19 Eylül 2020 Cumartesi

ÇYDD'den milletvekillerine açık mektup

cyddden-milletvekillerine-acik-mektup

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Meclis'teki milletvekillerine İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili bir çağrı mektubu gönderdi. Mektupta milletvekillerinin üzerindeki sorumluluğa uygun davranması ve sözleşmeden çekilinmesi tartışmasının gündemden düşürülmesi istendi.
06 Ağustos 2020 Perşembe 19:33

 Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Merkez Yönetim Kurulu ve 115 şubesi adına 600 milletvekiline gönderilen “İstanbul Sözleşmeli Yaşatır” başlıklı mektupta şu ifadelere yer verildi:

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) olarak, Büyük Atatürk’ün çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma hedefini gerçekleştirebilmek ve gençlerimizin fırsat eşitliğine dayalı, çağdaş ve bilimsel bir eğitim alabilmesine katkı sunmak için 31 yıldır çalışıyoruz.

 

İyileştirdiğimiz yatılı ilköğretim bölge okulları yanında, 24 adet ilkokul, 32 adet köy okulu, 2 adet lise, 6 adet anaokulu, 1 adet üniversite öğretim birimi, 769 adet anasınıfı donanımı yaptırdık ve herkes için çağdaş ve parasız eğitim ilkemiz doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı’mıza teslim ettik. 

Yurdun dört bir yanındaki okullarımıza 6 milyonu aşkın kitap gönderdik, kitaplık ve kütüphane kurduk.

 

Kız öğrencilerimiz için, 7’si üniversite kampüsünde olmak üzere 36 kız öğrenci yurdu yaptırdık ve hazırlanan protokollerle üniversitelere ya da MEB’e teslim ettik.

 

ÇYDD olarak önceliğimiz çocukların, gençlerin ve kadınların eğitim süreçlerinin desteklenmesi ve toplum yaşamına nitelikli olarak katılabilmeleridir.

 

Efsane Genel Başkanımız Prof. Dr. Türkan SAYLAN öncülüğünde başlatılan kampanyalar ile bugüne kadar 128.797 gencimizin eğitimine destek verdik.

 

Bu öğrencilerimizin 91.183’ü örgün eğitimde olan kız öğrenciler, 37.614’ü hem kız hem erkek üniversite öğrencimizdir.

 

Bu mezunlarımız, o günün çocukları, kızları; bugünün genç kadınları olarak ekonomik özgürlüklerini elde etmiş, işgücüne ve ülke ekonomisine katkı sunmaya başlamıştır.

 

Kadınların iyi eğitim almaları, özgür ve mutlu olmaları sağlıklı bir toplum yapısının güvencesidir. Ekonomik hak ve özgürlüklere sahip olmaları da çok önemli bir gelişme ve ilerlemedir ancak asla yeterli değildir.

 

Öncelikle çocukların ve kadınların her türlü şiddetten korunması, hukuki bağlamda güvencede olmaları ve istemde bulunmaları halinde devlet korumasına alınabilmeleri sosyal hukuk devletinin en temel görevidir.

 

Çocuklarımızı ve kadınlarımızı her türlü şiddet ve saldırıya karşı koruyabilirsek, geleceğe umutla bakan, her yönden gelişmiş ve sağlıklı bir ulus yaratmış oluruz. Kadınların ve çocukların mutlu ve özgür olduğu toplumların gelişiminin önünde bir engel yoktur.

 

Toplumumuz, her geçen gün artan kadın cinayetleri, taciz, tecavüz vakaları ve çocuk yaşta evliliklerin önünün açılması girişimleri ile ne yazık ki ümit edilen güzel yarınlara asla ulaşamaz.

 

Siz kanun koyucuların bu doğrultuda toplumsal geleceğimize dair çok önemli sorumluluklarınız var ve bunların bilincinde olduğunuzu düşünüyoruz.

 

Bu kapsamda 11 Mayıs 2011 tarihli İstanbul Sözleşmesi; çağdaş toplum hedefimizde emeklerimizin boşa çıkmaması için, kadınlarımız, çocuklarımız ve ulusumuzun geleceği için çok önemli bir kazanım ve fırsattır.

 

Bugünlerde yazılı ve görsel basında sıkça rastladığımız haberlerin asılsız olmasını diliyor ve ülke olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin asla söz konusu olmadığına inanmak istiyoruz.

 

Çocukları ve kadınları özgür ve mutlu olmayan ülkeler geleceklerini, ümitlerini ve her türlü birikimlerini yok etmeye mahkûmdur.

 

Bu sorumluluğunuzu yerine getirmenizi bekliyoruz.Haber okunma sayısı: 294

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yeni-komplo-pesinde-kosanlar-var

Yeni komplo peşinde koşanlar var

19 Eylül 2020 Cumartesi 10:20
sehir-hatlarinda-bir-ilk

Şehir hatlarında bir ilk

18 Eylül 2020 Cuma 19:17
testten-sikyetvar

Testten ‘Şikâyetvar’

18 Eylül 2020 Cuma 10:39

ÜLKE GÜNDEMİ

Yeni komplo peşinde koşanlar var

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş, yerel seçim öncesinde hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili

AYM kararı Mecliste okunmalı ...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu kararına ilişkin, "Geç de olsa

AKP sözcüsünden Halil Sezai açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, tartıştığı komşusunu darbeden şarkıcı Halil Sezai ile ilgili olarak, "Bu azgın

‘Bahçeli, tımarhaneye kapatılmalıdır!’

HDP Onursal Başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onursal üyesi Ertuğrul Kürkçü, sosyal medya

İmamoğlu'ndan 'Melen Barajı' isyanı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yanına kurmaylarını alıp yaklaşık 1 yıl önce ziyaret ettiği ve gövdesinde

AK Parti tarihe damgasını vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL