20 Ocak 2020 Pazartesi

Hani cennet annelerin ayaklarının altındaydı

-hani-cennet-annelerin-ayaklarinin-altindaydi

HDP’den aday olan 28 Şubat mağduru Hüda Kaya, Berkin Elvan’ın annesinin miting meydanlarında yuhalatılmasını eleştirdi. “Hani anneye saygıları vardı, hani cennet annelerin ayağı altındaydı. Siz orada yavrusunun cesedi soğumamış anneyi meydanlarda yuhalatıyorsunuz” dedi.
11 Nisan 2015 Cumartesi 12:07

 Başörtüsü nedeniyle 28 Şubat sürecinin simge mağdurlarından olan Hüda Kaya, HDP’nin İstanbul 2. bölge 2. Sıra milletvekili adayı.

 

Hüda Kaya, Gezi olayları sırasında başından vurulduktan sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesine destek verdi. Kaya, Berkin Elvan’ın annesinin miting meydanlarında yuhalatılması nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

 

BİR ANNE YUHALATILDI 

Kaya şöyle konuştu: “Berkin’in annesinin yuhalatılması bir mezhebin ötekileştirilmesidir, bir kadının ötekileştirilmesidir. Hani anneye saygıları vardı, hani cennet annelerin ayağı altındaydı. Siz orada yavrusunun cesedi soğumamış anneyi meydanlarda yuhalatıyorsunuz. Nerede kaldı anne saygısı, anne sevgisi? Aileye, annelere saygı nerede kaldı? Hani cenazeye, inançlara saygı nerede kaldı. Berkin’in annesinin meydanlarda yuhalatılması sadece Alevi kimliğinin, sadece Gezicinin yuhalatılması manasında kırılma noktası değildi, orada bir kadın anne yuhalandı.”

 

ELEŞTİREN LİNÇ EDİLİYOR

 

İstanbul’da AKP’nin başörtüsü üzerinden seçim propagandası yapacağının anımsatılması üzerine Kaya, şunları söyledi: “AKP’de bir mezhebin egemenleşmesi meselesi var. Diğer inançlar, mezhepler yuhalatılıyor. Muhalifler susturuluyor. Eleştirenler linçe tabi tutuluyor.”

 

"SAVAŞ DEĞİL SEÇİME GİDİYORUZ"

 

HDP adayları için Ankara’da tanıtım toplantısı düzenlendi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada, şu uyarıda bulundu: “Ne kadar tahrik etmeye çalışırlarsa çalışsınlar siz Türkiye'nin ana vekilleri, ana nehirleri olarak ille 7 Haziran'da o denize akmak için sabırla, sükûnetle, ısrarla, kararlılıkla, Zaza ve Laz inadıyla çalışarak başaracaksınız, buna inanıyorum. 7 Haziran'da seçime gidiyoruz, savaşa gitmiyoruz.

 

HİÇBİR PARTİ DÜŞMANIMIZ DEĞİL

 

Savaş naraları gibi savaş tamtamları ile iktidar, panikledikçe gerilim, tansiyon yaratmak isteyecektir ama biz bu antidemokratik seçim hukuku ve yarışına rağmen bize dayatılan seçim barajı ve adaletsiz hazine yardımı, devletin bütün imkanlarını, cumhurbaşkanlığının bütün imkanları dahil olmak üzere tek bir partinin, iktidar partisinin emrine sunulduğu şu seçim ortamında bile demokratik yarıştan vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir siyasi parti düşmanımız değildir, tamamı bizim siyasi rakibimizdir. Hiçbir partinin adayı, bizim dışımızdaki partilerin hiçbirinin adayı, bizim düşmanımız değildir. Tamamıyla insani, dostane ilişkilerle bu seçim kampanyasını yürüteceğiz.”

 

ÖNDER: YALÇIN'I EZER GEÇERİM

 

İmralı heyetinde yer alan ve Dolmabahçe ve Nevruz açıklamalarını okuyan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara milletvekili adayı olarak salonda yerini aldı.

 

Önder’in, Ankara’daki seçim yarışında en güçlü rakibi, çözüm sürecini birlikte yürüttükleri Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan olacak. Önder, “Rakip tanımıyorum. Tek rakibim THY. Onda da yolsuzluk var. Yalçın malçın tanımam ezer geçerim” dedi.

 

Önder, “Bu sözler çözüm sürecini sekteye uğratmasın” anımsatması üzerine, “Çözüm süreci Yalçın’ın elinde mi? Çözüm sürecini yapanlar buradaki insanlar” dedi.

 

TOPLANTIDAN NOTLAR...

 

- HDP’nin aday tanıtım toplantısına mütedeyyin partililerin talebi üzerine Cuma namazı arası verildi.

 

DEMİRTAŞ’TAN BAĞLAMA

 

- Toplantıda, HDP’nin seçim şarkısı da çalındı. Grup Bandista'nın yaptığı Türkçe şarkıda Demirtaş da, bağlama çaldı.

 

- Şanlıurfa 2. sıradan milletvekili adayı olan Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan, toplantının en ilgi çeken adayları arasında

yer aldı.

 

LEYLA ZANA KATILMADI

 

- Listede yer almayan milletvekillerine plaket verildi. Meclis'teki performansına rağmen milletvekili listesine giremeyen Adil Zozani, toplantıya katılmadı.

 

- Listeye giremeyen Ayla Akat Ata, Aysel Tuğluk, Emine Ayna, Bengi Yıldız, Hüsamettin Zenderlioğlu ile bu kez Ağrı'dan aday olan Leyla Zana'nın da toplantıya katılmaması dikkat çekti.

 

Ezelhan ÜSTÜNKAYA- BUGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 498

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Erdoğan, Berlin'de düzenlenen Libya konulu zirveye katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Birleşmiş Milletler’in (BM)

açılım savunucusu Sevilay Yılman’a sert sözler

Nedim Şener ve Sevilay Yılman, canlı yayında sözde çözüm süreci üzerinden tartıştı. Şener, açılım

Miçotakis oyunu yanlış oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi basın toplantısında yaptığı açıklamada, Berlin sürecinin

AKP'li vekil kumar masasında mı yakalandı?

Hükümete yakın Yeni Akit’in web sitesi muhabirleri Mehmet Özmen ve Taha Emre Özdemir'in, kumar oynarken

Üniversite değil, aile çiftliği

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Süleyman Baykal'ın 3 kızı ve 2 damadının KTÜ'de görev

Müteahhit kaçınca öğrenciler okulsuz kaldı

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Adil Mustafa Musaoğlu İlkokulu’nun yeniden yapım işini

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL