23 Kasım 2020 Pazartesi

Hasta da eczacı da mağdur

hasta-da-eczaci-da-magdur

KORONAVİRÜS vakaları artarken yurttaşlar salgın günlerinde kritik önemdeki grip aşısına ulaşamıyor. Salgın nedeniyle talebin artmasına rağmen sınırlı sayıda ithal edilen grip aşısına ulaşmak için genç, yaşlı tüm yurttaşlar, aile hekimlikleri ve eczanelere akın ediyor.
28 Ekim 2020 Çarşamba 09:43

 Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Filiz Ünal, KOAH, astım, diyabet gibi kronik hastalığı olanlara aşı onayının çıkmadığını kaydetti: “Beyin kanaması ve Alzheimer dışında hem kalp hastası hem de kanser tedavisi gören hastalar dışında kimseye onay çıktığına tanıklık etmedim. 10 hasta başvurusundan sadece birine onay geliyor.” 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan hastaların aşılanmasının yanı sıra çalışma hayatına devam edenlerle sağlık emekçilerinin de aşılanması gerektiğinin altını çizen Ünal, şunları söyledi: “Çalışma hayatında olan insanlar Covid-19’a yakalandığında 10 gün evde kalmaları isteniyor. 14 günlük takip süreci de 10 güne indirildi. Bu insanlar koronavirüs sonrası bir de grip olursa kaldıramazlar. Bunun için tedbir alınması gerekiyor.”

 

BULAŞ RİSKİ ARTIYOR

 

BİRGÜN'de yer alan Burcu Cansu'nun haberine göre, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan ise yeni uygulamayla hem yurttaşın hem de eczanede çalışanlar için bulaş riskini artırdığını dile getirdi: “Grip aşılarını Sağlık Bakanlığı Reçetem Bilgi Sistemi’nde elektronik reçete düzenlenmeden eczanelerimizden veremiyoruz. Ücretli aşı isteyen vatandaşlarımızdan reçete talep ettiğimizde tepki verebiliyorlar. Hastaların bir aşıyı almak için eczanelerimize en az üç sefer gelmesi hem onlar hem de bizim için bulaş riskini artırıyor. e-Nabız sistemini bile kurdurmak için eczanelerimize gelen yaşlı hastalar sebebiyle temas sayısında artış yaşayan meslektaşlarımız grip aşısı sürecinde de yine ön cephede mücadele ediyor.” 

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak da yaşananların hem hastaları hem de eczacıları mağdur ettiğini vurguladı: “Vatandaşımız aşıya reçetesiz ulaşamadığı için mağdur. Eczacımız talep eden her hastasına yardımcı olamadığı için mağdur.”

Haberin etiketleri:

hastane, eczane, ilaç


Haber okunma sayısı: 207

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Ticaret Bakanı'ndan pembe tablo

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Minik ortaktan öğretmenlere destek

Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Öğretmenlerimizin

3600 ek gösterge acilen verilsin

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim

6 adımda daha güçlü bağışıklık sistemi

2020 yılında tanıştığımız ve hepimizin hayatını değiştiren Covid-19 salgını, tüm dünyayı tehdit etmeye

Başkandan pazar yerine 'virüs' denetimi

Vaka sayılarının son zamanlarda yoğun artış gösterdiği Lüleburgaz'daki pazar yerlerinde sıkı koronavirüs

MEB yine Atatürk'ü sansürledi

MEB’in desteğiyle öğretmenler için hazırlanan Medeniyet Bilinci seminerine göre Cumhuriyetin kuruluşuna

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL