20 Ocak 2021 Çarşamba

'Hayalet Kule'ye kanıt uçuşu

hayalet-kuleye-kanit-ucusu

Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterin çarparak düştüğü TV kulesinin, uçuş haritasında yer almadığını radar kayıtları da doğruladı. Karar için havalanan helikopterin radarında Osmangazi Köprüsü’nün 235 metrelik ayakları görünürken, 257 metrelik kulenin izi bile yok.
31 Mart 2017 Cuma 09:50

 Kenan Butakın'ın KARAR gazetesinde yer alan haberine göre, Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterin Beylikdüzü’nde çarparak düştüğü TV kulesi ile ilgili konuşan pilotlar, uçuş navigasyonu cihazlarında yapının ‘yükseklik engeli’ olarak işaretlenmediğine dikkat çekti. Kulenin navigasyonda görünmesi halinde faciadan önce sistemin ‘yüksel’ (Pull up) uyarısı vereceğini hatırlatan bir helikopter pilotu “Kaza olunca ortaya çıktı. Bu bölgede uçan pilotlar  durumu biliyor. Kule uçuş navigasyonuna engel olarak işaretlenmemiş. Pilotlar bulut içi uçuş yaparken GPS cihazlarında kule görünmüyordu” dedi.

 

Dün ise pilotlar Karar için özel bir uçuş gerçekleştirerek kulenin uçuş rotasında ‘hayalet’ olduğunu bir kez daha kanıtladı. Pilotlar önce İzmit Körfezi’nde inşa edilen Osmangazi Köprüsü’ne doğru uçtu. Yakın zamanda tamamlanan köprünün 235 metrelik iki direği, uçuş haritasına işlendiği için GPS cihazında, helikopterin tam karşısında sarı olarak belirdi. Sarı renk, yüksekliğin helikopter için çok yakın tehlike olmadığını gösterdi. Helikopter köprüye doğru alçalarak ilerleyince renk kırmızıya döndü ve cihaz alarm verdi.  Test helikopteri, daha sonra Silivri’den doğuya doğru Büyükçekmece Gölü üzerinde uçuş yaptı. Helikopterin, sağ tarafında Marmara Denizi sol tarafında Büyükçekmece Gölü görünürken 257 metrelik TV kulesi tam karşısında yer aldı. Ancak GPS cihazı hiçbir uyarı, renk veya işaret belirtmedi. Başka bir helikopter pilotunun Karar’la paylaştığı görüntülerde de kuleye dair herhangi bir uyarı yer almadı. Buna karşın Çamlıca Tepesi’ndeki kuleler, kırmızı renkte ‘V’ şeklinde işaretlenmiş olarak ekrana yansıdı.

 

NEDENİ İSKANSIZ OLMASI MI?

KARAR’ın ulaştığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yetkilileri, İstanbul’un en yüksek yapısı olan Beylikdüzü’ndeki TV kulesinin uçuş haritalarına neden eklenmemiş olabileceği yönündeki soruya “Kaza kırım raporu beklenmeli. Bu rapor açıklanmadan herhangi bir bilgi vermemiz doğru olmaz” cevabını verdi. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planlarında gözüken ve imar izni bulunan kulenin iskan izninin olmadığı ortaya çıktı. 1998 yılında inşaatına başlanan kulenin henüz tamamlanmadığı için ilçe belediyesi tarafından iskan izninin verilemediği öğrenildi. İskan izinin olmamasıyla ilgili de ortaya çeşitli iddialar atıldı. Kuleyi yapan şirketin, Fransız ortağıyla sorun yaşadığı bu yüzden 2002-2007 yılları arasında inşaatın durdurulmasına bağlı iskan izninin verilemediği öne sürüldü.Kulenin iskansız olması nedeniyle mi uçuş haritalarına eklenmediği ise bilinmiyor.

Haberin etiketleri:

radar, kule, uçak, beylikdüzü


Haber okunma sayısı: 533

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Çamur tiyatrosu seyirci çekmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, CHP’li

Erdoğan, Prof. Dr. Nur Vergin’in cenaze törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önde gelen sosyal bilimcilerinden Sosyolog Prof. Dr. Nur

Sözler devre dışı kaldı, şiddet arttı

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Gelecek Partisi

2020’de 40,5 milyar TL karanlıkta

2021 yatırım programında 42,4 milyar TL büyüklüğünde ulaştırma yatırımının yapılacağına işaret eden

Psikolojik sağlamlık geliştirilebilir mi?

Uzun süreli ve yüksek oranda kaygı, endişe, korku ve panik hali yaşamanın birtakım fiziksel hastalıklarla

Unutulma Hakkı konusunda hukukumuz ne diyor?

Tanım olarak ‘Unutulma Hakkı’ kişinin fotoğraflarının, belgelerin ve diğer bilgilerinin internet

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL