevişin

22 Eylül 2018 Cumartesi 11:52
devlet-okulunda-ogretmen-borsasi

Devlet okulunda öğretmen borsası

22 Eylül 2018 Cumartesi 09:30
meb-osmanliyi-kurtardi

MEB Osmanlı'yı kurtardı

21 Eylül 2018 Cuma 09:20
gokcekten-buyuk-itiraf

Gökçek’ten büyük itiraf

21 Eylül 2018 Cuma 09:08
yezide-sovmeyin

'Yezid'e sövmeyin'

21 Eylül 2018 Cuma 10:06
yaslilardan-alinan-15-tl-vizeleme-ucreti

Yaşlılardan alınan 15 TL vizeleme ücreti

20 Eylül 2018 Perşembe 23:19

ÜLKE GÜNDEMİ

Atamalarda ayrımcılık yapılıyor

AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı her alanda tam hız devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nda süreç

'AKP iktidarında 21 bin 800 işçi hayatını kaybetti’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AKP döneminde yaşanan ve her

İYİ Parti heyeti Afyon'da

Afyon’da esnaf ve vatandaşın sorunlarını dinleyip, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir

‘Cumhur İttifakı’nda 'üçe üç' pazarlığı

Yerel seçimlerde ‘İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını’ açıklayan Bahçeli’nin, AKP’nin Adana, Mersin

Emekli zammı % 11,15

Temmuz'da maaşları artan 12.3 milyon emeklinin Ocak zammının ipucu 2018 enflasyon tahminiyle geldi. Peki, SSK ve

Devlet okulunda öğretmen borsası

İstanbul’da bir ilkokulda, 200 lira ödeyen veliler istedikleri öğretmeni seçebiliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL