20 Ekim 2017 Cuma

Böyle MEB düşman başına

boyle-meb-dusman-basina

MEB’in 620 okulda pilot uygulama başlattığı yabancı dil ağırlıklı 5’inci sınıflara, beden eğitimi ve spor, müzik ve resim dersleri verilmiyor.
03 Ekim 2017 Salı 10:48

 Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Türkiye çapında belirlediği 620 okulun 5’nci sınıflarında yabancı dil ağırlıklı eğitim başladı. Bu yıl İngilizce ile başlayan uygulamanın gelecek yıl Türkiye çapında farklı dillerde yapılması planlanıyor. 15 saat İngilizce verilen ders programında beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik dersleri yer almadı. Sanat ve spor eğitiminin kesintiye uğrayamayacağını dile getiren eğitimciler, kararın gözden geçirilmesini istedi.

 

Bu yıl, 620 okulda pilot uygulamaya başlanan yabancı dil ağırlıklı okullarda 5’nci sınıflar haftada 15 saat İngilizce, 6 saat Türkçe, 4 saat matematik, 3’er saat fen bilimleri ve sosyal bilgiler, 2 saat de din kültürü ve ahlak bilgisi dersi görüyor. Eğitimciler, beden eğitimi ve spor, müzik ve görsel sanatlar derslerinin haftalık ders programından çıkarılmasına tepki gösterdi. Eğitimciler, 10-11 yaş grubundaki öğrencilerin bu dersleri almamasının yaratacağı etkileri Aydınlık’a anlattı.

 

‘SPOR ŞİDDETE EĞİLİMİ AZALTIYOR’ 

Beden eğitimi ve spor dersi öğretmeni Eğitim İş Beyoğlu bölge temsilcisi Ahmet Ay, uygulamanın gelişim çağındaki çocukları evlerine ve sıralara hapsetmek olduğunu söyledi. Ay, “Yapılan araştırmalar çocukların spora yönelmesinin ardından dikkatlerinin arttığını gösteriyor. Spor şiddete eğilimi de azaltıyor. Çocuklarda obezite ve bilgisayar bağımlılığı gibi riskler sözkonusu iken stres atabilecekleri, hareket edebilecekleri bu derslerin kaldırılması çok yanlış” dedi.

 

Öğretmenlerin, 5’nci sınıfta beden eğitimi ve spor dersinde öğrencileri ilgi duydukları branşlara yönlendirdiklerini belirkten Ay sözlerine şöyle devam etti: “Biz öğretmenler olarak ilkokulda da branş öğretmenlerinin derslere girmesini savunurken ve temel eğitimin alınması için 5’nci sınıfın çok geç olduğunu düşünürken, dersin kaldırılması vahim hata. Özellikle sosyoekonomik açıdan düşük düzeyde olan bölgelerde, çocuklar yalnızca beden eğitimi derslerinde spora yöneme şansı yakalıyor. Bu ailelerin, çocuklarını bu tür etkinliklere yollama imkanı yok. Yeni uygulama bu imkanı da elimizden alıyor. Avrupa’da bu yaşa kadar temel psikomotor hareketler yapılıyor. Bu yaşta branşlaşmaya geçiliyor. Türkiye’de alt yapıya önem vermezken sporcu yetiştirmek ve çocukların sporu bütün hayatlarına yaymalarını beklemek hayalcilik oluyor.”

 

‘SANAT EĞİTİMİ KESİNTİYE UĞRATILAMAZ’

 

Müzik eğitimcileri de uygulamaya tepkili. Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam, uygulamanın Anayasa’ya ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı olduğunu söyledi. Saydam şöyle konuştu: “Türk Milli Eğitimi Temel Kanunu’nda eğitim ile çocuğun fiziksel, ruhsal, zihinsel, duygusal her yönden geliştirilmesi öngörülür. Bunlardan herhangi biri eksik bırakılmaz. Sanat eğitimi keyfi olarak kesintiye uğratılamaz. Sanat eğitiminin kesintiye uğraması, çocukların dersten soğumasına ve ilgisinin azalmasına ve sanat alanında bir yılının heba olmasına neden olur.

 

Çocuk bu dersler ile hem sanatsal açıdan gelişiyor hem de diğer derslerin yoğunluğuna karşılık rahatlıyor, kimlik kişilik kazanıyor. Geçmişte Anadolu liseleri ve süper liselerde hazırlık sınıfları vardı. Ama bunlarda sanat dersleri en başta geliyordu. Dernek olarak, eğitim kurumlarıyla birlikte girişimlerimizi sürdüreceğiz. MEB, bu kararını gözden geçirmeli.”

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

yabancı dil, din, sanat, resim, meb


Haber okunma sayısı: 142

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

imrali-sakinleri-yerinde-mi

İmralı sakinleri yerinde mi?

20 Ekim 2017 Cuma 09:26
meb-nemrut-cahili

MEB Nemrut cahili

18 Ekim 2017 Çarşamba 10:29
devlet-destekli-kadilik

Devlet destekli kadılık

18 Ekim 2017 Çarşamba 09:59
baykal-hakkindaki-duyumlar-asilsizdir

Baykal hakkındaki duyumlar asılsızdır

18 Ekim 2017 Çarşamba 09:06
eski-celige-can-veren-usta

Eski çeliğe can veren usta

17 Ekim 2017 Salı 20:55

ÜLKE GÜNDEMİ

Filistin ve Kudüs dendiğinde neden herkes sessiz kalıyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakcı, Türk Arap İlişkileri Merkezi Kadın Komisyonu ve Uluslararası

AKP'den o öneriye red

CHP'nin de destek verdiği, MHP'nin Meclis'e sunduğu "Sentetik uyuşturucuların imali, dağıtımı ve satışına

İmralı sakinleri yerinde mi?

15 Temmuz’da PKK elebaşı Öcalan’ın bulunduğu İmralı yakınında uçan iki helikopter, kayıtlara girdi.

Başkanlar ile sorununuz varsa seçime gidelim

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, bazı AK Parti'li belediye başkanlarının istifaya zorlanmasının

Müftülere nikah yetkisi AYM'ye gidiyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilen düzenlemeyi en kısa

Perfüzyon teknikerlerinin önündeki engeller kaldırılsın

MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, önlisans eğitimleriyle yetkin bir şekilde yetişen perfüzyon

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ANKET

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Ankete Katıl Sonuçlar