22 Ocak 2021 Cuma

Ülke borç denizinde yüzüyor

ulke-borc-denizinde-yuzuyor

CHP İstanbul milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu'nun AKP iktidarı döneminde Türkiye'nin iç ve dış borcu ile hane halkları borçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu
27 Aralık 2020 Pazar 12:42

 ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, vatandaşa dünyalar vaat eden AKP’nin, ülkeye borçtan başka bir şey getirmediğini bildirerek, “Ülkeler varlık fonları ile vatandaşlarının geleceğini garanti altına almaya çalışırken, örneğin nüfusu 5,5 milyonu bile bulmayan Norveç 1 trilyon 128 milyar dolarlık varlık tutarına ulaşmışken, AKP vatandaşa 421,8 milyar dolar dış borç bırakıp gidecek” dedi.

 

Yaptığı açıklamada, dış borçların yanı sıra iç borçların da arttığını, Kasım ayı itibarıyla devletin iç borcunun 137,8 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Erdoğdu, AKP’nin bununla da kalmadığını, Merkez Bankası’nın ihtiyat akçelerine bile el koyduğunu, bankanın döviz rezervlerini har vurup harman savurduğunu, yapılan 66,9 milyar dolarlık swaplar dışarıda tutulduğunda 60 milyar doların üzerinde açığa dönüştürdüğünü vurgulayarak şunları söyledi:

 

“Ülke adeta borç denizinde yüzüyor. 2002-2020 döneminde nüfusu 66 milyondan 83 milyona yükseldi. Fakat dış borçlar 129,6 milyar dolardan 421,8 milyar dolara çıktı. Devletin iç borçları 91 milyar dolardan değeri olağanüstü düşmüş TL’ye rağmen 137,8 milyar dolara yükseldi. TL cinsinden bakıldığında iç borçların 7 kattan fazla arttığını görüyoruz. Son dönemde döviz pozisyon açığını kapatmak isteyen özel sektör nedeniyle dış borçlarda bir miktar azalma görülse de yıl sonunda 2019’un üzerine çıkacağı açık. AKP döneminde kişi başına dış borç bin 964 dolardan 5 bin 39 dolara yükseldi. 4 kişilik bir ailenin dış borç yükümlülüğü 20 bin doların üzerine çıktı. Vatandaşın bankalara borcu da 4 milyar dolardan 107,2 milyar dolara çıktı. AKP geldiğinde vatandaşın bankalara borcu kişi başına sadece 61 dolardı. Bu rakam 18 Aralık 2020 itibarıyla bin 280 doları aştı.” 

SADECE BORÇ ARTMADI YAPISI DA BOZULDU

 

 Sadece borçların artmadığını borcun vade yapısının da bozulduğunu, 2002 yılında dış borçların sadece yüzde 12,7’si kısa vadeli borçlardan oluşurken, bu rakamın Haziran 2020 itibariyle yüzde 29,3’e çıktığına işaret eden Erdoğdu, “Ülkenin bu tarih itibariyle 132,8 milyar dolar kısa vadeli, 161,2 milyar dolar da vadesine bir yıldan az süre kalan borcu var. Kısa vadeli borcun 123,7 milyar doları da özel sektöre ait. Merkez Bankası’nın ise rezervi yok, ekside. Brüt rezerv bile kısa vadeli borcun sadece yüzde 69,1’ini karşılayabiliyor. AKP’nin beğenmediği 2002 yılında Merkez Bankası'nın brüt rezervleri kısa vadeli borca oranı yüzde 171,1 düzeyindeydi” diye konuştu.

 

DEVLET BORCA SAPLANMIŞ VATANDAŞINI KURTARMALIDIR

 

İktidarın, hayali istatistik ve tahminlere dayanan, iktisat politikasının temellerini yerle yeksan eden tutarsız, istikrarsız, dün faiz karşıtı iken bugün piyasa tahminlerinin bile üzerinde faiz artırımına giden ekonomi politikalarının acısını vatandaşın çektiğini belirten Erdoğdu, şöyle devam etti:

 

“Vatandaş AKP iktidarının elinde inim inim inliyor. Borç batağına saplanmış durumda. Bu borçlar ödenemez. Vade sınırlamaları da zordaki vatandaşı daha da içinden çıkılamaz noktaya taşıyor. Borçlar, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi daha düşük faizlerle daha uzun vadeye yayılmalı, yeniden yapılandırılmalıdır. Devlet borca saplanmış vatandaşını kurtarmalıdır. Aksi takdirde bu ülke, temel gıda maddelerini bile sağlayamaz hale gelir. Acilen devletin müdahalesi gerekmektedir.”

 

TEK DERTLERİ YANDAŞA PARA KAZANDIRMAK

 

Erdoğdu, AKP’nin vatandaşın borç yüküyle ilgilenmediğini, hala nasıl inşaat sektörünü canlandırabileceği, nasıl yandaşlarına daha fazla para kazandırabileceği derdinde olduğunu ifade ederek açıklamasını şöyle tamamladı:

 

“AKP’nin eğer derdi vatandaş olsaydı yanlış politikaların sonucu olarak ekonomide yarattıkları sorunu faiz artışlarıyla çözmeye çalışmazlardı, ülkeyi bu duruma getirmezlerdi. Artırılan her 1 puan faizin vatandaşı vurduğunu bilmiyorlar mı? Vatandaşın tek çıkışı bu iktidardan en kısa zamanda kurtulmaktır. Vatandaşımız bilmelidir ki, CHP iktidarında ekonomi; istikrarlı, öngörülebilir, kılı kırk yaran, tüyü bitmemiş yetimin bir kuruşunun nereye gittiğinin hesabını veren politikalarla ve yerinde ve zamanında yapılacak müdahalelerle bundan çok daha iyi olacaktır.” 

Haberin etiketleri:

CHP, Aykut Erdoğdu


Haber okunma sayısı: 1646

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kamu-isletmeleri-batiyor

Kamu işletmeleri batıyor

21 Ocak 2021 Perşembe 09:39
yedek-odenek-fren-tutmuyor

Yedek ödenek fren tutmuyor

17 Ocak 2021 Pazar 09:42
tuikten-ekim-ayi-issizlik-masali

TUİK'ten Ekim ayı işsizlik masalı

11 Ocak 2021 Pazartesi 09:25
halkin-16-milyari-yandasa-aktarildi

Halkın 16 milyarı yandaşa aktarıldı

07 Ocak 2021 Perşembe 00:22

ÜLKE GÜNDEMİ

Hiçbir vatandaşımız sokakta kalmasın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, soğuk kış günlerini sokakta geçirmemeleri için korumaya alınan evsiz

CHP işkence raporunu açıkladı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili

Kurban Bayramı'ndan bu yana et yememiş

Pazar artıklarından beslendiğini söyleyen emekli bir vatandaş, İYİ Parti lideri Akşener’e şu sözlerle dert

Emine Erdoğan kitap tanıtımına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 24 Ocak Dünya Afrika ve Afro-Kökenli Kültür Günü

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL