19 Şubat 2020 Çarşamba

İBB'de şok vurgun iddiası

ibbde-sok-vurgun-iddiasi

İmamoğlu'ndan önce 'acil ihtiyaç' gerekçesiyle yapılan İSFALT ihalesinden Met-Gün şirketi toplam 2.5 milyar lira alacak. Cumhuriyet'e konuşan üst düzey bir yetkili, "Bu ihale, vurgun hattı iptal edilirse İstanbul halkı için bir milyarlık tasarruf sağlanır" diyor. Bu şirkete ve ortağına, İmamoğlu 23 Haziran'da başkan seçilmeden önce İBB kasasından 78 milyon TL ödenmişti
18 Kasım 2019 Pazartesi 10:56

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından son 5 yılda yapılan ihaleler incelendiğinde, kapalı kapılar ardında bir “vurgun sistemi” oluşturulduğu ortaya çıkıyor. Cumhuriyet'te yer alan haberde, ihaleler genellikle İBB bünyesindeki 4 ana birim tarafından ve davet usulü yapılıyor. Büyük çaplı ihalelerin adresi bu 4 birim şöyle sıralanıyor: “İBB Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Altyapı Yol Bakım Müdürlükleri’ne bağlı genel sekreter yardımcılığı, adı birçok skandalda yer alan İSKİ, İSTAÇ ve İSFALT.”

 

Cumhuriyet'in haberine göre, ihaleleri alan şirketler incelendiğinde, bu şirketlerin sahada iş yapmaması dikkat çekiyor. İşi alan şirketler daha sonra aynı işi çok daha düşük fiyatlara alt yüklenicilere yaptırıyor. Örneğin MET-GÜN şirketi İBB’den bugüne kadar yaklaşık 15 milyar lira tutarında ihale aldı. Cumhuriyet'in aktardığı haberde şu ifadeler kullanıldı: "Bu şirketin sahibi Metin Güneş’in projelerine AKP’nin sevdiği şirketlerden Kalyon İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Cemal Kalyon ve Yapı Yapı şirketinin yönetiminde yer alan Zafer Yıldırım’ın da ortak olduğu belirtiliyor. Cumhuriyet'in iddiasına göre, MET-GÜN şirketinin İBB’deki ağını, dönemin genel sekreter yardımcısı Çağatay Kalkancı, dönemin Fen İşleri Başkanı Mustafa Özkan ve dönemin Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Muhammed Şahin’in kurduğu iddia ediliyor."

 

SİSTEM NASIL KURULDU? 

Cumhuriyet’in üst düzey bir yetkiliden edindiği bilgiye göre İSFALT, İstanbul’un asfalt ihtiyacını karşılamak için 9 bölgede iş yapıyor. Önceden ihaleleri tek elde toplamayan İSFALT, daha sonra MET-GÜN’ün sahibi Metin Güneş ile NAS şirketinin sahibi Esat Ulu’da toplanmasına olanak sağlayan bir sistem kurdu. Haberde şu ifadeler kullanıldı: "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısının ardından görevinden istifa eden Çağatay Kalkancı, ihale dosyalarını hazırladı. İçeriden ihale bedellerinin MET-GÜN şirketine bildirildiği, ihale şartnamelerine yapılmayacak bazı işler eklenerek firmaların bu işler yapılacakmış gibi teklif vermeleri sağlandı. Böylece diğer firmalar yüksek teklif vererek ihaleden elendi. Bu ağ giderek büyüdü ve sonunda da İSFALT’ın 9 bölgedeki tüm yöneticileri bu ağın bir parçası oldu."

 

Cumhuriyet'in edindiği bilgiye göre, bu ağ sayesinde bölgelere asfalt robotu alındı ve robotların bir günde 150 ton asfalt döktüğü belirtilerek kazanılan para 'vurguna' dönüştü. İddiaya göre, bu robotların günde sadece 50 ton asfalt dökebildiği biliniyordu. Cumhuriyet'in aktardığı ihalelerle ilgili bir başka iddia ise bu robotlara ilişkin hak edişlerin MET-GÜN şirketine peşin ve nakit ödendiği. Şirketin de üstlendiği bu işleri alt yüklenicilere dörtte bir fiyatına yaptırıldığı iddiası.

 

SEÇİM ÖNCESİ VURGUNU...

 

Ayrıca 2018 yılında MET-GÜN şirketine 1.8 milyar liralık ihale verildi. Bir şirket bu ihalenin iptali için Kamu İhale Kurumu’na başvurdu. Süreç uzayınca dönemin yönetimi, “acil ihtiyaç” gerekçesiyle davet usulü yöntemiyle 700 milyon liralık MET-GÜN’e iş verdi. İşin verilmesinden kısa bir süre sonra KİK ihalenin iptaline gerek olmadığı sonucuna vardı. Bunun üzerine ihale bedeli yeniden fiyatlandırma ile 2.5 milyar liraya MET-GÜN’e verildi.

 

YENİ YÖNETİM NE YAPACAK?

 

Birçok iddianın yer aldığı İstanbul’un altyapı işi ihalesinin “İBB tarafından iptal edilip edilmeyeceği” sorusu yanıt bekliyor. İhale iptali durumunda İBB’nin “milyarlık bir tasarruf sağlayacağı” ifade ediliyor.

 

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, göreve geldikten sonra yaptığı, “normalde temmuz ayında kullanılacak olan Maliye katkı payının İBB’ye, ülke tarihinde ilk defa 15 gün önce, yani kendileri yönetime gelmeden önce ödendiğine” yönelik açıklaması büyük yankı yaratmıştı. İmamoğlu, “Maliye’den gelen ve temmuz ayında kullanılması gereken 980 milyon liralık tüm nakit, bir hafta içerisinde kullanılıp bitirilmiş. Bizden önce erken ödeme yapılırken, bizim işbaşına geçtiğimiz temmuz ayının ödemesi ise yapılamıyor. Her ayın sonunda gelen Maliye Bakanlığı payı önden alındı, tamamı harcandı. Vergiler ve maaşlar için de tek bir kuruş dahi bırakılmadı. Sadece o değil. Kamulaştırma bedelleriyle beraber bu rakam 1.7 milyar liraya çıkıyor. Yani haziran sonunda bizim gelip dağıtmamız gerekirken seçime sadece 7-8 gün kala bu paralar dağıtılmıştır” demişti.

 

İBB kasasına seçim sürecinde giren ve bir haftada biten 1.7 milyar liranın kimlere nasıl dağıtıldığı tartışma yaratmıştı. Seçim döneminde İBB kasasından en yüklü ödeme, bir İBB şirketi olan Kültür A.Ş’ye yapılmıştı. Haziran ayında İBB kasasından çıkan ödemelerin ikinci sırasında MET-GÜN İnşaat ve Atis Asfalt iş ortaklığı yer alıyor. İş ortaklığına, mayıs ayında hiçbir ödeme yapılmazken haziran ayında 78 milyon 112 bin liralık ödeme yapılmıştı. İş ortaklığı, İBB’nin kent genelindeki asfalt kaplama projelerinden bazılarını üstlenmiş durumda.Haber okunma sayısı: 257

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

insallah-kadin-baskan-sayisi-artar

İnşallah kadın başkan sayısı artar

18 Şubat 2020 Salı 20:28
hanedan-torununa-sarilip-koklamis

Hanedan torununa sarılıp koklamış

18 Şubat 2020 Salı 10:15
vatandas-olume-mi-terkedildi

Vatandaş ölüme mi terkedildi

18 Şubat 2020 Salı 09:58
tarihi-carpitmaya-tepki

Tarihi çarpıtmaya tepki

18 Şubat 2020 Salı 09:22
mebin-cihati-15-temmuz

MEB’in ’cihat’ı: 15 Temmuz

18 Şubat 2020 Salı 09:13
iettye-gelen-sikayetler-azaldi

İETT'ye gelen şikayetler azaldı

17 Şubat 2020 Pazartesi 22:57

ÜLKE GÜNDEMİ

Hanedan torununa sarılıp koklamış

Hanedan torunu Orhan Osmanoğlu, 'Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya savaşı çıkmazdı' dedi. Oyuncu

Vatandaş ölüme mi terkedildi

İstanbul'daki 5.8 şiddetindeki depremin ardından Avcılar'daki birçok binanın yıkılma tehlikesi ile karşı

Ahmet Çelik'ten istifalara tepki

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, istifa eden milletvekilleriyle ilgili çok sert bir mesaj yayınladı.

MEB’in ’cihat’ı: 15 Temmuz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ortaokul 8. sınıf öğrencileri için hazırlanan kavram kitapçığında

Minik ortak Adana'da konuştu

Adana'da gerçekleştirilen proğramda konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Türk

İETT'ye gelen şikayetler azaldı

İETT, şikayet raporları üzerinde yürüttüğü çalışmayla en çok şikayet alan hatlarda iyileştirmeler

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL