27 Ocak 2021 Çarşamba

İşte tarihin en zengin adamı

iste-tarihin-en-zengin-adami

Tarihteki en zengin insanlar düşünüldüğünde, çoğu zaman akla Rothschild'ler, Rockefeller'lar veya Carnegies gibi modern çağın sanayicilerini gelir. Belki bazıları Bill Gates, Carlos Slim ve birçok zengin Arap şeyh gibi mevcut milyarderleri de tanımlayabilir. Bununla birlikte, tarihin en zengin kişisi, Mali İmparatorluğunun onuncu Mansa'sı olan Musa Keita I adlı bir Mali hükümdardır.
12 Ocak 2021 Salı 17:44

   Rothschild ailesinin birleşik serveti 350 milyar . JD Rockefeller 340 milyar, Andrew Carnegie'nin değeri 310 milyar, Muammer Kaddafi'nin 200 milyar , Bill Gates'in 136 milyar  ve Carlos Slim'in serveti ise 68 milyar dolar değerinde. Başka bir deyişle, büyük zenginlikle en çok ilişkilendirilen adamların hiçbiri bu Afrika Kralı'nın net değerine yaklaşamıyor . Çünkü Mansa Kankan Musa'nın serveti 400 milyar dolardı

 

Mansa Kankan Musa 14'üncü yüzyılda onuncu mansa veya Mali İmparatorluğu'nun yükseliş dönemindeki imparatoruydu. Ülkeyi mansa olarak 1312 yılından 1337 yılına kadar yönetti. Musa, en çok 1324 yılında hac için Mekke'yi ziyareti ve İslami bilginlik velinimetiyle anılır.

 

Mansa Musa'nın doğum tarihi bilinmemektedir. Sözlü tarihi olaylar onun Mansa Abubakari I'nin torunu, Sundiata Keita'nın yarı-kardeşi olduğunu nakleder. Musa'nın babası Faga Laye isimli bir prensti. Fakat hiçbir zaman mansa (kralların kralı) unvanını elde edemedi. 

Mali geleneğine göre, bir kral Mekke'ye hacca gittiğinde yada tahttan uzakta başka bir işe giriştiğinde bir vekil atamak zorundaydı. Kral gittiği yerden geri dönmezse, atamış olduğu vekil tahta geçiyordu. 


Atlantik Okyanusu'nun uçlarını bulma arayışına giren Kral Abubakari Keita II'dan (Musa'nın selefi) bir daha hiç haber alınamadı. Keita'nın vekil olarak atadığı I. Musa 1312'de tahta geçmeden önce, Abubakari Keita II'yi aramak için 2.000 gemi gönderdi. Ama Abubakari Keita II gibi gemilerde geri dönmedi. Ve Musa  Mali'nin yeni imparatoru olarak tahta geçti.

 

Musa mansa, dindar, samimi bir müslümandı. İslam etkisini yaymak için imparatorluğunda görkemli camiler inşa etti. İmparatorluğu döneminde Timbuktu sadece Afrika'da değil tüm islam dünyasında büyük bir kültür merkezi haline geldi. Mansa Musa güç haline geldiğinde Mali İmparatorluğu hala güneyde altın ülkesine giden ve kuzeyde tuz topraklarına giden ticaret yolu rotasına kesin olarak hakimdi. Musa'nın iktidarlığı dönemi altında altın-tuz ticareti Sahara ortasında Timbuktu'da odaklanmaya geliyordu. Şehir bolluk, bereket içindeydi (Trans-Sahara ticaret rotasına girmiş pek çok kasaba gibi). Bu geniş çapta altın ticareti, tuz, fildişi, kola nuts ve kölelere dayanıyordu.

 

Mansa Musa, ilk servetini Batı Afrika'nın altın ve tuz madenlerinden elde etti. Mali İmparatorluğu, Gana İmparatorluğu'nun kalıntılarından kuruldu. I. Musa döneminde, Mali İmparatorluğu, Atlas Okyanusu'ndan Timbuktu'ya, Batı Afrika'ya, günümüz Çad'a, Fildişi Sahili'ne, Gambiya'ya, Gine'gineye, Gine-Bissau'ya, Moritanya'ya, Nijer'a, Nijerya'nın bazı kısımlarına ve Senegal'a kadar uzanıyordu.  2.000 milin (3218.69 km) üzerinde bir imparatorluk. 


Mansa Musa, başta Timbuktu ve Gao olmak üzere birçok şehri doğrudan saltanatı altına alırken, diğerlerinden de haraç almayı ihmal etmedi. Avrupa açlık , veba ve aristokratik savaş şeytanlarından kurtulmak için savaşırken Afrika krallıkları hızla gelişiyordu.

 

Musa Mansa, Mali'nin etkisini Timbuktu şehri dahil olmak üzere pek çok toprağı imparatorluğunun kontrolü altına getirerek Afrika boyunca genişletti. Ve Batı Sudan'ın büyük bir parçasını tek sistemli ticaret ve yasa içinde idare etti. Bu yapılması beceri, güç veya cesaret isteyen bir şeydi ve bu Musa Mansa'yı Afrika tarihinde en büyük devlet adamlarından biri yaptı. Mansa'nın koruması altında Timbuktu şehri zenginlikte ve prestijde büyüdü ve en güzel şairlerin, bilim adamlarının, Afrika ve Orta Doğu'lu sanatçıların toplantı yeri haline geldi.

 

Mansa Musa I'in zenginliği, mirasının yalnızca bir parçasıydı. Mansa Musa, Akdeniz ve Batı Afrika kıyıları arasındaki önemli ticaret yollarını kontrol ederek, Timbuktu şehrini İslam kültürü ve öğrenimi için Batı merkezi olarak kurdu. Endülüs'lü bir mimara bugün hala ayakta olan Djinguereber Camii'ni inşa etmesi için yaklaşık 200 kg altın ödedi. Mansa Musa ayrıca İslam dünyasından bilim adamları ve sanatçıları çekmek için Timbuktu Üniversitesi'ni kurdu . Mansa Musa, imparatorluğu içinde okulları ve camileri finanse ederek şehirleşmeyi teşvik etti .

 

Mansa Musa 1324 yılında inanılması güç bir kervanla hac için yola çıkınca dünyanın dikkatini çekti. Afrikalı Müslüman bilgin Mahmud Kati, "Chronicle of the Seeker" adlı kitabında, Mansa Musa'ya hac yolculuğuna çıkması için ilham veren olayları anlatıyor.


 “Mali-koy Kankan Musa, dürüst ve dindar bir padişahtı… Haccının sebebi, kadimlerin geleneklerini ezberleyen alim Muhammed Kuma ile ilgiliydi: Mali-koy Kankan Musa annesi Nana Kankan'ı yanlışlıkla öldürdüğünü söyledi. Bunun için derin bir pişmanlık duydu ve intikamdan korktu. Kefarette sadaka olarak büyük meblağlar verdi ve ömür boyu oruç tuttu. Zamanının ulemalarından birine bu korkunç suçu ortadan kaldırmak için neler yapabileceğini sordu ve ulema ona şöyle cevap verdi: "Allah'ın Peygamberine sığınmalısın, Ona git, onun koruması altına gir. ve ondan şefaat etmesini iste, Tanrı o zaman şefaatini kabul edecektir. " (Kati, 1987)"Musa Mansa'nın 1324 yılında Mekke'de hacı oluşuyla Mali İmparatorluğu İslam dünyasınında dikkatine çekti. Musa Mansa, 60 Bin fakire dağıtılmak üzere 80 devenin taşıdığı 2 tondan fazla altını içeren bir kervanın başında Kahire'ye vardı. Kervana 12.000 köle eşlik ediyordu ve saf altını 500 kişi taşıyordu. Musa Mansa Mısır'da savurgan bir şekilde pek çok altını hediye ederek harcıyordu. Böylece altının değeri düştü. Ve birçok sene için eski değerini alamadı.

 

Kahire'de Mısır sultanı, Musa Mansa'yı büyük bir hürmetle bir hoca gibi kabul etti. Görkemli kervanı bir sansasyona sebep oluyor ve enflasyonu beraber getiriyordu. Mali 14. yüzyılda çok meşhur hale geldi ve Avrupalı harita yapımcılarının dikkatini çekmeye başladı. 1375 yılında üretilen bir haritada Musa Mansa, Batı Afrika'nın ortasında tahtında otururken sağ elinde bir altın külçesi tutarken gösterildi.

 

Kutsal şehirlerden Mekke ve Medine'yi ziyaretinden sonra Mansa Musa, krallığı içinde büyük camileri, koskocaman kütüphaneleri ve medreseleri (İslam üniversitesi) boydan boya inşa işine girdi. Pek çok Arap bilim adamı (şair ve mimar, Ebu İshak İbrahim es-Saheli) islam alimlerini kendileriyle Timbuktu şehrine geri gelmesine yardım etti.

 

Mansa Musa, daima ilmin gelişmesine ve İslamın yayılmasını cesaretlendirmiştir.Hükümdarlığının ilk yıllarında Sudan'lı öğrencileri Fas üniversitesi'nde öğrenim görmeleri için göndermiştir. O, Ebu İshak İbrahim es-Saheli'yi Timbuktu'da Ulu Camii (Djingareyber Camii) ve kendisinin kraliyet sarayını yapması için görevlendirmiştir. Djingareyber Camii bugün hala ayakta durmaktadır. Cami dokuz sıra kare direk içermekte ve ibadet edecekler için 2.000 kişilik bir yer sağlamaktadır. Es-Saheli, bu bölgede pişmiş tuğla ve çamuru inşaat malzemesi olarak tanıttı. Djingarey'in çamur konstrüksüyonu 660 yıllık eski bir gelenekle tesis edildi ve hala ayakta durmaktadır. Djingarey Camii şehrin merkez camisi haline gelmiştir. Musa'nın hükümdarlığı döneminde Timbuktu, bir ticaret merkezi olarak zenginleşti İslam ilimleri merkezi olarak gelişti. Mali İmparatorluğunun 15.yüzyılda bölge üzerinde kontrolünü kaybetmesine sonra bile Timbuktu, Afrika-alt Saharasının büyük İslam merkezliğini devam ettiriyordu.

 

Musa'nın ölümüyle ilgili bir kayıt yoktur. Buna rağmen genellikle 1330'lu yıllarda öldüğüne inanılır. En çok olası ölüm tarihi 1337 olarak verilir ve ölümü tabii nedenlerle olmuştu

ANCİENT-ORİGİNS

Haberin etiketleri:

Mansa Kankan Musa


Haber okunma sayısı: 1671

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Aşılar nerede, neler dönüyor?

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İrfan Fidan’ın AYM'ye

Diyanet'ten Berhan Şimşek’e yalanlama

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 22. Dönem Milletvekili Berhan Şimşek’in Cuma

CHP’den yeni sistem önerisi

CHP’nin yeni parlamenter sistem önerisi çalışmalarında son aşamaya gelindi. MYK'ye sunulan çalışmada seçim

Yetişkin işsizler işe, çocuk işçiler okula!

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu "Çocuklar bir iş gücü değil, hayalimizdeki

Erkekler yüzde 84, kadınlar yüzde 73 oranında 'online'

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2020”

Korona hastası 2.442.350 vefat 25.344

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 26 Ocak Salı gününün corona tablosuna göre son 24 saatte 134 kişi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL