TSK Mehmetçik Vakfı

26 Eylül 2018 Çarşamba

Bir dakika için bir yıl kaybettiler

bir-dakika-icin-bir-yil-kaybettiler

Seçimler nedeniyle ertelenip, bu yıl ilk defa uygulanan YKS’nin birinci oturumu dün düzenlendi. 2 milyon 381 bin 784 adayın başvurduğu sınav, 135 dakika sürerken 15 dakika kuralı bu sınavda da uygulandı. Dakika farkıyla sınava giremeyen öğrenciler gözyaşlarına boğuldu TWEET PAYLAŞ +
01 Temmuz 2018 Pazar 11:43

 Üniversite adaylarının katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 12.30'da sona erdi. Türkiye'de 81 ilde, 7 bin 884 binada 129 bin 291 salonda uygulanan sınava 2 milyon 381 bin 784 üniversite adayı başvurdu. Adaylara, Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 sorunun yöneltildiği TYT, 135 dakika sürdü. YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) de bugün yapılacak. YKS sonuçları, 31 Temmuz'da açıklanacak.

 

15 dakika kuralı sınavda da uygulandı ve birçok kentte çok sayıda öğrenci mağduriyet yaşadı. Sınava kıl payı geç kalarak sınava girme hakkını kaybeden öğrenciler büyük üzüntü yaşadı.

 

1 dakika geç kaldıkları için sınava alınmadılar 

Ağrı’da sabah saatlerinde okula gelen ve kimliğini evde unuttuğunu fark eden Büşra Demir kimliğini alarak tekrar okula geldi. Demir, 15 Temmuz Anadolu Lisesi’nde gireceği sınava 1 dakika geç kaldı. Saat 10.01’de okulun kapısının önünde hazır bulunan Demir, geç kaldığı gerekçesi ile görevli eğitmen tarafından dersliğe alınmadı. Uzun uğraşlar veren Büşra ve yanındaki yurttaşların çabası bir işe yaramadı. Öğrenci, eğitmene gözyaşları içerisinde yalvaran Demir, “Allah rızası için beni sınava alın” dedi. Çabaları yetersiz kalan öğrenci gözü yaşlı bir şekilde ağlayarak okuldan ayrıldı.

 

Yine Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi Aziz Mum, kimliğini arabada unuttu. Mum, alıp gelene kadar kapının kapanması üzerine içeri alınmadı. Mum,"Yapı Denetimi Bölümü'nde okuyorum. Birinci senemi bitirdim sınava bir daha girecektim. Okulumu İnönü Üniversitesi'ne alacaktım. Yeni bir bölüme gidecektim. Sınav giriş belgesini verdim. Sadece kimliğimi unuttuğum için 'Arabaya koş dedi bir dakika var' dedi. Koştum geldim kapıyı kilitlemişler" diye konuştu.

 

Veliden tepki

 

Sınava girmek için Devrek ilçesinden Zonguldak Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi'ne gelen Kader Ceren Elcik ise sınav saati olan 10.00'dan 1 dakika sonra geldiği için içeri alınmadı. Koşarak okul kapısına yönelen Elcik'e, görevliler sınavın başladığı ve içeri alınamayacağını söyledi. Elcik, sınav giriş belgesini yırtarak gözyaşlarına boğuldu. Dışarıda bekleyen annesinin yanına giden Elcik, sarılarak uzun süre ağladı. Annesi de kızının sınava alınmamasına tepki gösterdi.

 

YKS'de küpe krizi

 

Üsküdar Burhan Felek Anadolu Lisesi’nde sınava girecek olan İrem Erol annesiyle birlikte okula geldi. Okul girişinde güvenlik noktasında arama sırasında Erol’dan küpesinin çıkarılması istendi. Annesi küpeyi çıkarmaya çalıştı fakat kulağında küpe sıkıştığı başarılı olamadı. Diğer velilerden yardım istendi. Bir veli cımbızla sıkışan küpeyi çıkarmaya çalışsa da o da başarılı olmadı. Daha sonra okul bahçesindeki bir veli sınava 4 dakika kala sıkışan küpeyi çıkararak öğrencinin sınava girmesini sağladı.

 

Sargı yüzünden sınava alınmadı

 

Geçirdiği kaza nedeniyle burnu sargılı bir şekilde sımava girmek isteyen öğrenci, görevliler tarafından içeri sokulmadı. Yüzündeki sargıyı çıkaramadığı için ÖSYM yetkilileri tarafından sınava alınmayan 21 yaşındaki Muhammet Öztürk, “Burnumdaki protezi çıkartamıyorum. Bandajlı bir şekilde sabit 1 hafta kalması lazım. Görevliler, yardımcı olması gerekirken, ‘alamıyoruz’ diyorlar. Böyle bir mağduriyet yaşadım” diye konuştu.

 

Türkçe ve matematik soruları zor bulundu

 

Öte yandan sınava giren öğrenciler, sınavı değerlendirdi. Adaylardan Beril Ayhan, temel matematik testinde zorlandığını, soruların hepsini yetiştiremediğini söyledi. Ceren Peker, sınava ilk kez girdiğini ifade ederek, Türkçe sorularında zorlandığını ve zaman kaybettiğini, temel matematik testinin ise çok kolay olduğunu kaydetti.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 235

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

korsan-etnospor

‘Korsan etnospor’

25 Eylül 2018 Salı 09:34
mebden-lisede-skandal-oneri

MEB'den lisede skandal öneri

25 Eylül 2018 Salı 09:31
buyuk-tehlike-metamfetamin

Büyük tehlike: Metamfetamin

24 Eylül 2018 Pazartesi 21:48
provokasyon-yalanini-arsivler-curuttu

Provokasyon yalanını arşivler çürüttü

24 Eylül 2018 Pazartesi 00:18
kis-saati-uygulamasina-gecilecek-mi

Kış saati uygulamasına geçilecek mi?

23 Eylül 2018 Pazar 09:37

ÜLKE GÜNDEMİ

'Bir muhabir nasıl çıldırtılır'ın videosu

Röportaja yanıt veren türbanlı bir kadının, ülkenin gidişatından memnun olduğunu ve her şeyin çok iyi

Wikipedia 17 aydır erişime engelli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 17 aydır erişime engelli olan

AKP'nin türevi bir siyaseti asla kabul edemeyiz

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, dış politikanın hiç

Ekonomide çok ciddi bir sorun var

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın

Daha kaç kişi intihar edecektir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Kocaeli'nin Körfez

Fotokopi makinesini reddettim

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Katar’ın Türkiye’ye ‘hibe’ ettiği uçakla ilgili

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL