22 Eylül 2019 Pazar

İslam'da kadının yerini çok iyi anlatmalıyız

islamda-kadinin-yerini-cok-iyi-anlatmaliyiz

Emine Erdoğan, Tokyo Camii ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Bildiğiniz gibi İslam dinini yaralamaya çalıştıkları yerlerden biri, kadının statüsü meselesidir. Asla tasvip etmediğimiz bazı kültürel uygulamalar İslam diniymiş gibi gösterilerek, kadınların kimi toplumlarda yaşadığı insanlık dramı dinimize mal edilmektedir. O nedenle hanımlar olarak İslam'da kadının yerini ve İslam tarihi boyunca kadınların başardıklarını çok iyi anlatmalıyız” dedi.
01 Temmuz 2019 Pazartesi 20:03

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Japonya'da Tokyo Camii'ni ziyaret ederek, Müslüman kadınlarla bir araya geldi.

 

Ziyarette konuşan Emine Erdoğan, Japonya'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, misafirperverliklerinden dolayı Japon halkına ve yetkililerine teşekkür etti.

 

Camilerin Müslümanlar için "gurbetin bittiği yerler" olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, "Burayı, her gün 150-200 kişinin ziyaret ettiğini öğrendim. Bu ilgi hepimizi memnun etmektedir. 19 yıldır böylesine önemli bir hizmete katkı sağlayan tüm kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Diyanet İşleri Teşkilatı’mızı tebrik ediyorum" diye konuştu. 

"İSLAMOFOBİYE KARŞI ETKİN MÜCADELE, BARIŞ VE HOŞGÖRÜ DİNİ İSLAM'I EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDEBİLMEKTİR”

 

Dünyada İslam karşıtlığı yükselirken, Japonya'da bu şekilde hizmetlerin olmasının son derece sevindirici olduğunu belirten Emine Erdoğan, "İslamofobiye karşı en etkin mücadele, barış ve hoşgörü dini İslam'ı en iyi şekilde temsil edebilmektir. Kaynağını yüce kitabımız Kur'an'dan alacağımız doğru temsil, ışığın kelebekleri kendine çağırması gibi, insanları hakikate çağırır. ‘La ilahe illallah’ rüknünü, hiçbir şey, onu yaşayan bir insan kadar güzel anlatamaz" ifadelerini kullandı.

 

İslam'ı doğru tanıtma noktasında özellikle kendilerine büyük görevler düştüğüne işaret eden Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bildiğiniz gibi İslam dinini yaralamaya çalıştıkları yerlerden biri, kadının statüsü meselesidir. Asla tasvip etmediğimiz bazı kültürel uygulamalar İslam diniymiş gibi gösterilerek, kadınların kimi toplumlarda yaşadığı insanlık dramı dinimize mal edilmektedir. O nedenle hanımlar olarak İslam'da kadının yerini ve İslam tarihi boyunca kadınların başardıklarını çok iyi anlatmalıyız. İslam tarihine isimlerini yazdıran hanımların ayak izlerini takip etmeliyiz."

 

Müslümanlar olarak kültürel farklılıkları zenginlik olarak görüp, aynı safta buluşabilmenin önemini vurgulayan Emine Erdoğan, böyle yapılırsa Müslümanların izzetini artırıp, insanlığın hayrına işler yapılabileceğini dile getirdi.

 

“TÜRKİYE OLARAK DÜNYANIN UZAK KÖŞELERİNE DOSTLUK KÖPRÜLERİ KURUYORUZ”

 

"Biz, Türkiye olarak 360 derece diplomasi anlayışıyla dünyanın uzak köşelerine dostluk köprüleri kuruyoruz" diyen Emine Erdoğan, Türkiye'nin insani yardım konusunda "dünyanın en cömert ülkesi" vasfını taşıdığını anlattı.

 

Geleneklerine bağlı iki toplum olarak, Türk ve Japonların birbirinin her zaman dostu olduğuna ve dost kalmaya devam edeceğine dikkati çeken Emine Erdoğan, "Birbirimizden görüp öğreneceğimiz çok şey var" dedi.

 

Emine Erdoğan, Osaka'da, atıklarının yüzde 80'ini dönüştüren Kamikatsu Belediyesi'nin yetkilileriyle görüştüğünü hatırlatarak, "Japon toplumunun tasarruf kültürünü ne kadar önemsediğini biliyorum. Ama özellikle bu kasabadaki uygulama, Türkiye'de himayemde devam eden Sıfır Atık Projesi için ilham vericiydi. Bu alanların artarak genişleyeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Özellikle kız çocuklarının eğitimi konusuna büyük önem verdiğini belirten Emine Erdoğan, teknoloji alanında söz sahibi olmaları için de Japonya tecrübesinden istifade edeceklerini kaydetti.

 

Emine Erdoğan, daha sonra kadınlarla akşam yemeğine katıldı.

Haberin etiketleri:

Emine Erdoğan, Tokyo Camii


Haber okunma sayısı: 1394

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-yeni-safakin-ofkesinin-nedeni-

İşte Yeni Şafak’ın öfkesinin nedeni

21 Eylül 2019 Cumartesi 22:49
yandas-medya-reis-beye-takti

Yandaş medya 'Reis Bey'e taktı

21 Eylül 2019 Cumartesi 17:42
gerici-orgute-kadinlardan-protesto

Gerici örgüte kadınlardan protesto

21 Eylül 2019 Cumartesi 17:20
cahil-kimse-sahte-mutluluk-icindedir

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

21 Eylül 2019 Cumartesi 17:08
kuytuldan-sonra-sira-yildiz-da-mi-

Kuytul'dan sonra sıra Yıldız da mı?

21 Eylül 2019 Cumartesi 12:45
tarikatcilar-kavgaya-basladi

Tarikatçılar kavgaya başladı

21 Eylül 2019 Cumartesi 00:14

ÜLKE GÜNDEMİ

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

Üsküdar Üniversitesi bilimsel desteğiyle BİAKADEMİ tarafından “İnsanın Anlam Arayışı” temasıyla

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL