27 Şubat 2021 Cumartesi

50 bin ev güvenlik kamerası hacklenmiş

50-bin-ev-guvenlik-kamerasi-hacklenmis

Haberi, Singapur merkezli “The New Paper“ haber sitesi duyurdu. Buna göre en az 50 bin ev içi güvenlik kamerası hacklendi ve bu yolla elde edilen özel görüntülerin bir bölümü internete, hatta bazıları yetişkin sitelerine yüklendi. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in elde ettiği bilgilere göre, siber suçlular görüntülere erişim için 150 dolar talep ediyor.
30 Ekim 2020 Cuma 15:16

 Endişe verici bu örnek, hayatımızı pek çok açıdan kolaylaştıran internetin, gerekli önlemler alınmadığında kâbus dolu anlar yaşamamıza da neden olabileceğini gösteriyor.

 


50 bin ev güvenlik kamerasını ihlal ettiğini duyuran bir bilgisayar korsan grubu, elde ettiği görüntülerin bazılarını online olarak yayınladı. Videoların önemli bir kısmı Singapur’dan olsa da bazı kişilerin Tayland’da, Güney Kore’de hatta Kanada’da yaşadığı belirtiliyor.

 

Bir dakikadan 20 dakikaya kadar çeşitli uzunluklarda olan ve insanların özel hallerinin bulunduğu farklı yaşlardan kişileri içeren bazı videoların yetişkin sitelerine yüklendiği tespit edildi. 

Kameralara erişimi satıyorlar

Haberi duyuran Singapur merkezli “The New Paper“ haber sitesi, görüntülerin tümüne ömür boyu erişim sağlamak için 150 dolar istendiğini paylaştı. Üyelik de isteyen siber hırsızlık çetesi ayrıca, elinde görüntülerin bulunduğunu kanıtlamak amacıyla 4 binden fazla klip ve resimden oluşan 700 megabayt büyüklüğünde veri içeren ücretsiz bir örnek teklif ediyor. Bazı üyelere, ihlal edilen tüm kameralara erişim vermeyi önerdikleri de bildiriliyor. Hatta “VIP üyelere” ihlal edilen kameraları nasıl “keşfedebilecekleri, canlı izleyebilecekleri ve kayıt edebilecekleri” ile ilgili bir kurs verileceğinden bahsediliyor. Bu durum özel videoların sayısının artacağını gösteriyor.


Endişe verici bir durum

ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “Oldukça endişe verici olan bu durum, kameraların güvenlik kuralları göz önünde bulundurularak kurulmuş olması gerektiğini net bir şekilde gösteriyor. Ne yazık ki cihazlar, gizlilik konusuna yeterince kafa yorulmadan evdeki yerlerini alıyorlar.” Moore bu olayın, akıllı kameraları kurarken güvenlik önlemleri alma konusunda kişileri harekete geçireceğini umuyor.


Görüntülere nasıl ulaştılar?

Genellikle güvenliği artırmak veya evdeki küçük çocukları izlemek için kullanılan bu kameralara siber suçluların nasıl eriştiğiyle ilgili çok fazla bilgi olmamasına rağmen kameraların nasıl ihlal edildiğine ilişkin birkaç makul açıklama bulunuyor.

 

Diğer cihazlar gibi internete bağlı kameralar da güvenlik açıklarına sahiptir. Örneğin birkaç ay önce İngiliz tüketici koruma örgütü Which, dünya genelinde 3.5 milyon kameranın bir dizi güvenlik açığı sebebiyle ihlal edilmeye açık olduğunu belirtti. Geçen yıl da ESET araştırmacıları, bir D-Link bulut kamerasındaki güvenlik açığı sonucunda saldırganların video akışına erişebilmesinin mümkün olduğunu ortaya çıkarmıştı.


Zayıf şifre büyük sorun

ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, ihlallerin sorumluluğunun zayıf şifre güvenliğine yüklenebileceğini söylüyor. Moore, “Kullanıcılar, cihaz üreticisinin varsayılan olarak belirlediği şifreyi kullanmaya devam edebilir, ancak bu durumda kötü niyetli kişilerin bu şifreye ulaşması veya bu şifreyi tahmin etmesi çok zor olmayacaktır. Bazı kullanıcılar ise bir nesnelerin interneti (IoT) cihazı için güçlü ve eşsiz bir şifre veya metin dizisi belirlemeyi gereksiz görebilir. Oysa her ne olursa olsun, tüm akıllı cihazların önemli güvenlik ve gizlilik etkileri olduğundan nesnelerin interneti güvenliği hafife alınmamalıdır.“


Nasıl korunmalı?

Gelecekte güvenlik sorunlarıyla karşılaşmamak için, tüm nesnelerin interneti cihazlarınızın en yeni aygıt yazılımı sürümüne sahip olduğundan ve herhangi bir güvenlik yamasının hemen uygulandığından emin olun. Şifre belirlerken, şifre oluşturmada yapılan önemli hatalardan kaçının. Mümkün olan her durumda hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın. İnternete bağlı bir cihaz almayı düşünüyorsanız, en ucuz seçenek yerine cihazın yaşam süresi boyunca düzenli güncellemeler ve yama sunan, düzgün bir biçimde güvenlik sağladığına dair üretim kayıtlarına sahip tanınmış satıcıları tercih edin.

Haberin etiketleri:

ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore,


Haber okunma sayısı: 191

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

satilik-domain

Satılık Domain

01 Şubat 2021 Pazartesi 16:25
istanbul-valiligiden-yasak-karari

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

01 Şubat 2021 Pazartesi 09:44
korona-hastasi-2477463-vefat-25993

Korona hastası 2.477.463 vefat 25.993

31 Ocak 2021 Pazar 19:39
384189-ad-ve-soyadini-degistirdi

384.189 ad ve soyadını değiştirdi

31 Ocak 2021 Pazar 16:59
rektor-dekan-atadi

Rektör dekan atadı

31 Ocak 2021 Pazar 09:42

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL