04 Ağustos 2020 Salı

'Hayalet Kule'ye kanıt uçuşu

hayalet-kuleye-kanit-ucusu

Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterin çarparak düştüğü TV kulesinin, uçuş haritasında yer almadığını radar kayıtları da doğruladı. Karar için havalanan helikopterin radarında Osmangazi Köprüsü’nün 235 metrelik ayakları görünürken, 257 metrelik kulenin izi bile yok.
31 Mart 2017 Cuma 09:50

 Kenan Butakın'ın KARAR gazetesinde yer alan haberine göre, Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterin Beylikdüzü’nde çarparak düştüğü TV kulesi ile ilgili konuşan pilotlar, uçuş navigasyonu cihazlarında yapının ‘yükseklik engeli’ olarak işaretlenmediğine dikkat çekti. Kulenin navigasyonda görünmesi halinde faciadan önce sistemin ‘yüksel’ (Pull up) uyarısı vereceğini hatırlatan bir helikopter pilotu “Kaza olunca ortaya çıktı. Bu bölgede uçan pilotlar  durumu biliyor. Kule uçuş navigasyonuna engel olarak işaretlenmemiş. Pilotlar bulut içi uçuş yaparken GPS cihazlarında kule görünmüyordu” dedi.

 

Dün ise pilotlar Karar için özel bir uçuş gerçekleştirerek kulenin uçuş rotasında ‘hayalet’ olduğunu bir kez daha kanıtladı. Pilotlar önce İzmit Körfezi’nde inşa edilen Osmangazi Köprüsü’ne doğru uçtu. Yakın zamanda tamamlanan köprünün 235 metrelik iki direği, uçuş haritasına işlendiği için GPS cihazında, helikopterin tam karşısında sarı olarak belirdi. Sarı renk, yüksekliğin helikopter için çok yakın tehlike olmadığını gösterdi. Helikopter köprüye doğru alçalarak ilerleyince renk kırmızıya döndü ve cihaz alarm verdi.  Test helikopteri, daha sonra Silivri’den doğuya doğru Büyükçekmece Gölü üzerinde uçuş yaptı. Helikopterin, sağ tarafında Marmara Denizi sol tarafında Büyükçekmece Gölü görünürken 257 metrelik TV kulesi tam karşısında yer aldı. Ancak GPS cihazı hiçbir uyarı, renk veya işaret belirtmedi. Başka bir helikopter pilotunun Karar’la paylaştığı görüntülerde de kuleye dair herhangi bir uyarı yer almadı. Buna karşın Çamlıca Tepesi’ndeki kuleler, kırmızı renkte ‘V’ şeklinde işaretlenmiş olarak ekrana yansıdı.

 

NEDENİ İSKANSIZ OLMASI MI?

KARAR’ın ulaştığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yetkilileri, İstanbul’un en yüksek yapısı olan Beylikdüzü’ndeki TV kulesinin uçuş haritalarına neden eklenmemiş olabileceği yönündeki soruya “Kaza kırım raporu beklenmeli. Bu rapor açıklanmadan herhangi bir bilgi vermemiz doğru olmaz” cevabını verdi. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planlarında gözüken ve imar izni bulunan kulenin iskan izninin olmadığı ortaya çıktı. 1998 yılında inşaatına başlanan kulenin henüz tamamlanmadığı için ilçe belediyesi tarafından iskan izninin verilemediği öğrenildi. İskan izinin olmamasıyla ilgili de ortaya çeşitli iddialar atıldı. Kuleyi yapan şirketin, Fransız ortağıyla sorun yaşadığı bu yüzden 2002-2007 yılları arasında inşaatın durdurulmasına bağlı iskan izninin verilemediği öne sürüldü.Kulenin iskansız olması nedeniyle mi uçuş haritalarına eklenmediği ise bilinmiyor.

Haberin etiketleri:

radar, kule, uçak, beylikdüzü


Haber okunma sayısı: 500

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bir-akpli-vekilin-daha-testi-pozitif-cikti

Bir AKP'li vekilin daha testi pozitif çıktı

03 Ağustos 2020 Pazartesi 22:53
koronavirus-hastasi-233851-vefat-5747

Koronavirüs hastası 233.851 vefat 5.747

03 Ağustos 2020 Pazartesi 19:50
koronavirus-hastasi-232856-vefat-5728

Koronavirüs hastası 232.856 vefat 5.728

02 Ağustos 2020 Pazar 19:49
koronavirus-hastasi-231869-vefat-5710

Koronavirüs hastası 231.869 vefat 5.710

01 Ağustos 2020 Cumartesi 22:10

ÜLKE GÜNDEMİ

Diyanet İşleri Başkanı o koltukta oturmamalı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı Ayasofya Camii’ndeki ilk cuma

Adalarda yeni dönem bugün başladı

İBB’nin, yıllardır tartışılan fayton taşımacılığı yerine Adalar’da toplu ulaşımı sağlayacak çevre

MHP küfürbaz vekilini partiden ihraç etti

Küfürleri ve Fındık fiyatlarına ilişkin eleştirileriyle gündeme gelen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt MHP'den

CHP'den, 'sosyal medya düzenlemesi' ile ilgili karar

Özkoç, TBMM Genel Kurulu'nda bu sabah kabul edilen sosyal medyaya ilişkin düzenlemeler içeren kanunun iptal

Kaftancıoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' tepkisi

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Kanal İstanbul projesi kapsamında askıda bulunan planlarla

Sahte tatil sitelerine dikkat

Siber dolandırıcılar, Türkiye’deki lüks otellerin logo ve isimlerini kullandıkları birebir kopya internet

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL