20 Ekim 2017 Cuma

Vergiyi fullediler

vergiyi-fullediler

CHP'nin akaryakıt raporuna göre, hükümetin akaryakıttan aldığı vergi, şirketlerden aldığı vergiyi aşmış durumda. Otogazdan alınan vergide Türkiye'yi geçen ülke yok!
03 Ağustos 2017 Perşembe 12:08

 Türkiye yeni haftaya 11 kuruşluk benzin, motorin ve gazyağı zammıyla girerken, dün ise zam furyasına LPG (Otogaz) de eklendi. LPG'nin litresi 23 kuruşluk zamla 2 lira 27 kuruştan 2 lira 50 kuruşa yükseldi.

 

Akaryakıttaki zam furyasına ilişkin kamuoyuna bir rapor sunan CHP, son 10 yılda İstanbul’da ortalama kurşunsuz benzinin fiyatının 2,73 TL’den 5,19 TL’ye, motorinin fiyatının ise 2,32 TL’den 4,54 TL’ye çıktığı bilgisini verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu imzalı rapora göre, Türkiye’de akaryakıta uygulanan vergiler Avrupa ülkeleri ile denkmişçesine uygulanıyor ve yurttaşların alım güçlerini oldukça düşürüyor.

 

Verginin de vergisi alınıyorRaporda hükümetin akaryakıttaki vergi politikası ve dünya ile yapılan karşılaştırmalı analiz özetle şöyle:

 

»Mart 2017 ayı Enerji Piyasası Denetlemek Kurulu Raporu’ndaki verilere göre yurttaşlar 1,46 TL maliyeti olan bir litre benzin için 3,17 TL’lik, 0,96 TL maliyeti olan bir litre LPG için 1,47 TL’lik vergi ödemek zorunda kalıyor.

 

»Her 1 litrelik akaryakıtta 1,8 ile 2,4 TL arasında “özel tüketim” vergisi bulunuyor. Vergiler ÖTV ile sınırlı kalmayıp bir de ÖTV eklenmiş akaryakıt bedeli üzerinde yüzde 18 KDV kesiliyor. Yani 'verginin vergisi' alınıyor.

 

LPG'de zirve Türkiye'nin

»Hükümet benzin ve motorini Avrupa Birliği’ne üye ülkelerle benzer oranlarda vergilendirirken, LPG’yi diğer tüm AB üyelerinden daha yüksek bir oranda vergilendiriyor. LPG'de uygulanan vergi oranı yüzde 46,78 olurken, Türkiye'yi sırayı yüzde 45,75'le Litvanya ve yüzde 44,82 ile Hollanda takip ediyor. Belçika'da ise bu oran yüzde 17,36'ya kadar düşmüş durumda.

 

Hükümetin gücü halka yetiyor

»Akaryakıttan alınan ÖTV, 2016 yılında brüt vergi tahsilatının yüzde 9,1’ini oluşturuyor. Geneli itibariyle akaryakıttan alınan vergi merkezi devlet bütçe gelirlerinin yüzde 12’sini aşan bir orana ulaşıyor. Yani oran, toplam vergi tahsilatının yüzde 9,4 olan kurumlar vergisinden bile yüksek. Yurttaşlar işine giderken belediye otobüsünü ya da özel vasıtasını kullanmak için gelirlerinden devlete büyük işletmelerin ödediğinden daha fazla vergi aktarmak zorunda kalıyor.

 

»Kendi gelir grubu içinde benzin fiyatı en yüksek olan ülke Türkiye. Toplutaşımayla olsa bile işine gitmek için ortalama 5 litre benzin tüketen ortalama gelire sahip bir kişi günlük gelirinin dörtte birini benzine harcıyor.

Depo boş, halk gezemiyor

»Türkiye’de ortalama sürücü başına düşen yıllık benzin miktarı 34 litre civarında. Bu miktar Türkiye’den yoksul ülkeler için bile son derece küçük. Örneğin, Tayland’da bir sürücü yılda ortalama 106 litre benzin harcamakta. Kısacası, yüksek vergilendirme yurttaşların fiziki hareketliliğini sınırlandırıyor.

 

»Çarpık vergilendirme politikası nedeniyle bu sorundan en çok yoksul yurttaşlar etkileniyor. Bir aylık asgari ücretle Türkiye’de yaklaşık 170 litre benzin alınabilirken ilgili değerler Mısır için Malezya için 491, Pakistan için 571, Çin için 804 ve Tayland için 1677 litre. Diğer bir deyişle, büyük bir kısmı akaryakıt üreticisi olmayan birçok düşük ve orta gelirli ülkede asgari ücret alan kişiler de akaryakıta ve dolayısıyla ulaşıma Türkiye’dekinden daha düşük fiyatlara erişebiliyor.

 

Kişi başı tüketim dipte

»Kişi başı gayrisafi yurtiçi hasıla ile alınabilecek benzinin hacmi açısından Türkiye dünyadaki en kötü durumda olan ülkeler arasında yer alıyor. Örneğin, Türkiye’nin üçte biri oranında bir kişi başı milli gelire sahip Mısır’da yıllık ortalama kişi başı gelirle 10.000, Meksika’da 9.000 litre benzin alınabilirken, Türkiye’de ilgili değer yaklaşık 6.000 litre.

 

»Akaryakıttan alınan ağır vergi, AKP'nin vergi toplamaya ilişkin önceliği zengine değil, yoksula verdiğini gösteriyor. AKP vergi alması gereken kesimlerden vergi alamamakta ve bu acziyetin faturasını yoksul yurttaşların sırtına yüklemekte. Mevcut vergi politikalarıyla AKP vergi topladığı kesimleri dolaylı olarak ve tam da bu vergiler sayesinde yoksulluğa sürüklemekte.

 

Kaynak: BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 479

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

abdestsiz-borclanma

Abdestsiz borçlanma

20 Ekim 2017 Cuma 09:35
bu-nasil-tasarruf-

Bu nasıl tasarruf ?

17 Ekim 2017 Salı 10:44
sirp-kasabindan-helel-et-aliyoruz

Sırp kasabından helel et alıyoruz

14 Ekim 2017 Cumartesi 11:00
tarimda-sifiri-tukettik

Tarımda sıfırı tükettik

13 Ekim 2017 Cuma 11:11
devlet-seni-takip-ediyor

Devlet seni takip ediyor

09 Ekim 2017 Pazartesi 09:50
saray-yine-yutacak

Saray yine yutacak

06 Ekim 2017 Cuma 11:07

ÜLKE GÜNDEMİ

Filistin ve Kudüs dendiğinde neden herkes sessiz kalıyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakcı, Türk Arap İlişkileri Merkezi Kadın Komisyonu ve Uluslararası

AKP'den o öneriye red

CHP'nin de destek verdiği, MHP'nin Meclis'e sunduğu "Sentetik uyuşturucuların imali, dağıtımı ve satışına

İmralı sakinleri yerinde mi?

15 Temmuz’da PKK elebaşı Öcalan’ın bulunduğu İmralı yakınında uçan iki helikopter, kayıtlara girdi.

Başkanlar ile sorununuz varsa seçime gidelim

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, bazı AK Parti'li belediye başkanlarının istifaya zorlanmasının

Müftülere nikah yetkisi AYM'ye gidiyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilen düzenlemeyi en kısa

Perfüzyon teknikerlerinin önündeki engeller kaldırılsın

MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, önlisans eğitimleriyle yetkin bir şekilde yetişen perfüzyon

ÇOK OKUNANLAR

  • Abdestsiz borçlanma

    Artan bütçe açıklarını 52 milyar liralık yasal borçlanma yetkisiyle finanse edemeyen

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ANKET

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Ankete Katıl Sonuçlar