20 Mart 2018 Salı

Böyle MEB düşman başına

boyle-meb-dusman-basina

MEB’in 620 okulda pilot uygulama başlattığı yabancı dil ağırlıklı 5’inci sınıflara, beden eğitimi ve spor, müzik ve resim dersleri verilmiyor.
03 Ekim 2017 Salı 10:48

 Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Türkiye çapında belirlediği 620 okulun 5’nci sınıflarında yabancı dil ağırlıklı eğitim başladı. Bu yıl İngilizce ile başlayan uygulamanın gelecek yıl Türkiye çapında farklı dillerde yapılması planlanıyor. 15 saat İngilizce verilen ders programında beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik dersleri yer almadı. Sanat ve spor eğitiminin kesintiye uğrayamayacağını dile getiren eğitimciler, kararın gözden geçirilmesini istedi.

 

Bu yıl, 620 okulda pilot uygulamaya başlanan yabancı dil ağırlıklı okullarda 5’nci sınıflar haftada 15 saat İngilizce, 6 saat Türkçe, 4 saat matematik, 3’er saat fen bilimleri ve sosyal bilgiler, 2 saat de din kültürü ve ahlak bilgisi dersi görüyor. Eğitimciler, beden eğitimi ve spor, müzik ve görsel sanatlar derslerinin haftalık ders programından çıkarılmasına tepki gösterdi. Eğitimciler, 10-11 yaş grubundaki öğrencilerin bu dersleri almamasının yaratacağı etkileri Aydınlık’a anlattı.

 

‘SPOR ŞİDDETE EĞİLİMİ AZALTIYOR’ 

Beden eğitimi ve spor dersi öğretmeni Eğitim İş Beyoğlu bölge temsilcisi Ahmet Ay, uygulamanın gelişim çağındaki çocukları evlerine ve sıralara hapsetmek olduğunu söyledi. Ay, “Yapılan araştırmalar çocukların spora yönelmesinin ardından dikkatlerinin arttığını gösteriyor. Spor şiddete eğilimi de azaltıyor. Çocuklarda obezite ve bilgisayar bağımlılığı gibi riskler sözkonusu iken stres atabilecekleri, hareket edebilecekleri bu derslerin kaldırılması çok yanlış” dedi.

 

Öğretmenlerin, 5’nci sınıfta beden eğitimi ve spor dersinde öğrencileri ilgi duydukları branşlara yönlendirdiklerini belirkten Ay sözlerine şöyle devam etti: “Biz öğretmenler olarak ilkokulda da branş öğretmenlerinin derslere girmesini savunurken ve temel eğitimin alınması için 5’nci sınıfın çok geç olduğunu düşünürken, dersin kaldırılması vahim hata. Özellikle sosyoekonomik açıdan düşük düzeyde olan bölgelerde, çocuklar yalnızca beden eğitimi derslerinde spora yöneme şansı yakalıyor. Bu ailelerin, çocuklarını bu tür etkinliklere yollama imkanı yok. Yeni uygulama bu imkanı da elimizden alıyor. Avrupa’da bu yaşa kadar temel psikomotor hareketler yapılıyor. Bu yaşta branşlaşmaya geçiliyor. Türkiye’de alt yapıya önem vermezken sporcu yetiştirmek ve çocukların sporu bütün hayatlarına yaymalarını beklemek hayalcilik oluyor.”

 

‘SANAT EĞİTİMİ KESİNTİYE UĞRATILAMAZ’

 

Müzik eğitimcileri de uygulamaya tepkili. Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam, uygulamanın Anayasa’ya ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı olduğunu söyledi. Saydam şöyle konuştu: “Türk Milli Eğitimi Temel Kanunu’nda eğitim ile çocuğun fiziksel, ruhsal, zihinsel, duygusal her yönden geliştirilmesi öngörülür. Bunlardan herhangi biri eksik bırakılmaz. Sanat eğitimi keyfi olarak kesintiye uğratılamaz. Sanat eğitiminin kesintiye uğraması, çocukların dersten soğumasına ve ilgisinin azalmasına ve sanat alanında bir yılının heba olmasına neden olur.

 

Çocuk bu dersler ile hem sanatsal açıdan gelişiyor hem de diğer derslerin yoğunluğuna karşılık rahatlıyor, kimlik kişilik kazanıyor. Geçmişte Anadolu liseleri ve süper liselerde hazırlık sınıfları vardı. Ama bunlarda sanat dersleri en başta geliyordu. Dernek olarak, eğitim kurumlarıyla birlikte girişimlerimizi sürdüreceğiz. MEB, bu kararını gözden geçirmeli.”

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

yabancı dil, din, sanat, resim, meb


Haber okunma sayısı: 277

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

İçişleri Bakanı şehit ailelerine seslendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehit aileleriyle 18 Mart Şehitler Günü için bir araya geldi. Şehit

Adalet Bakanlığı sansürde çağ atladı

Adalet Bakanlığı RTÜK'e yaptığı başvuruda henüz yayına girmemiş olan 'Avlu' dizisi için müdahale

8 yaşında uyuşturucu bağımlısı çocuklar

Konuştuğumuz çocuklar “Şu an uyuşturucu bulmak istesen en fazla 30 dakikada istediğin uyuşturucuyu bulursun, o

Adalet atamaları saraydan yapılacak

Ertelenen hâkim ve savcı atamaları bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. 1300 hakim ve savcı

2019 seçimlerinde de yeniden tarih yazacağız

AKP'nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Taha Akgül Spor Kompleksi'nde düzenlenen

AKPi bizim siyasi ailemizdir

AKP İstanbul Sultanbeyli İlçe Başkanlığı'nın 6. Olağan Kongresi, Sultanbeyli Belediyesi Spor Salonu'nda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL