19 Temmuz 2019 Cuma

İslam'da kadının yerini çok iyi anlatmalıyız

islamda-kadinin-yerini-cok-iyi-anlatmaliyiz

Emine Erdoğan, Tokyo Camii ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Bildiğiniz gibi İslam dinini yaralamaya çalıştıkları yerlerden biri, kadının statüsü meselesidir. Asla tasvip etmediğimiz bazı kültürel uygulamalar İslam diniymiş gibi gösterilerek, kadınların kimi toplumlarda yaşadığı insanlık dramı dinimize mal edilmektedir. O nedenle hanımlar olarak İslam'da kadının yerini ve İslam tarihi boyunca kadınların başardıklarını çok iyi anlatmalıyız” dedi.
01 Temmuz 2019 Pazartesi 20:03

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Japonya'da Tokyo Camii'ni ziyaret ederek, Müslüman kadınlarla bir araya geldi.

 

Ziyarette konuşan Emine Erdoğan, Japonya'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, misafirperverliklerinden dolayı Japon halkına ve yetkililerine teşekkür etti.

 

Camilerin Müslümanlar için "gurbetin bittiği yerler" olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, "Burayı, her gün 150-200 kişinin ziyaret ettiğini öğrendim. Bu ilgi hepimizi memnun etmektedir. 19 yıldır böylesine önemli bir hizmete katkı sağlayan tüm kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Diyanet İşleri Teşkilatı’mızı tebrik ediyorum" diye konuştu. 

"İSLAMOFOBİYE KARŞI ETKİN MÜCADELE, BARIŞ VE HOŞGÖRÜ DİNİ İSLAM'I EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDEBİLMEKTİR”

 

Dünyada İslam karşıtlığı yükselirken, Japonya'da bu şekilde hizmetlerin olmasının son derece sevindirici olduğunu belirten Emine Erdoğan, "İslamofobiye karşı en etkin mücadele, barış ve hoşgörü dini İslam'ı en iyi şekilde temsil edebilmektir. Kaynağını yüce kitabımız Kur'an'dan alacağımız doğru temsil, ışığın kelebekleri kendine çağırması gibi, insanları hakikate çağırır. ‘La ilahe illallah’ rüknünü, hiçbir şey, onu yaşayan bir insan kadar güzel anlatamaz" ifadelerini kullandı.

 

İslam'ı doğru tanıtma noktasında özellikle kendilerine büyük görevler düştüğüne işaret eden Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bildiğiniz gibi İslam dinini yaralamaya çalıştıkları yerlerden biri, kadının statüsü meselesidir. Asla tasvip etmediğimiz bazı kültürel uygulamalar İslam diniymiş gibi gösterilerek, kadınların kimi toplumlarda yaşadığı insanlık dramı dinimize mal edilmektedir. O nedenle hanımlar olarak İslam'da kadının yerini ve İslam tarihi boyunca kadınların başardıklarını çok iyi anlatmalıyız. İslam tarihine isimlerini yazdıran hanımların ayak izlerini takip etmeliyiz."

 

Müslümanlar olarak kültürel farklılıkları zenginlik olarak görüp, aynı safta buluşabilmenin önemini vurgulayan Emine Erdoğan, böyle yapılırsa Müslümanların izzetini artırıp, insanlığın hayrına işler yapılabileceğini dile getirdi.

 

“TÜRKİYE OLARAK DÜNYANIN UZAK KÖŞELERİNE DOSTLUK KÖPRÜLERİ KURUYORUZ”

 

"Biz, Türkiye olarak 360 derece diplomasi anlayışıyla dünyanın uzak köşelerine dostluk köprüleri kuruyoruz" diyen Emine Erdoğan, Türkiye'nin insani yardım konusunda "dünyanın en cömert ülkesi" vasfını taşıdığını anlattı.

 

Geleneklerine bağlı iki toplum olarak, Türk ve Japonların birbirinin her zaman dostu olduğuna ve dost kalmaya devam edeceğine dikkati çeken Emine Erdoğan, "Birbirimizden görüp öğreneceğimiz çok şey var" dedi.

 

Emine Erdoğan, Osaka'da, atıklarının yüzde 80'ini dönüştüren Kamikatsu Belediyesi'nin yetkilileriyle görüştüğünü hatırlatarak, "Japon toplumunun tasarruf kültürünü ne kadar önemsediğini biliyorum. Ama özellikle bu kasabadaki uygulama, Türkiye'de himayemde devam eden Sıfır Atık Projesi için ilham vericiydi. Bu alanların artarak genişleyeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Özellikle kız çocuklarının eğitimi konusuna büyük önem verdiğini belirten Emine Erdoğan, teknoloji alanında söz sahibi olmaları için de Japonya tecrübesinden istifade edeceklerini kaydetti.

 

Emine Erdoğan, daha sonra kadınlarla akşam yemeğine katıldı.

Haberin etiketleri:

Emine Erdoğan, Tokyo Camii


Haber okunma sayısı: 796

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ibbdeki-akp-krizi-cozuldu

İBB'deki AKP krizi çözüldü!

19 Temmuz 2019 Cuma 00:20
deniz-ve-ilce-birlesti

Deniz ve ilçe birleşti

18 Temmuz 2019 Perşembe 21:22
benim-ailem-esim-buraya-giremez

Benim ailem, eşim buraya giremez...

18 Temmuz 2019 Perşembe 16:53
medreseler-statu-pesinde

Medreseler statü peşinde

18 Temmuz 2019 Perşembe 10:40
72-siddetinde-deprem-surpriz-olmaz

7.2 şiddetinde deprem sürpriz olmaz

18 Temmuz 2019 Perşembe 01:34

ÜLKE GÜNDEMİ

Tüccar devlete ve hükümete kafa tutuyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 8 milyon üreticinin fındık

FETÖ raporu verildi denildi ama...

TBMM Komisyonu'nun 2017'de Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a verdiği FETÖ ile mücadelede kritik öneme sahip

Adam kayırma dönemi sonra

Bir yandan tasarruf yapmak istiyor, bir yandan da şeffaf olmak istiyoruz diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı

O askeri öğrencinin ablası konuştu

15 Temmuz Darbe Girisimi gecesinde Boğaz köprüsünde öldürülen askeri okul öğrencisi Murat Tekin’in ablası

Belediye Başkanı olamadı, ama.....

Adana'da büyükşehir belediye başkanıyken 2019 yerel seçimlerinde MHP'den yeniden aday olan ancak seçimi CHP'li

Doğu Akdeniz de enerji savaşları

İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Maden Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ali Kahriman Doğu Akdeniz'deki

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL