18 Eylül 2019 Çarşamba

Bir öğrenci evi hikâyesi

bir-ogrenci-evi-hikyesi

ÖĞRENCİ evlerine baskın tartışması bundan 20 yıl önce Moda’daki bir öğrenci evine yapılan baskını hatırlattı. Dernek üyesi iki gencin ölümle biten hikâyesi...
09 Kasım 2013 Cumartesi 09:38

 20 yıl önce Moda’da üç üniversite öğrencisinin yaşadığı ev akşam saatlerinde basıldı. Edebiyat Fakültesi öğrencisi Şengül Yıldıran ile Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Uğur Yaşar Kılıç öldürüldü. Evde silah, bomba, molotof kokteyli dahil örgütsel hiçbir malzeme bulunamadı. Bulunan tek şey; ertesi günkü 1 Mayıs’a hazırlanan öğrenci derneği imzalı tamamlanmamış pankarttı. İnfazdan pencereden kaçarak kurtulan Yıldız Üniversitesi öğrencisi Ergül Uzundiz, tanık olarak gittiği mahkemede sanık oldu, 15 yıl hapse mahkûm edildi. Sanık polisler ise 4 yıl süren bir yargılamanın ardından, 1997’de beraat ettirildi ve karar Yargıtay tarafından onandı. Dosya, ailelerinin avukatlara yetki vermemesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmedi.

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in öğrenci evlerine dair, “evleri terör örgütleri kullanıyor” şeklindeki açıklamaları 1993’te yaşanan bir öğrenci evi hikâyesini hatırlattı.

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi Şengül Yıldıran, aynı zamanda SHP Avcılar Gençlik Komisyonu üyesi olan İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Uğur Yaşar Kılıç ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Ergül Uzundiz, Moda’da bir öğrenci evinde yaşıyorlardı. Üniversitede yasal bir öğrenci derneğinin üyesiydiler. Moda’daki evi kendi adlarıyla resmî olarak kiralamışlardı. 

 

ÇAY İÇERKEN GELDİLER

 

1993’ün 30 Nisan’ını, 1 Mayıs’a bağlayan gece, evlerinin kapısı çalındı. Ergül Uzundiz, o anı şöyle anlatıyor: “O gün her zamanki gibi okuldan çıkıp Moda’daki evimize gittik. Evde Uğur, Şengül ve ben vardık. Bir yandan sohbet edip, bir yandan yemek hazırladık. Sofraya oturmuş çay içerken birden kapı çalındı. Bu saatte kimseyi beklemiyorduk. Kim o, diye sorduk. Açın kapıyı, diye bir ses geldi. Evin çatısından da bir giriş kapısı vardı, oradan da sesler gelmeye başladı. Sonra, ‘Açın kapıyı yoksa kırarız’ diye bağırmaya başladılar. Gelenlerin polis olduğunu anladık. Uğur camı açtı ve atladı, arkasından Şengül. Ben de camdan çıktığımda içerisi taranmaya başlamıştı.”

 

Evde ertesi günkü 1 Mayıs için hazırlanmaya çalışılan pankartların dışında; bomba, silah, molotof kokteyli dahil hiçbir şey bulunamadı. Ertesi günü gazeteler şöyle yazdı: “Üniversiteli iki öğrenci ölü olarak ele geçirildi!” Ergül Uzundiz uzun süre can güvenliği nedeniyle saklandı. Açılan davanın ilk duruşmasına dahi, bir video kasete kaydettiği ifadesiyle katıldı ve şunları söyledi: “Camdan atlayınca ben, Uğur ve Şengül’ün ters istikametine gittim. Yandaki binanın çatı katına atladım. Sürekli silah sesleri ve kadın bağırışları duyuyordum. Bir saat sonra olay yerinden uzaklaştım. Polisler eve bizi öldürmek için gelmişlerdi. Evimizin hücre evi diye gösterilmeye çalışılması ve silah ya da örgütsel dokümanlar bulunduğu yolundaki açıklamalar gerçek dışıdır.”

 

POLİSLER BERAAT ETTİ

 

Yaşanan infazlar o günlerde kamuoyunda önemli bir etki uyandırdı. Tanık Uzundiz’in suçluların yargılanması için verdiği dilekçe sonrasında dava açıldı. 6 polis “faili belli olmayacak şekilde adam öldürme” suçundan yargılandı. Uzundiz’in anlattıklarını ihbar ve delil olarak kabul etmesi gereken savcılık, bunu yapmak bir yana, Ergül Uzundiz’i “örgüt üyesi” olmaktan 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Gerekçe ise hazırdı: “Teröristler ile aynı evde olduğunu ikrar etmek...” Sanık olarak yargılanan Abdullah Süzer, Ali Yener, İsmail Hakkı Rizeli, Osman Ulukuz, Mehmet Demir ve Faruk Dönmez adlı polisler ise beraat etti.

 

 

İÇİŞLERİ BAKANI NE DEMİŞTİ

 

“Bizim olaya bakış açımız terörle mücadele boyutuyla ilgili. Üniversite öğrencilerinin kaldığı evler ve yurtlar terör örgütlerinin eleman kazanmak için kaynak olarak gördükleri yerlerdi. Söz konusu oluşumlar üniversite kayıt dönemlerinde stant açarak broşür dağıtarak kendilerine yönlendirme çabasında olduklarını görüyoruz.”

 

/tarafHaber okunma sayısı: 879

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

o-son-fotografin-failidir

'O son fotoğrafın failidir!'

18 Eylül 2019 Çarşamba 08:50
ogrencilere-zam-tarikatlara-ek-butce

Öğrencilere zam, tarikatlara ek bütçe

18 Eylül 2019 Çarşamba 08:43
imamoglundan-harem-otogari-karari

İmamoğlu'ndan Harem Otogarı kararı

17 Eylül 2019 Salı 18:57
iskiden-bedava-su-hizmeti

İSKİ'den bedava su hizmeti

17 Eylül 2019 Salı 10:23

ÜLKE GÜNDEMİ

Öğrencilere zam, tarikatlara ek bütçe

Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte üniversitelerde yapılan zamlara tepki gösteren öğrenciler, sosyal

Diyanetin yeni hedefi özel eğitime tabi öğrencileri

Diyanet, şimdi de özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri hedefine aldı. Antalya Kepez İlçe Müftülüğü ve

Hackerler sistemleri değil, insanları hedef alıyor

Yeni bir araştırma sonucuna göre, siber saldırıların yaklaşık %99’unda insan hatalarından yararlanılıyor.

Kulp Belediyesi hukuksuzca gasp edildi

HDP, Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki saldırının ardından tutuklanan ve bugün yerine kayyum atanan belediye eş

Savunma sanayinde 14 yeni proje tanıtılacak

Savunma sanayinin yeni vitrini Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi- MRBS, 2 Ekim’de

Gençlerimiz mezun olmaya korkuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin bir yılda 5,4 puan arttığını, her dört

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL