03 Temmuz 2020 Cuma

AK Trollerin montaj oyunu sürüyor

ak-trollerin-montaj-oyunu-suruyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 'Fethullah Gülen' montajına ilişkin görüntüler ak troller tarafından yeniden dolaşıma sokuldu. İmamoğlu'nun kampanya direktörü Necati Özkan bu oyuna "FETÖ kafası tröllerden yeni bir sahtekarlık" diyerek tepki gösterdi.
19 Kasım 2019 Salı 09:28

 İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerindeki kampanyasının direktörü Necati Özkan, ak trollerin sosyal medyada açtıkları 'Süleyman Soylu Grubu'nda 'İmamoğlu-Gülen' montajının yeniden dolaşıma sokulmasına tepki gösterdi.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun terör örgütü FETÖ'nün lideri Fethullah Gülen ile beraber gösteren montajlanmış görüntülerin ak troller tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya destek vermek amacıyla açılan 'Süleyman Soylu Grubu'nda yeniden dolaşıma sokulmasına sosyal medyada büyük tepki gösterildi.

 

Necati Özkan da montajlı görüntülerin yeniden dolaşıma sokulmasına sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından şu sözlerle tepki gösterdi: 

"FETÖ kafası tröllerden yeni bir sahtekarlık: IBB Baskanı @ekrem_imamoglu

‘nu bu kez de fotoshop’la Fetullah fotografına yerleştirmişler... zavallılar!"

 

TEYİT ORG MONTAJI BÖYLE ÇÜRÜTMÜŞTÜ

 

İmamoğlu'na Gülen montajıyla ilgili teyit.org daha önce "Fotoğrafın Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i bir masada gösterdiği iddiası" başlığıyla şöyle incelemişti:

 

"Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i karşılıklı olarak bir masada otururken gösterdiği iddia edildi.

 

Bir kullanıcı tarafından 24 Temmuz 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf ise şimdiye kadar yaklaşık bin 500 kişi tarafından paylaşıldı. 

 

 

Ancak fotoğrafın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i aynı karede gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf iki ayrı görüntünün birleştirilmesiyle montajlanarak oluşturulmuş. Ekrem İmamoğlu’nun kesildiği fotoğrafın orijinali Kıbrıs ziyareti, Fethullah Gülen’in kesildiği fotoğraf ise kardeşi Seyfullah Gülen’le yaptığı bir görüşme sırasında çekilmiş.

 

Fotoğraf montajlanmış

 

Ekrem İmamoğlu’nun yer aldığı fotoğrafın orijinal haline kendisinin Twitter hesabından ulaşılabiliyor. 11 Mayıs 2019 tarihli paylaşımda İmamoğlu’nun yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (KKTC) Mustafa Akıncı bulunuyor. Söz konusu fotoğraf incelendiğinde İmamoğlu’nun ellerinin aynı pozisyonda olduğu ve arkada bulunan perdenin iddia görseldekiyle aynı olduğu fark edilebiliyor.  

 

Kıbrıs’ta gerçekleşen buluşma sırasında çekilen başka bir fotoğrafa da ulaşılabiliyor. 

 

 

Yine fotoğrafın orjinaline bakıldığında Fethullah Gülen’in elindeki vantilatör ve masada yer alan örtünün benzerliği görülebiliyor.

 

Sonuç olarak fotoğrafın Ekrem İmamoğlu ve Fethullah Gülen’i aynı karede gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar montajlanmış. Bu fotoğrafı ise sosyal medyada en çok karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden “manipülasyon”

 

kategorisine koymak mümkün. 

 

KRT TV

Haberin etiketleri:

ibb, ekrem imamoğlu, CHP, İYİ Parti


Haber okunma sayısı: 220

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Gıda ve tarımda iyi noktadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Ovası sulamaları hizmete alma töreninde yaptığı konuşmada, “Tarım üretiminde

2.000 avukat anarşi ve terörü destekleyen ....

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün’ün ‘Avukatlık Kanunu Değişiklik’ Teklifi için

Tek haneli enflasyon artık hayal

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının bile

Okul müdürlerine denetim görevi

Turizm işletmelerinin salgına ilişkin tedbir alıp almadığını denetleme görevi eğitimcilere bırakıldı.

Memur ve emekli zammı belli oldu

Haziran ayı enflasyon oranının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu. Memur ve

Enflasyon yine yüksek çıktı

Mayıs ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon Haziran'da da yüzde 1,13 ile beklentilerin üzerinde

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL