18 Eylül 2019 Çarşamba

Fişleme okullara sıçradı

fisleme-okullara-sicradi

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği yazıda, sosyal medyada siyasi paylaşım yapan öğretmen ve öğrencilerin fişlenmesini istedi. Konuya ilişkin Torbalı Eğitim Sen Temsilcisi Nuri Önder, “Kötü öğretmen, öğrenci ve veli yoktur kötü eğitim sistemi vardır. Eğitimde yaşanılan sorunların kaynağı ve çözüm merci olarak öğretmeni, öğrenciyi ve veliyi değil sistemi görmeye ve mücadelemize devam edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2019 Cumartesi 09:31

 İzmir Torbalı’da öğretmen, personel ve öğrencilerin fişlenmesini öngören karar okul müdürleri toplantı karar metinde yer aldı. Karara göre sosyal medyada siyasi paylaşım yapanlar Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilecek.

 

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun imzası ile okullara gönderilen okul müdürleri toplantı karar metninde her biri ayrı tartışma konusu olabilecek kararlar alındı. Metinde öğretmen, personel ve öğrencilerin kişisel medya hesaplarında yasa dışı ve siyasi içerikli paylaşımların bulunması durumunda ilçe milli eğitim hukuk bölümüne bildirilmesi kararının yer aldığı öğrenildi. Konuyla ilgili Torbalı Eğitim Sen Temsilcisi Nuri Önder açıklama yaptı.

 

‘MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ’Okullarda asıl söz sahibi olması gereken eğitim emekçilerinin yok sayılarak sadece müdürlere başvurularak kararlar alınmasının yanlış olduğunu belirten Önder, “Çözüm adı altında alınan kararların yaşanılan sorunlarla çok ilgisi olmayacağı da aşikârdır. Kötü öğretmen, öğrenci ve veli yoktur kötü eğitim sistemi vardır. Eğitimde yaşanılan sorunların kaynağı ve çözüm merci olarak öğretmeni, öğrenciyi ve veliyi değil sistemi görmeye ve mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

‘KARARLAR HANGİ GEREKÇELER İLE ALINMIŞTIR?’

Karar metinde yer alan “Okul yöneticisi, öğretmen, personel ve öğrencilerin kişisel medya hesaplarında yasa dışı ve siyasi içerikli paylaşımda bulunmaları tespit edilmesi durumunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hukuk Bölümüne bildirmesi kararı alınmıştır” denilmesini değerlendiren Önder, “Sonuç bildirgesinde yer alan bir maddeler ciddi anlamda rahatsız edici. İlçe Milli Eğitim Müdürü bünyesinde bir araya gelen okul müdürleri, acaba hangi gerekçe ile bu kararı almıştır? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne savcılık tarafından bir emir mi verilmiştir? Hangi şikâyet üzerine kişisel medya hesapları incelemeye alınacaktır? Eğer İçişleri Bakanlığından, Valilikten, Kaymakamlıktan yürütülen bir soruşturma yoksa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kendisini hangi organın yerine koymaktadır? Bu madde kapsamında, okul müdürleri kendi mi gammazlayacaktır? Yoksa okul yöneticisi ibaresi göstermelik mi konmuştur? Okullarda bütün sorunlar çözülmesinden veya okul idarecilerinin yapacak işlerinin olmamasından kaynaklı mı onca öğretmen ve öğrencinin hesaplarının takibe alınması kararlaştırılmıştır? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve takibi yürütmekle yükümlü kılınan okul yöneticileri yasa dışılık ve siyasi içerik tanımını ve sınırlamasını neye ve kime göre yapacaktır? Örneğin bu yaptığımız açıklama onlara göre suç kapsamına girmekte midir? Teknik olarak, onca insanın özel hesaplarının takibi, birkaç idareci eliyle yürütülemeyeceğine göre, okullarda birbirini gammazlamak üzere öğretmen ve öğrenciler mi görevlendirilecektir? Bu karar eğitim emekçilerini birbirine düşürmekten, okul yöneticilerinin öğretmenlerini ve öğrencilerini potansiyel suçlu gibi görmesinden başka bir şeye hizmet edecek midir?Özel hesapların takibe alınacağının açıklanması öğretmenlere dönük bir tehdit ve gözdağı mıdır? Bu karara karşı çıkan okul yöneticileri olmuş mudur yoksa oybirliği ile alınan bir garip karar mıdır?Kaymakamlık bu konu ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden bir açıklama ve bu kararın iptalini isteyecek midir?” diye sordu.

 

Eğitim Sen olarak her zaman eğitim emekçilerine birlikte mücadele ve dayanışma çağrısı yaptıklarını ifade eden Önder, “2023 Vizyon Belgesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu, emeklilik ve iş güvencesi başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin gaspına dönük yasal düzenlemeleri engelleyebilmek için eğitim emekçileri olarak tek çıkış yolumuz, örgütlü ve dayanışma içinde olmak, birlikte mücadele fikrinde birleşmektir. Bu ve buna benzer kararlar da emekçilerin birlik ve dayanışmasını engellemekten başka bir amaca hizmet etmediği de ortadadır” dedi.

 

Kaynak (Evrensel)

Haberin etiketleri:

karar, milli eğitim, öğrenci, öğretmen, veli


Haber okunma sayısı: 217

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

o-son-fotografin-failidir

'O son fotoğrafın failidir!'

18 Eylül 2019 Çarşamba 08:50
ogrencilere-zam-tarikatlara-ek-butce

Öğrencilere zam, tarikatlara ek bütçe

18 Eylül 2019 Çarşamba 08:43
imamoglundan-harem-otogari-karari

İmamoğlu'ndan Harem Otogarı kararı

17 Eylül 2019 Salı 18:57
iskiden-bedava-su-hizmeti

İSKİ'den bedava su hizmeti

17 Eylül 2019 Salı 10:23

ÜLKE GÜNDEMİ

Öğrencilere zam, tarikatlara ek bütçe

Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte üniversitelerde yapılan zamlara tepki gösteren öğrenciler, sosyal

Diyanetin yeni hedefi özel eğitime tabi öğrencileri

Diyanet, şimdi de özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri hedefine aldı. Antalya Kepez İlçe Müftülüğü ve

Hackerler sistemleri değil, insanları hedef alıyor

Yeni bir araştırma sonucuna göre, siber saldırıların yaklaşık %99’unda insan hatalarından yararlanılıyor.

Kulp Belediyesi hukuksuzca gasp edildi

HDP, Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki saldırının ardından tutuklanan ve bugün yerine kayyum atanan belediye eş

Savunma sanayinde 14 yeni proje tanıtılacak

Savunma sanayinin yeni vitrini Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi- MRBS, 2 Ekim’de

Gençlerimiz mezun olmaya korkuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin bir yılda 5,4 puan arttığını, her dört

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL