TSK Mehmetçik Vakfı

20 Mart 2019 Çarşamba

Avrupa’da İslam’ın geleceği tartışıldı

avrupada-islamin-gelecegi-tartisildi

İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Süleymaniye Yerleşkesi Darulkurra’da gerçekleştirilen “Avrupa’da İslam’ın Geleceği” konulu konferansta, İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, dünyada İslam’ın hızla yayıldığına dikkat çekerek, “Bu durum Batı’da İslam düşmanları tarafından sıkça tartışma konusu yapılıyor, Müslümanlar ise kendilerini ikna edici delillerle ifade edemiyor” dedi.
11 Mart 2019 Pazartesi 17:04

 İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Süleymaniye Yerleşkesinde bulunan Darulkurra önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. 7 Mart’ta düzenlenen “Avrupa’da İslam’ın Geleceği” konulu konferansta İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ile Almanya Osnabrück Üniversitesi İslam Teolojisi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Bülent Uçar ve Prof. Dr. Merdan Güneş konuşmacı olarak yer aldı.

 

“Farklılıkların yönetimi tüm dünyanın önünde ciddi bir mesele olarak duruyor”


İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, konuşmasında dünyada İslam’ın hızla yayıldığına dikkat çekerek, bu durumun Batı’da İslam düşmanları tarafından sıkça tartışma konusu yapıldığını, Müslümanların ise kendilerini ikna edici delillerle ifade edemediklerini söyledi. Prof. Şentürk, öncelikle geçmiş birikimlerin farkına varılıp ardından dünyaya iyi anlatılmasının ve tanıtılmasının önemine değindi. 

Günümüzde ırka dayalı, dine-mezhebe dayalı homojen toplumların ortadan kalkıp yerini heterojen toplumların aldığını kaydeden Prof. Şentürk, buna bağlı olarak bugün dünyanın en büyük probleminin “Farklılıkların Yönetimi”nde yaşandığını belirtti. Osmanlı’dan Endülüs’e, Hindistan’dan Balkanlara İslam medeniyetinin çok güzel örnekler barındırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Recep Şentürk, bu tarihi tecrübenin farkına varıp geleceğe taşıdığımızda gelecekte söz sahibi olacağımızı da sözlerine ekledi.

 

“Avrupa’da Müslümanlar ortak hareket etme noktasında sıkıntı yaşıyor”


Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Merdan Güneş de kendi tecrübelerinden hareketle Avrupa’da Müslümanların bugününe dair bir sunum yaptı. Avrupa’da yaşayan Müslümanların kimliklerini nasıl koruyacaklarına dair sıkıntıları olduğunu belirten Prof. Güneş, bu soruna, aile içinde, cami cemiyetleri kanalıyla, bir de resmi İslam din dersi projesi olmak üzere 3 yolla çözüm sağlanmaya çalışıldığını söyledi. Güneş, resmi İslam dini dersi projesinin belli bir aşamaya geldiğini ifade etti.

 

Avrupa’da İslam’ın ele alınışının daha çok İslamofobi eksenli olduğunu kaydeden Güneş, “İslamofobiyi körükleyenler ve medya tarafından bir algı operasyonu yürütülüyor. Müslümanlar da “ortak hareket etme” noktasında sıkıntılar yaşıyor. Alman devleti Müslümanlara ‘Karşımıza bütün Müslümanları temsil eden birilerini çıkartın, sorunlarınızı müzakere edip çözüme kavuşturalım’ diyor, fakat başarılamadığını görünce ara formüllerin arayışına girerek, hiç olmazsa din derslerinin içeriği ve sürdürülebilirliği noktasında Müslümanlar arasında bir mutabakat bekleniyor” diye konuştu.

 

“Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında ortak dil bulunamıyor”


Almanya’daki Müslümanların yaşadıkları problemlerin temelinde, Alman devleti nezdinde, İslam’ın hâlâ Almanya’da resmi bir din olarak kabul edilmemesinin yattığını söyleyen Prof. Dr. Merdan Güneş’e göre ikinci temel sorun ise, Hristiyanlarla Müslümanlar arasında ortak bir dil bulunamaması. Prof. Güneş “Çünkü Müslümanların din algısı ile Hristiyanların din algısı farklı. Hristiyanlar için kiliseye vergi verilmesi iyi bir Hristiyanlığın göstergesi sayılırken, Müslümanlar açısından ise “iyi bir Müslüman” olmanın kıstasları oldukça farklı. Bu da Hristiyanlarla Müslümanların bazı toplumsal meselelerde devlete karşı ortak hareket kabiliyetini sınırlıyor. Peki, ne yapılabilir? 1- Toplumsal anlamda Müslümanlar, kendileriyle ilgili ciddi problemler karşısında küçük hesapları bırakıp ortak hareket etme olgunluğuna erişmeli. 2- Dünyanın bir noktasında olumlu yansımaları görülen uygulamalar, başka bir noktasında iyi sonuçlar vermeyebiliyor. Dolayısıyla bir ülkedeki problemlerin çözümünde oradaki gerçeklik hesaba katılmalı. 3- İslam medeniyet birikimini Almanya’daki gerçeklikle buluşturacak araştırma merkezlerine ihtiyaç var” diye konuştu.

 

“İslam medeniyetinin çok kültürlü birlikte yaşama tecrübesini tanıtmalıyız”


 

Konferansta konuşan Prof. Dr. Bülent Uçar da Türkiye’deki normal dindarlık tezahürlerinin, Avrupa’da radikal-aşırıcı Müslümanlık olarak kabul edildiğine dikkat çekti. Prof. Uçar, “Örneğin Avrupa’da başörtüsüne yönelik ciddi bir alerji var, başörtüsünü sorun olarak görenler çoğalıyor, bu durum da ‘Müslümanlar ciddi bir güç haline geldikçe, İslami hayata dair rahatsızlık artacak’ yönündeki kanaati pekiştiriyor” dedi.

 

Konuşmasında güncel bazı istatistiklere de yer veren Prof. Uçar, Almanlara “İslam denince aklınıza ne geliyor” diye sorulduğunda yaklaşık %70’inin “terör” dediğini, “Hristiyanlık denince” ise yine bu oranlarda “merhamet, diğergamlık” cevabı verildiğini söyledi. “Keza Müslümanlar, Almanya’nın 80 milyonluk nüfusunun sadece 5 milyonunu oluştururken, bu oran Almanlar tarafından 6-7 misli fazla algılanıyor” diye konuştu.

 

Avrupalıların övündükleri “çoğulcu, çok kültürlü yaşam tecrübesi”nin tarihte örneği olmadığı gibi günümüzde de aslında yok derecesinde olduğunu kaydeden Prof. Uçar, “Kendi içlerinde farklı bir mezhebe bile tahammül edemiyorlar. 30 Yıl Savaşları da bu yüzden çıktı. İslam tarihi tecrübesi ise bunun tam aksi. Medeniyetimizin açık toplum ve huzur içinde bir arada yaşama kültürünün dünyaya daha çok tanıtılması gerekiyor” dedi.Haber okunma sayısı: 87

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Türkiye sendelerse İslam dünyası sendeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli mitinginde yaptığı konuşmada, “Türkiye dünyanın bir ucundaki milyonlar için

MAK Araştırma'dan çarpıcı sonuçlar!

MAK Araştırma Genel Müdürü Mehmet Ali Kulat, RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk

HDP’lilere ‘dinsiz’ diyen Erdoğan’a yanıt

Temelli, “HDP’ye, Kürt halkına dinsiz diyenlere en güzel cevabı 31 Mart’ta Türkiye halkları verecek” dedi

Kimlik avı saldırıları 2018’de 500 milyona yaklaştı

Kaspersky Lab kimlik avı önleme sistemi 2018’de dolandırıcılık amaçlı web sayfalarına giriş denemelerini

MHP'li adaydan kadınlara skandal sözler

MHP'li Mükerrem Tollu, kendisini protesto eden kadınlara “Ciyaklayan kadınlara da hizmet edeceğiz” dedi.

Sedat Peker’den imamlara ‘silahlanın’ çağrısı

AKP ve MHP’ye verdiği destekle bilinen ve “organize suç örgütü lideri” sıfatıyla daha önce ceza alan;

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL