22 Ocak 2020 Çarşamba

'Hayalet Kule'ye kanıt uçuşu

hayalet-kuleye-kanit-ucusu

Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterin çarparak düştüğü TV kulesinin, uçuş haritasında yer almadığını radar kayıtları da doğruladı. Karar için havalanan helikopterin radarında Osmangazi Köprüsü’nün 235 metrelik ayakları görünürken, 257 metrelik kulenin izi bile yok.
31 Mart 2017 Cuma 09:50

 Kenan Butakın'ın KARAR gazetesinde yer alan haberine göre, Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterin Beylikdüzü’nde çarparak düştüğü TV kulesi ile ilgili konuşan pilotlar, uçuş navigasyonu cihazlarında yapının ‘yükseklik engeli’ olarak işaretlenmediğine dikkat çekti. Kulenin navigasyonda görünmesi halinde faciadan önce sistemin ‘yüksel’ (Pull up) uyarısı vereceğini hatırlatan bir helikopter pilotu “Kaza olunca ortaya çıktı. Bu bölgede uçan pilotlar  durumu biliyor. Kule uçuş navigasyonuna engel olarak işaretlenmemiş. Pilotlar bulut içi uçuş yaparken GPS cihazlarında kule görünmüyordu” dedi.

 

Dün ise pilotlar Karar için özel bir uçuş gerçekleştirerek kulenin uçuş rotasında ‘hayalet’ olduğunu bir kez daha kanıtladı. Pilotlar önce İzmit Körfezi’nde inşa edilen Osmangazi Köprüsü’ne doğru uçtu. Yakın zamanda tamamlanan köprünün 235 metrelik iki direği, uçuş haritasına işlendiği için GPS cihazında, helikopterin tam karşısında sarı olarak belirdi. Sarı renk, yüksekliğin helikopter için çok yakın tehlike olmadığını gösterdi. Helikopter köprüye doğru alçalarak ilerleyince renk kırmızıya döndü ve cihaz alarm verdi.  Test helikopteri, daha sonra Silivri’den doğuya doğru Büyükçekmece Gölü üzerinde uçuş yaptı. Helikopterin, sağ tarafında Marmara Denizi sol tarafında Büyükçekmece Gölü görünürken 257 metrelik TV kulesi tam karşısında yer aldı. Ancak GPS cihazı hiçbir uyarı, renk veya işaret belirtmedi. Başka bir helikopter pilotunun Karar’la paylaştığı görüntülerde de kuleye dair herhangi bir uyarı yer almadı. Buna karşın Çamlıca Tepesi’ndeki kuleler, kırmızı renkte ‘V’ şeklinde işaretlenmiş olarak ekrana yansıdı.

 

NEDENİ İSKANSIZ OLMASI MI?

KARAR’ın ulaştığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yetkilileri, İstanbul’un en yüksek yapısı olan Beylikdüzü’ndeki TV kulesinin uçuş haritalarına neden eklenmemiş olabileceği yönündeki soruya “Kaza kırım raporu beklenmeli. Bu rapor açıklanmadan herhangi bir bilgi vermemiz doğru olmaz” cevabını verdi. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planlarında gözüken ve imar izni bulunan kulenin iskan izninin olmadığı ortaya çıktı. 1998 yılında inşaatına başlanan kulenin henüz tamamlanmadığı için ilçe belediyesi tarafından iskan izninin verilemediği öğrenildi. İskan izinin olmamasıyla ilgili de ortaya çeşitli iddialar atıldı. Kuleyi yapan şirketin, Fransız ortağıyla sorun yaşadığı bu yüzden 2002-2007 yılları arasında inşaatın durdurulmasına bağlı iskan izninin verilemediği öne sürüldü.Kulenin iskansız olması nedeniyle mi uçuş haritalarına eklenmediği ise bilinmiyor.

Haberin etiketleri:

radar, kule, uçak, beylikdüzü


Haber okunma sayısı: 412

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

16 bin 629 öğrenci tarım işçisi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM İnsan Haklarını

İşçiler ürettikleri değerden pay alamıyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın

AKP'li başkanın paylaşımı tepki çekti

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit'in vefatı ile ilgili bir

Son 29 yılın en işlevsiz Meclis’i

Ülke, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte Erdoğan'ın kararnameleri ile yönetilirken etkisi

Kur'an kursu öğreticilerine adaletsizlik yapılıyor

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Libya'daki

Gökçek'te inanılmaz 29 Ekim harcaması

Görevinden istifa ettirilen Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankara’daki ‘29 Ekim fener alayı’ için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL