TSK Mehmetçik Vakfı

22 Nisan 2019 Pazartesi

Gıybet ve dedikodu yapmayın

giybet-ve-dedikodu-yapmayin

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Ulu Camii’nde genlerle bir araya geldi. Gençlere, gıybet ve dedikodudan uzak durun uyarısında bulundu.
02 Kasım 2018 Cuma 14:51

 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sabah namazında gençlerle buluştu.

Bursa Ulu Camii’nde gerçekleştirilen buluşmada, Diyanet İşleri Başkan Erbaş, sabah namazını kıldırdıktan sonra bir konuşma yaptı.

Başkan Erbaş konuşmasında gıybet ve dedikodu yapmanın oluşturacağı olumsuzluklara dikkat çekerek, “"Gıybet, dedikodu yapmayın, birbirinizi çekiştirmeyin. Çünkü bu saydığımız şeyler, insanın huzurunu bozan, muhabbeti ve birliği beraberliği ortadan kaldıran, zaman zaman büyük kavgalara sebep olan çok kötü şeylerdir. Bunlardan uzak durunuz" dedi.

Kur'an-ı Kerim'de, inanan insanlara dedikodu ve gıybet yapmamaları konusunda uyarıların olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Toplumda kadını, erkeği, büyüğü, küçüğü sanki normal bir şeymiş, yanlış ve günah değilmiş gibi böyle bir yanlışın içine düşüyor" diye konuştu.

Gençlere bununla ilgili tedbir almalarını tavsiye eden Başkan Erbaş, şöyle devam etti:"Eğer bu yaşlarda gıybetin ne kadar yanlış olduğunu, insanı birbirinin arkasından çekiştirmenin ne büyük günah olduğunu zihnimize, kalbimize, gönlümüze yerleştirirsek ona göre şahsiyet kazanırız. Şahsiyetimiz de o şekilde gelişir. Ölü kardeşinin etini yemeyi kim ister? Tiksiniriz değil mi? Ölü kardeşinin etini yemek ne kötü bir şey. Allah'tan korkun. Sakın böyle bir şey yapmayın. Sakın gıybet, dedikodu yapmayın, birbirinizi çekiştirmeyin. Çünkü bu saydığımız şeyler insanın huzurunu bozan, muhabbeti, birliği beraberliği ortadan kaldıran, zaman zaman büyük kavgalara sebep olan çok kötü şeylerdir. Bunlardan uzak durunuz. Eğer yaptınız ise tövbe edin. Allah, tövbe edenlerin tövbelerini kabul edendir."

“Rabbimizin bize emrettiği şeylerle meşgul olmalıyız”

Başkan Erbaş, Hazreti Muhammed'in insanları doğruluğa ve dürüstlüğe davet ettiğini belirterek, "Doğruluktan ayrılmayınız. Doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında doğrulardan yazılır. İnsan kötülüğü işledikçe kötülüğe alışıyor. İyilik yaptıkça, dürüst oldukça öyle bir alışkanlık kazanıyor. Rabbimizin bizden istediği, bize emrettiği şeylerle meşgul olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, ibadetlerin, en güzel surette yaratılmış olan insanın bu özelliğini muhafaza edebilmesi için Allah tarafından emredildiğini belirtti.

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından camide bulunan cemaatle musafaha yaptı, ardından sabah namazı buluşmasına katılan gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.Haber okunma sayısı: 179

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

o-saldirgan-akp-uyesi-

O saldırgan AKP üyesi

22 Nisan 2019 Pazartesi 10:56
bu-da-devletin-imami

Bu da devletin imamı

22 Nisan 2019 Pazartesi 10:48
karaoglana-da-saldirmislardi

Karaoğlan'a da saldırmışlardı

22 Nisan 2019 Pazartesi 10:39

ÜLKE GÜNDEMİ

Çok organize bir saldırı

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte

‘Vatandaşlık hakkımız elimizden alınmaz’

KHK’lerle ihraç edilenlerinin oylarının geçersiz sayılması için YSK’ye sunulan listeye tepki gösteren

Küresel şirketten Nakşilere dolandırıcılık davası

Türkiye’de son dönemde siyasi ilişkileriyle tartışılan tarikatlar bu kez uluslararası dolandırıcılık

Soylu’nun ‘müdür’ü saldırıya böyle sevindi

Diyarbakır Gençlik ve Spor İl müdürlüğü Basın ve Halkla ilişkiler Şube Müdürü Burhan Gül,

İstanbul ve Ankara’da işletmeler, büfeler ihalesiz devredilmiş

Sayıştay denetiminde ortaya çıktı. Hem Ankara hem de İstanbul büyükşehir belediyelerindeki birçok işletmenin

Erkan Tan'a 'Mehter' göndermesi

Fox TV'de sabah haberleri sunan gazeteci İsmail Küçükkaya, Ekrem İmamoğlu'na "Oğlum" diyen Erkan Tan'a selam

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL