29 Eylül 2020 Salı

Eğitime ‘ahlak tacı’

egitime-ahlak-taci

MEB, ‘Eğitim ve Ahlak’ kongresi düzenleyecek. Öğretmen, veli ve öğrencilerin ahlakının ‘sorgulanacağı’ kongrenin amaçlarından biri de “Güçlü Türkiye için ahlak telakkisine dayalı anlayışa hayat vermek” olarak açıklandı
14 Şubat 2020 Cuma 09:06

 Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, “Eğitim ve Ahlak Kongresi” düzenleme kararı aldı. Kongrede, “Ahlak eğitiminin yeniden yapılandırılması”, “Milli ve toplumsal değerlere dayalı eğitim sistemi oluşturulması” için atılacak adımlar tartışılacak. Ankara’dan 100, İstanbul’dan ise 200 katılımcı ile Antalya’da düzenlenecek kongre iki gün sürecek.

 

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Bahri Ata imzasıyla okullara gönderilen yazıda, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan, “Ahlak ve milli kültürün bozulup yozlaşmadan kendimize has şekli ile evrensel kültür içinde korunup öğretilmesi” ilkesine vurgu yapıldı. Yazıda, sınav sonuçlarının eğitimde başarının ölçüsü olamayacağı ifade edilerek, eğitim sisteminin milli ve manevi değerlere uygun bir ahlak anlayışı ile “Taçlandırılması” gerektiği belirtildi. Kongrede, yöneticilerin, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin aralarında olduğu okul bileşenlerinin “ahlakının sorgulanacağı” bildirildi.

 

AHLAK TELAKKİSİNE DAYALI 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Sınav sonuçlarının eğitimde başarının ölçüsü olamayacağının belirtildiği yazıda, “Yapılan bu türden değerlendirmelerin sonucunda toplumun geldiği nokta ortadadır” denildi. MEB’in yeni dönemdeki amaçlarına da yazıda yer verilerek, “Talim ve terbiyemizin yeni hedefi, daha güçlü bir Türkiye için ahlak telakkisine dayalı, insanı merkeze alan bilgi anlayışına hayat vermek olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

 

YENİ KUŞAK YARATMAK İÇİN

 

Kongrenin sıradan bir kongre olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyen Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, iktidarın eğitimi kamusal hizmet olmaktan çıkararak, yeni rejimin kurucu aracı olarak kullandığını ifade etti. Yeni kuşakların yetiştirilmesi için bir zihniyet değişikliği gerektiğini kaydeden Bozdoğan, kongrenin bu amaçla yapıldığını savundu.

 

Eğitimdeki gelişmelerden kaygı duyduğunu anlatan Bozdoğan, “Dini vakıf ve cemaatlerle yapılan protokollerle eğitim alanı adeta kuşatma altına porno alınmıştır. Diğer taraftan da sermayenin sınırsız kâr gereksinimini karşılamak üzere atılan adımlar, eğitim alanını eşitsizliklerin her gün yeniden üretildiği bir alana çevirmektedir” dedi. Bozdoğan, kongrenin bilimsel bir çalışmadan çok, iktidar açısından kabul gören okul yöneticisi, öğretmen ve veli profilini belirleme çalışması olduğunu söyleyerek, “Bunun doğal sonucu ise, bu davranışlar ve değerler bütününe uygun olmayanın, uygun davranmayanın, ‘Öteki, istenmeyen, ahlaki açıdan sorunlu’ olarak değerlendirilmesi anlamına gelecektir ki bunun yaratacağı sorunları düşünmek bile istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Haberin etiketleri:

eğitim, yeni, MEB, uygun, kongre, ifade, öğretmen, sınav


Haber okunma sayısı: 366

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

300-fabrika-komedisi

300 fabrika komedisi

28 Eylül 2020 Pazartesi 20:09
koronavirus-hastasi-315845-vefat-8062

Koronavirüs hastası 315.845 vefat 8.062

28 Eylül 2020 Pazartesi 19:43
dugun-neyse-de-takilar-ne-olacak

Düğün neyse de takılar ne olacak?

28 Eylül 2020 Pazartesi 18:06
sulale-boyu-virus

Sülale boyu virüs

28 Eylül 2020 Pazartesi 10:14
istismarcidan-tarikatina-mektup

İstismarcıdan tarikatına mektup

28 Eylül 2020 Pazartesi 10:03

ÜLKE GÜNDEMİ

Ece Üner'den Kim Kardashian’a muhteşem cevap

Show TV Ana Haber Sunucusu Ece Üner, Ermeni asıllı ABD’li reality Show yıldızı Kim Kardashian’ın Azerbaycan

Düğün neyse de takılar ne olacak?

Pandemi nedeniyle nikah ve düğünler 2021’e erteleniyor. Öncelikli gerekçe kalitenin düşmesi, ikincisi ise

HKP'den Ermenistan'a sert tepki

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısına sert tepki gösterdi.

TTB’de yeni yönetim belirlendi

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Seçimli Büyük Kongresi 26-27 Eylül 2020 tarihlerinde Ankara’da

Tek soruluk mülakatta elendi

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı hâkimlik sınavında 18 bin 887 kişi arasında 91 puan ile 96’ıncı olarak

Mansur Yavaş'tan çocuklara eğitim desteği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görmesi gereken ancak

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL