24 Kasım 2020 Salı

İktidarın ‘Cumhuriyet alerjisi’

iktidarin-cumhuriyet-alerjisi

İçişleri Bakanlığı’nın 29 Ekim kutlamalarına getirdiği kısıtlamalara, sivil toplum kuruluşları ve siyasilerden tepki geldi.
28 Ekim 2020 Çarşamba 09:50

 Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, konuya ilişkin “Siyasi iktidar, Atatürk Cumhuriyetine alerji duyuyor. Böyle bir şey olamaz” dedi. Altınışık, “Cumhuriyet Bayramı milletin bayramıdır. Dünyanın hiçbir ülkesi, kendi milli bayramlarını bir mülki idare amirinin keyfine bırakmaz. Bu bir nevi Cumhuriyet Bayramı’na getirilmiş bir yasaklamadır. Bu yasaklama, siyasi iktidarın Cumhuriyetin kazanımlarıyla hesaplaşmasıdır. Pandemi sadece Cumhuriyeti sevenlere mi var” sorusunu yöneltti.

 

CUMHURİYET'te yer alan Sarp Sağkal'ın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP döneminde milli bayramlara getirilen engellere karşın yurttaşların bu bayramları coşkuyla kutladığını söyledi. Bakanlığın genelgesini “Bunun adı engellemektir, yasaktır” sözleriyle değerlendiren Özel, “Vatandaşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için kimsenin onayına ihtiyaç duymamalıdır” dedi. Özel, iktidarın pandemiyi yasaklara alet ettiğini belirterek “İktidar partisi, Ahlat’ta Malazgirt’in yıldönümü etkinliklerinde, partisinin il ve ilçe kongrelerinde almadığı önlemi Cumhuriyet Bayramı için almaktadır” ifadelerini kullandı. 

 

‘BAHANE YARATILDI’İYİ Partili Türkkan ise AKP iktidarı boyunca Cumhuriyet bayramlarının çeşitli gerekçelerle “daha az coşkuyla kutlanması için” bahane yaratıldığını bu yılın bahanesinin pandemi olduğunu belirtti. Türkkan, “En sessiz şekilde nasıl kutlanır diye program yapılması, Türk milletini rahatsız ediyor” dedi.

 

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, kısıtlamaları eleştirenleri “Atatürk düşmanlığı” ile suçladı. Çataklı “Salgın göz önünde bulundurularak programlar kutlama komitelerince belirlenecek. Cumhuriyet sevgisini, Atatürk düşmanlarından öğrenecek değiliz” dedi. 

 Haber okunma sayısı: 187

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Ticaret Bakanı'ndan pembe tablo

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Minik ortaktan öğretmenlere destek

Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Öğretmenlerimizin

3600 ek gösterge acilen verilsin

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim

6 adımda daha güçlü bağışıklık sistemi

2020 yılında tanıştığımız ve hepimizin hayatını değiştiren Covid-19 salgını, tüm dünyayı tehdit etmeye

Başkandan pazar yerine 'virüs' denetimi

Vaka sayılarının son zamanlarda yoğun artış gösterdiği Lüleburgaz'daki pazar yerlerinde sıkı koronavirüs

MEB yine Atatürk'ü sansürledi

MEB’in desteğiyle öğretmenler için hazırlanan Medeniyet Bilinci seminerine göre Cumhuriyetin kuruluşuna

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL