26 Mayıs 2019 Pazar

Davalık arazi yine satılık

davalik-arazi-yine-satilik

Özelleştirme Yüksek Kurulu, geçen yıl ihaleye çıkartılan Karayolları’na ait Ankara’nın merkezindeki 131 bin metrekarelik araziyi yeniden satışa çıkarttı. Mimarlar Odası Başkanı Candan, “Yeni bir peşkeş örneği” dedi
02 Haziran 2018 Cumartesi 09:36

 AKP iktidarları döneminde yapılan imar planı değişiklikleri ile yaratılan kent rantı ve yandaş şirketlerin kasasına girmesinin yeni örnekleri devam ediyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın geçen yıl satışa çıkarttığı Ankara’nın göbeğindeki Karayolları’na ait kupon arazi, yoğunlaştırma kararına karşı açılan iptal davası sürerken yeniden satışa çıkartıldı.

 

Dava sürerken satışa çıkardılar

 

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 22 Mart 2017’de açtığı ve sonuçlanmayan ihalesine konu olan Karayolları Genel Müdürlüğü ve Maliye’ye ait alışveriş merkezleri, şehir hastanesi ve metro hattına yakınlığı ile Ankara’nın en cazip yerlerinden olan toplam 131 bin metrekarelik alan yoğunlaştırma kararı alınarak yeniden ihaleye çıkartıldı. Mimarlar Odası’nın “parsele özel” imar planı değişikliklerinin yürütmesinin iptali talebiyle açtığı dava sürerken, inşaat yoğunluğu artırılan kupon arazi için 2 Temmuz 2018’de ihale yapılacak. 

Geçen yılki ihaleye teklif veren ve isimleri AKP iktidarları döneminde aldığı kamu ihaleleri ile duyulan NATA İnşaat Turizm Taşımacılık Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yanı sıra Elbistan Şeker Fabrikası’nı satın alan Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Turizm Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin de aralarında bulunduğu ortak girişim grubunun, değeri yoğunlaştırma kararı ile daha da artan araziye yeniden talip olacağı öğrenildi.

 

Plan değişikliği sonrası üzerinde binaların da bulunduğu arazinin yüzde 67’si ticaret alanı, yüzde 20’si park alanı, yüzde 12’si de yol için ayrıldı.

 

Rezidanslar, çok katlı mağazalar

 

Plan değişikliği ile araziye iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, alışveriş merkezleri ve otel gibi konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültür tesisleri, lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, banka, finans kurumları, yurt, kurs, dershane gibi ticari yapıların yanı sıra “rezidans” olarak nitelendirilen yüksek nitelikli konut yapımının da yolu açıldı.

 

‘Memleketin varlıkları satışa çıkartılıyor’

 

Karara tepki gösteren TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şu ifadeleri kullandı:

 

“Mevzuata ve kamu yararına açıkça aykırı olan plan değişikliği bilimsel teknik bir gerekçeye de dayanmıyor. Yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırdığı için kamu yararına da aykırıdır. Bölgede kamu elinde kalmış son arazilerden olan Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait alanın kamu yararına kullanılması yerine, Etlik Şehir Hastanesi’nin de olduğu ve büyük bir yoğunluk getireceği bilinen bölgede bu kez de Karayolları arazisinin yoğunluğunun artırılarak satışının yapılması kamu kaynaklarının peşkeş çekilmesinin örneklerinden biridir. Hem yoğunluk artırılıyor hem de satışa çıkartılıyor. Özelleştirme İdaresi’ne yazı yazdık satışın iptal edilmesi için. Eğer satış iptali yapılmaz ise hukuksal sürece başvuracağız. 16 yıllık AKP iktidarında Türkiye Cumhuriyeti, kamu mallarının satışının bu derece yoğun olduğu bir dönem daha yaşamadı. Memleketin varlıkları bir bir peşkeş çekiliyor.”

 

BİRGÜN GAZETESİ

Haberin etiketleri:

Ankara, inşaat, Mimarlar, Odası, dava, AKP, turizm, kent, ihale


Haber okunma sayısı: 485

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

181-milyon-liraya-usb-mi-olur-demeyin

181 milyon liraya usb mi olur demeyin

26 Mayıs 2019 Pazar 10:05
ibb-ihalesi-yine-akpli-isme-gitti

İBB ihalesi yine AKP'li isme gitti

26 Mayıs 2019 Pazar 09:50
kahpe-anneniz-olabilir-mi

Kahpe anneniz olabilir mi?

25 Mayıs 2019 Cumartesi 09:47
47-milyonluk-yerli-otomobil-kayip-

47 milyonluk yerli otomobil kayıp!

25 Mayıs 2019 Cumartesi 09:05
bugune-kadar-sustum-ama-

Bugüne kadar sustum ama ....

23 Mayıs 2019 Perşembe 19:11

ÜLKE GÜNDEMİ

Askerlik Kanunu’ndan ‘kadrolaşma’ çıktı

Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilen Askerlik Kanunu düzenlemesine tepki gösteren CHP, ‘12 ay askerlik

Varlık Fonu hesap veremiyor

Meclis, geçen yılın ekim ayında bitirmesi gereken Varlık Fonu’nun denetimini hâlâ yapamadı. Yapılması

Cahil kazdığı kuyuda boğuldu

İBB'nin seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu, TV5 yayınında Yıldıray Oğur ile Medya Analiz programında

DSP'de çöküş hızla sürüyor

Ekrem İmamoğlu’na destek verilmediği için önemli isimlerin istifa ettiği Demokratik Sol Parti’de yeni bir

Talimat yok. Hanımla konuştum diyeceksin!

İBB'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim çalışmalarına da 31 Mart'ta olduğu gibi

İmamoğlu’nun hakkı hukuksuz bir şekilde elinden alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek düzenlediği basın toplantısında YSK'nın İstanbul seçimi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL