TSK Mehmetçik Vakfı

22 Mart 2019 Cuma

Adresi 5 kez tespit edildi ama 'yakalanamadı

adresi-5-kez-tespit-edildi-ama-yakalanamadi

Madımak Katliamı'nın baş sanıklarından Murat Sonkur'un adresinin Almanya'da 5 kez tespit edildiğini, ancak her Savcılık başvurusundan hemen sonra adresini değiştirdiği öğrenildi.
01 Temmuz 2018 Pazar 09:09

 Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 35 kişinin ölümüne ilişkin davadan dosyası ayrılan ve şimdiye kadar yakalanamayan firari sanık Murat Sonkur’un ikamet adresleri Almanya’da tespit edildi.

 

Artıgerçek'ten Süheyla Kaplan'ın haberine göre, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) adına ‘Sivas davasını’ takip etmek üzere görevlendirilen ve Hamburg’da yaşayan avukat Mahmut Erdem, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde davası görülen Sivas katliamının baş sanığı Murat Sonkur’un Almanya’da yaşadığı adreslerin tümünü tespit etti.

 

“ALMAN MAKAMLARINDAN ADRES İSTENDİ SONKUR ORTADAN KAYBOLDU” 

Sivas’ta 35 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak davasının duruşması 26 Haziran 2018 tarihinde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bir dakika süren duruşma 28 Kasım 2018 tarihine ertelendi. Kırmızı bültenle aranan sanıklar Murat Sonkur, Murat Karataş ve Eren Ceylan’ın aranmasına devam edilmesine karar veren mahkeme başkanı sanıkların adreslerinin bulunamamasını kararına gerekçe gösterdi.

 

Sivas Davası’na ilişkin gelişmeleri Almanya’dan takip eden Av. Mahmut Erdem, Murat Sonkur’un Almanya’da yaşadığını, tüm ikamet adreslerinin tespit edildiğini ve bilgilerin tümünün Türkiye’ye Sivas davasının mağdur avukatlarına gönderilerek mahkemeye sunulduğunu söylüyor. Ancak mahkeme, şimdiye kadar bu bilgileri işleme almadı.

 

Firari sanığın Almanya’daki tüm ikamet adreslerini tespit ettiğini belirten Erdem, baş sanık Sonkur’un Alman makamları tarafından belirtilen ikamet adreslerine ilişkin şu bilgileri verdi:

 

“Murat Sonkur, Sivas katliamından sonra Almanya’nın Hessen eyaletine kaçıyor. Burada bir süre yaşadıktan sonra 22 Kasım 2016 yılına kadar Hamburg’un Harburg semtinde ikamet etmeye başlıyor.”

 

Bu bilgileri tespit eden Erdem ilgili kentlerdeki Alman ikamet dairelerine Murat Sonkur’un ikamet bilgilerini almak için başvuruyor. Ancak bu başvuruların hemen akabinde Murat Sonkur yeniden ortadan kayboluyor.

 

Sonkur’un peşini bırakmayan Erdem, Kasım 2016’dan sonra Murat Sonkur’un bu kez Almanya’nın Augusburg kentinde ikamet ettiğini ortaya çıkarıyor. Augusburg’daki ilgili ikamet dairesi tarafından avukat Erdem’e bilgi ulaştırılmasının ardından firari sanık Murat Sonkur bu adresten de kayboluyor.

 

Davanın peşini bırakmayacağını belirten Erdem, sanığın bulunup Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini belirtti.Haber okunma sayısı: 341

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Akşener Bahçeli'ye maziyi hatırlattı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'nin

Karamollaoğlu'dan Soylu'ya çok sert sözler

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,  kendisini eleştiren bir kişiye gözaltına aldıran

CHP'den Erdoğan'a videolu FETÖ yanıtı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, “CHP FETÖ’ye yardım ediyor” iddialarına sosyal medya

İmamoğlu, reytingleri alt üst etti!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Erkem İmamoğlu ve Binali Yıldırım, aynı saatlerde farklı

Bizim ruhumuzda daha iyisini hedeflemek var

Emine Erdoğan, Gaziantep’te "Okuma Yazma Seferberliği" sertifika töreninde yaptığı konuşmada,

Bilimin kayıp halkalarını buldu

İslam Bilim Tarihinin tüm dünyada tanıtılmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Fuat

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL