TSK Mehmetçik Vakfı

18 Kasım 2018 Pazar

Afet değil ihmaller zinciri!

afet-degil-ihmaller-zinciri

Tüm Türkiye Çorlu’dan gelen kaza haberiyle sarsıldı. Tren vagonlarının yoldan çıkması sonucu 24 yurttaşımız hayatını kaybetti. Gözler, kazaya sebep olan ihmallere çevrildi. Jeoloji uzmanı Doğan Perinçek ‘24 canın sorumlusu, İnşaat ihalesini bilgi ve becerisi olmayan müteahhitlere verenlerdir’ dedi.
10 Temmuz 2018 Salı 11:36

 Edirne’nin Uzunköprü ilçesi ile İstanbul-Halkalı seferini yapan yolcu treninin beş vagonu önceki gün Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi’nde raydan çıkarak devrildi.

 

Kazada 24 yurttaş hayatını kaybetti, 124 yaralı bölgedeki hastanelerde tedavi altına alındı. Arazi koşulları nedeniyle araçla ulaşımın sağlanamadığı bölgede yaralılara ilk müdahaleyi kazadan kurtulanlar yaptı. Kaza ihbarının ardından jandarma, polis ve sağlık ekipleri olay yerine gitmek üzere hareket etti. Ekipler, raylardan iki kilometre yürüyerek kaza yerine ulaştı.

 

İLK KOŞAN KÖY MUHTARI VE ASKERLER 

Tren kazasının olduğu noktaya 1,5 kilometre uzaklıktaki Sarılar Köyü muhtarı Fuat Döner, kaza yerine ilk ulaşanlardan biri oldu. Traktöre atlayıp olay yerine gittiğini söyleyen Döner, Aydınlık’a şunları anlattı: “Çerkezköy’den bir arkadaşım aradı, traktörle atlayıp gittim. Kaza değil büyük facia olmuş. Traktörden başka hiçbir araç giremiyordu, ne bir ambulans ne bir şey. Traktörlerle yaralı taşıdık, sonra askeri helikopterler geldi. Jandarma ve askerin yardımıyla, AFAD’ın desteğiyle yaralılar taşındı.”

 

‘NEDENİ YAĞMUR, DERE DEĞİL’

 

8 Temmuz günü kaza öncesinde 15:30’da sağanak yağış başlamıştı. İlk açıklamalar “doğal afet” şeklinde olsa da, kazadan sonra gözler TCDD’ye çevrildi. Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Perinçek, zeminin killi kaya özelliğine dikkat çekerek “Kazanın nedeni yağmur-kaya-dere değil. İnşaat ihalesi, muhtemelen bilgi becerisi olmayan bir müteahhide verildi. Ona kim verdi? Her kimse, 24 candan sorumludur” dedi.

 

TPAO’da 17 yıl hizmet veren, Trakya bölgesinde 1987 yılından sonra değişik projelerde çalışarak 600 kadar zemin etüdü yapan, bu nedenle bölgeyi teknik olarak iyi tanıdığını ifade eden Prof. Perinçek, Aydınlık’a şu açıklamalarda bulundu:

 

‘MENFEZİ KÜÇÜK YAPMIŞLAR’

 

“Oradaki kazanın olduğu, tren yolunun geçtiği yerde Çorlu Nehri ve buna bağlanan Balaban çayı var, ayrıca bölgenin temelini killi kayalar oluşturuyor. Yağmur yağınca Balaban Çayı üzerindeki, demiryolu altındaki menfez yetersiz kalıyor. Yağmur suları menfez üzerinden akıyor ve demiryolu zeminini oluşturan malzemeyi aşındırdı ve demiryolunun altı oyuldu. Bölgedeki kayalar killi olduğu için kolaylıkla aşındı-oyuldu ve bu kaza oldu. Menfezin taşıma kapasitesi yetersiz, menfezi küçük yapmışlar. Taşan su, demiryolunun altını oymuş, teknik bilgiye dayalı olarak yapılmadığı belli. Asıl sorun şu, bölgenin jeolojisine dikkat etmediler. Demiryolunu yapan kişiler, killi zemin üzerine demiryolunu yaptılar, fakat hiçbir şekilde killi zemini dikkate almadılar. Ayrıca bölgedeki derelerin taşıma kapasitesini de dikakate almadan yetersiz ölçülerde menfez ve köprüler yaptılar. Yetkin jeoloji ve inşaat mühendislerine danışmış olsalardı, bu inşaat bu şekilde yapılmazdı. Oysa, biz jeologlar önce yolun yapılacağı güzergahın zeminini - jeolojik yapısını inceliyoruz sonra zemin şartlarının nasıl bir yapılaşmaya uygun olduğuna karar veriyoruz, sonra mühendisler devreye giriyor, jeolojinin gereği nasıl bir altyapı olacaksa onun hakkını vererek yapıyoruz. Türkiye’de teknik terbiye kültürümüz bitmiş durumda. Şu anda devlet kuruluşlarında pek çok iyi yetişmiş teknik adam masa başında oturup maaş alıyor. Eğer devlet kuruluşunda bu kültür bozulmuşsa, müteahhiti kim kontrol edecek?”

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

tekirdağ, çorlu, tren, kaza, tren kazası


Haber okunma sayısı: 133

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

seyhler-meclisi

Şeyhler meclisi

17 Kasım 2018 Cumartesi 09:38
her-sey-vatan-icin-ise-vatan-nedir

‘Her şey vatan için’ ise vatan nedir?

17 Kasım 2018 Cumartesi 08:54
onlari-bulusturan-yer

Onları buluşturan yer!

17 Kasım 2018 Cumartesi 08:46
gerici-akite-mahkeme-dur-dedi

Gerici Akit'e mahkeme 'dur' dedi

17 Kasım 2018 Cumartesi 07:54
ataturku-sevenler-ahmaktir

Atatürk'ü Sevenler Ahmaktır

16 Kasım 2018 Cuma 16:34
kara-cuma-alarmi

Kara Cuma alarmı

16 Kasım 2018 Cuma 10:07

ÜLKE GÜNDEMİ

Süleyman soylu haddini aşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, Plan ve

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Ağustos ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,5 puan

İYİ Parti Türkiye'nin her tarafında seçime katılacaktır

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Engellilerin

Doğruyu savunurken omurgalı olmak önemlidir

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum

İttifakı lugatımızdan çıkartalım

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, "İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu

AK Parti'nin durumu hiç de iyi görünmüyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Parti için 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL