25 Haziran 2018 Pazartesi

Amerikancı gladyo tek tek temizleniyor

amerikanci-gladyo-tek-tek-temizleniyor

Uzun yıllardır Türkiye’deki çeşitli ABD kurumlarında çalışan isimler son 6 ay içinde teker teker casusluktan gözaltına alınıyor.
10 Ekim 2017 Salı 10:30

 TÜRKİYE, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’cülerle birlikte ABD korumasındaki Gladyo artıklarını da temizleme sürecini başlattı. Uzun yıllar ABD kurumlarında görev yapmış, adam fişlemeden PKK’ya eleman devşirmeye kadar pek çok görevde rol almış kritik isimler, son dönemde sırayla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklananların içinde rahip görünümlü FETÖ destekçisi de var, tercüman görünümlü PKK tedarikçisi de...

 

MİMCİ TERCÜMAN

 

ABD’nin Adana Konsolosluğu’nda uzun yıllar tercüman olarak görev yapan Hamza Uluçay, İngilizce’nin yanında Kürtçe de biliyordu. ABD Adana Konsolosluğu adına Güneydoğu bölgesinde çeşitli görüşmeler yapıyor, görüştüğü kişiler arasında ABD politikalarına hizmet etmek için devşirilebilir olanları listeleyip, konsolosluk yetkilileri ile irtibatını sağlıyordu. 

MİT de Uluçay’ı yakından tanıyor, 1987’den beri takip ediyordu. Hakkında 5 klasör de dosya hazırladı ama herhangi bir işlem yapılmadı. Taa ki Türkiye yüzünü Avrasya’ya dönene kadar... Mardin’de ‘Behzat’ kod adlı PKK üyesinin öldürülmesinin ardından, Nusaybin ilçesine giderek örgüt sempatizanlarını eylemsel faaliyetlere yönlendirdiği gerekçesiyle Uluçay hakkında Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yakalama emri çıkarıldı. 23 Şubat’ta gözaltına alınan Uluçay, 7 Mart 2017’de Mardin’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Uluçay’ın evinde yapılan aramada 21 adet “B, C, D, F, G, K, L” serisi 1 dolar bulundu. Uluçay, halen Niğde cezaevinde bulunuyor.

 

FETÖ’CÜ PAPAZ

 

Rahip Andrew Craig Brunson, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 3 kez serbest bırakılmasını istemesiyle gündemimize girdi. Erdoğan “Ver papazı, al papazı” dedi ama Trump’ı ikna edemedi. Peki Gülen’le takasa söz konusu olacak kadar tehlikeli bu papaz aslında kimdi?

 

7 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alınan İzmir Alsancak’taki Protestan Diriliş Kilisesi’nin rahibi Brunson, 9 Aralık 2016’da FETÖ’ye yardım gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ardından yapılan tahkikatta papazın PKK ile bağlantısı deşifre edildi. İstihbarat raporlarında Papaz Brunson’un PKK’nın üst düzey yöneticileriyle görüşen, terör örgütü militanlarını kilisede barındırarak maddi destek sağlayan bir CIA ajanı olabileceği tespitinde bulunuldu.

 

Brunson’un, ayrıca FETÖ’nün Ege Bölge Sorumlusu Bekir Baz ile yakın ilişki içerisinde olduğu, ABD’deki FETÖ bağlantılı bir vakıftan her ay yüklü miktarda maaş aldığı ve kilisenin sorunlarını FETÖ ile çözdüğü belirtildi. Aynı soruşturma dosyası kapsamında dinlenen bir gizli tanık ifadesinde; Papaz’ı 2003 yılından beri tanıdığını, Kaya Prestij Oteli’nde, kilise toplantısı görünümünde daha çok bir beyin yıkama

 

faaliyeti gerçekleştirdiğini, bu toplantıda 25 tane Türk üniversite öğrencisini Amerikan Milli Marşı eşliğinde yemin ederken gördüğünü kaydetti. Brunson halen İzmir cezaevinde bulunuyor.

 

HER TAŞIN ALTINDAN TOPUZ ÇIKIYOR

 

Metin Topuz, 1994’ten bu yana ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görev yapıyordu. 4 Ekim’de “Gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek’’ ve ‘’Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs’’ suçlarından tutuklandı. ABD tarafından aynı gün yapılan açıklamada, diplomatik usuller de bir kenara atılarak, tutuklamadan duyulan rahatsızlık dile getirildi. Topuz’un sicili ise, ABD’nin öfkesini açılar nitelikteydi: Topuz, 17-25 Aralık sürecine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında dava açılan eski polis müdürleri Yakup Saygılı, Nazmi Ardıç, Mahir Çakallı ve Mehmet Akif Üner ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Topuz’un konsolosluk içinde faaliyet gösteren CIA, FBI ve DEA masalarının tercümanı olduğu öğrenildi. 1990’lı yıllardan bu yana CIA ve DEA ajanlarının İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile yaptığı görüşmelerde bulunarak çevirmenlik yapan Topuz, Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre İstanbul’da FETÖ’nün önemli isimleri ile CIA’nın bağlantısını sağlıyordu. Darbe girişiminden 6 gün sonra polis tarafından her yerde aranan Adil Öksüz’ü, ABD konsolosluğu üzerine kayıtlı bir telefondan arayan da Topuz’un ta kendisi.

 

BÜYÜKADA TOPLANTISI

 

Af Örgütü’nün 6 Temmuz 2017’de Büyükada’da İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar Merkezi’yle ortaklaşa yaptığı toplantıya polis tarafından baskın düzenlendi ve 12 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser’le birlikte 9 kişi tutuklandı. 11 kişi hakkında önceki gün hazırlanan iddianamede şüphelilerin ByLock kullandıkları ve FETÖ’cülerle ilişkileri tespit edildi.

 

Tutuklular arasında Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı Ali Ghravi, Af Örgütü Yöneticileri Taner Kılıç ve Veli Avcu ile Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran yer alıyor. Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan ise tutuksuz yargılanacak.

 

15 Temmuz darbe girişimi gecesi de Büyükada’da bir otelde CIA’nın Türkiye uzmanlarından Hanry Barkey’in örgütlediği bir toplantı yapılmıştı. Toplantıya 13’ü CIA ajanı 4’ü Türk 17 kişi katıldı. Otelde ogün konaklayan 42 kişi olduğu ancak kayıtlarda 40 kişi göründüğü öğrenildi.

 

CIA’nın eski Türkiye istasyon şefi Graham Füller’in de otelde olduğu, darbe girişimi başarısız olunca toplantıdaki kritik isimlerle Yunanistan’a kaçtığı basına yansıdı

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

15 temmuz, fetö, darbe, ABD, gladyo


Haber okunma sayısı: 194

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

olecegini-bilmek-insani-nasil-degistirir

Öleceğini bilmek insanı nasıl değiştirir?

25 Haziran 2018 Pazartesi 10:05
kizkardese-ozel-kadro

Kızkardeşe özel kadro

24 Haziran 2018 Pazar 09:31
dalkavukluk-kac-paraydi

Dalkavukluk kaç paraydı

24 Haziran 2018 Pazar 09:11
iyi-partinin-aci-gunu

İYİ Parti’nin acı günü

23 Haziran 2018 Cumartesi 19:58
mahkemede-sifirlama-krizi

Mahkemede ‘Sıfırlama’ Krizi

22 Haziran 2018 Cuma 10:40
bilirkisidegil-soven-kisi

'Bilirkişi'değil, 'Söven kişi'

22 Haziran 2018 Cuma 10:16

ÜLKE GÜNDEMİ

İyi partinin hüsrana uğrayanları

24 Haziran seçimlerinin ardından ilk kez bir seçime giren ve kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Meclis'te 44

Millet boş konuşmalara oy vermedi

Cumhurbaşkanı adaylığı için 110 bin 030 imza toplayan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in resmi

Oy ve Ötesi'ne linç girişimi

Ankara'da Sincan Özkent Akbilek İlkokulu’nda Oy ve Ötesi müşahitlerine AKP ve MHP'li oldukları iddia edilen

Krize çare: Azez patatesi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, piyasada son dönemde yükselen patates fiyatlarını aşağı

Başbakanı nasıl elektrik çarptı

Yüksel Şengül, 2003’te vefat eden siyasi meydanların vazgeçilmez ismi Erkal Zenger’in anılarını anlattı:

Sandıklar size, YSK bize emanet

Twitter hesabından bir mesaj yayınlayan CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Mujarrem İnce "Sandıklar size, YSK bize

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL