20 Şubat 2018 Salı

Bütün yollar din dersine çıkıyor

butun-yollar-din-dersine-cikiyor

Öğrenciler pek çok okulda ‘öğretmen yok’ gerekçesiyle ‘seçmeli ders’ olarak dini içerikli dersleri almaya zorlanıyor.
09 Ekim 2017 Pazartesi 10:15

 Din dersinin zorunlu olmaması gerektiğine ilişkin AİHM kararları bulunurken, dini içerikli seçmeli dersler de, pek çok okulda “zorunlu” hale geldi. Vefa Lisesi’ndeki 9. sınıf öğrencilerinin tamamına “başka branşta öğretmen olmadığı” gerekçesiyle “Temel Dini Bilgiler” dersi seçtirildi! Okul müdürünün, itiraz eden velilere olumsuz yanıt verdiği, değişiklik yapılmasının mümkün olmadığını söylediği öğrenildi.

 

İmam hatip kadar

 

Öğrenciler, 4. sınıftan itibaren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini haftada 2 saat zorunlu olarak görüyorlar. Değişik kademelerde öğrencilerin karşısına “seçmeli ders” adı altında “Kuran-ı Kerim”, “Peygamberimizin Hayatı”, “Temel Dini Bilgiler”, “İslam Kültür ve Medeniyet Tarihi”, “İslam Bilim Tarihi”, “İslam Kültür ve Medeniyeti” gibi islamla ilişkilendirilen dersler çıkıyor. Öğrenci bunların yerine yabancı dil, matematik vb ders seçmek istese de branş öğretmeni olmadığı gerekçesiyle çoğunlukla bu dersleri seçmeye mahkum oluyor. Böyle olunca da kimi okullarda öğrenciler, neredeyse imam hatip okulları kadar dini içerikli ders görmüş oluyor. Vefa Lisesi 9. sınıf öğrencilerine, geçen öğretim yılı bitmeden formlar dağıtılarak, seçmeli derslerini belirlemeleri istendi. Formu doldurup istediği dersi yazan öğrenciler, yeni öğretim yılı başında “Temel Dini Dersler” dayatmasıyla karşı karşıya kaldı. “Seçmeli” olan bu ders, 9. sınıftaki toplam 170 öğrencinin tamamına “zorunlu” tutuldu. 9. sınıflar içinde “Temel Dini Dersleri” “seçmeli olarak seçen yalnızca 15-20 öğrenci bulunduğunu belirten bir veli, itiraz etmek için gittikleri okul müdürünün, “Bu ders seçilmiştir. Böyle kalacak” dediğini aktardı. Bunun üzerine okul yönetimine dilekçe veren bazı veliler, “2016-2017 öğretim yılının başında 2017-2018 öğretim yılı için ders tercihlerini yaparak okul idaresine bildirmiştik. Ancak 2017-2018 öğretim yılında seçtiğimiz dersler için sınıf açılmadığını öğrenmiş bulunmaktayız. Geçen öğretim yılında öğretmen değişiklikleri nedeniyle 1. ve 2. yabancı dil dersleri uzunca bir süre yapılamadı. Bu öğretim yılı başında da 6 saat olan 1. yabancı dil eğitim saati 4 saate indirilmiş bulunuyor. Yukarıda belirttiğim nedenlerle velisi bulunduğum öğrencinin toplam 5 saat olan seçmeli derslerinden en az 2 saatinin yabancı dil dersi olarak okutulmasını istiyorum” dediler. 

Başka seçenek yok

 

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Öğrencilerin karşılarına başka bir seçenek çıkmayınca ortaokul ve lisede ‘seçmeli’ adı altında da dini içerikli dersler alınca neredeyse imam hatip okullarındaki kadar İslamla ilişkilendirilen derslere giriyorlar” dedi.

 

Dayatma var

 

Aydoğan, okul yönetimlerinin seçmeli derslerle ilgili iki yönlendirmesi bulunduğunu anlatarak, “Yasal olmamasına rağmen ‘paket programlar’ hazırlıyor ve öğrencileri bunlara yönlendiriyorlar. Bu programlar, 1-2’si dışında tamamen dini içerikli derslerden oluşuyor. Aslında 10 öğrenci bir dersi seçerse okul, öğretmeni bulmak ve sınıfı açmak zorunda. İkincisi, ‘diğer branşlarda öğretmenimiz yok’ diyorlar. ‘Fen yok, matematik yok, bu dersleri seçmek zorundasınız’ dayatması var. Mahalle imamı da bu derslere girebiliyor” diye konuştu.

 

Bilimsel referans yok

 

İzmir’de bir okulda da öğrencilere seçmeli derslerin “paket program” olarak sunulduğunu ve veliler tarafından itiraz edildiğini anlatan Eğitim Sen Genel Başkanı, şöyle devam etti: “Özellikle çok yoksul mahallelerde veli de çok bilinçli olmayınca müdür ve yardımcısı ne derse o geçerli oluyor ve bu dersler fiilen zorunlu hale geliyor. Ortaokulda zorunlu din dersi 2 saat, 6 saat de diğer dini dersler olunca imam hatip olmayan bir okulda öğrenci haftada 8 saat din dersi görebiliyor. Bu arada Türkçe, fen, matematik İngilizce görmüyorlar, sanat ve spor dersleri zaten fiilen ortadan kalktı. Liselerde dini içerikli ders saati 15-16 saate kadar çıkabiliyor. İslamla ilişkilendirilen birçok seçmeli ders var. Bir yandan da biyoloji 3 saatten 2’ye indirildi, 11 ve 12. sınıflarda bir tane bile fizik, kimya, biyoloji, matematik zorunlu ders yok. Çok uzun yıllardır fizik, kimya, biyoloji öğretmeni ataması yapılmıyor ya da 100, 150, 200 gibi çok sınırlı sayıda yapılıyor. Bilimsel referanslar tamamen terk edildi, özelleştirilme süreci hızlandırıldı, sosyal devletin aşama aşama ortadan kaldırılması süreci var. Ve bütün bu sorunları gören veliler özele kaçıyor, bilimsel, laik eğitimi parayla satın almak zorunda kalıyor. Ama bu da çok geçici bir çözüm.”

 

CUMHURİYET GAZETESİ

Haberin etiketleri:

islamla, branş, biyoloji, matematik, fiilen, vefa


Haber okunma sayısı: 126

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

asansorde-halvet-fetvasi

‘Asansörde halvet’ fetvası

19 Şubat 2018 Pazartesi 10:40
o-sahneleri-montajlayip-gostermis

O sahneleri montajlayıp göstermiş

19 Şubat 2018 Pazartesi 09:25
yan-yatayim-daha-inandirici-olur

'Yan yatayım daha inandırıcı olur'

18 Şubat 2018 Pazar 10:13
erbakan-tskyi-hedef-almazdi

Erbakan TSK'yı hedef almazdı

17 Şubat 2018 Cumartesi 10:10
soy-agaci-ortaligi-karistirdi

Soy ağacı ortalığı karıştırdı

17 Şubat 2018 Cumartesi 09:26

ÜLKE GÜNDEMİ

İttifak tamam gibi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli'nin görüşmesinin ardından Ankara'da bir son dakika gelişmesi

Abdülhamid Han’ı devirmek isteyenlerin torunları ...

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, partisinin İl Kadın Kollarının 5. Olağan Genel

Hukümette herkes ayrı telden çalıyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, içinden geçilen sürecin polemik

Terör örgütleri o bölgeden temizlenecek

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya İl Başkanlığında 13 ilçenin ilçe, kadın ve gençlik

MHP'den taksicilere destek

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Afrin'de

Ziraat Bankası 1,5 milyarı betona gömüyor

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, açıldıktan bir yıl sonra mali sıkıntıya giren

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL