TSK Mehmetçik Vakfı

16 Aralık 2018 Pazar

‘Tulumbadaki su bitti’

tulumbadaki-su-bitti

Bütçeyi seçim paketleriyle delen hükümet, şimdi de Varlık Barışı ile kara paraya bel bağladı. CHP’li Öztrak, ‘Bu düzenleme için iktidar kimlere söz verdi’ diye sordu
10 Mayıs 2018 Perşembe 09:59

 Üst üste gelen olumsuz ekonomik verilerin üstüne erken seçim kararını da ekleyen hükümet, ekonomide kontrolü kaybedince teşvik üstüne teşvik açıklıyor. Piyasalarda ise panik her geçen gün artarken lira değer kaybetmeye, borsa düşmeye ve faizler yükselmeye devam ediyor.

 

Hükümetin son teşvik adımı dün gerçekleşti. Parasını yurt dışına kaçıranlar için Varlık Barışı uygulaması getirildi. Parasını getirenler için herhangi bir vergi incelemesi de yapılmayacak.

 

Hükümetin son bir ayda yaptığı seçim yatırımı teşvikler, almaya çalıştığı önlemler ve yarattığı sonuçlar şöyle: 

Merkez faizleri artırdıkça artırdı

Liradaki sert değer kaybını frenlemeye çalışan hükümet, Merkez Bankası’nı göreve çağırdı. Hükümetin çağrısını alan Merkez Bankası, faizi 75 baz puan artırarak yüzde 13,50’ye yükseltti. Böylece son bir buçuk yılda faizler yüzde 5’ten fazla artış gösterdi. Merkez’in faizleri yeniden yükseltmesi de liradaki erimeyi önleyemedi. Piyasa faizi yüzde 15’e kadar yükselirken, dolar ve avroda lira karşısındaki değer artışları yüzde 5’i geçti. Bunun üzerine Banka, rezerv opsiyonu merkanizmasında (ROM) değişiklik yaptığını duyurdu. ROM Döviz imkânı üst sınırı yüzde 55’ten yüzde 45’e düşürüldü. Bu hamle ile bankalara ise yaklaşık 2.2 milyar dolar likidite sağlandı. Buna karşın dolar 3 lira 37 kuruşa kadar tırmaınca bu kez de TCMB döviz depo ihalesinde miktarı 1.25 milyar dolardan 1.50 milyar dolara çıkardı.Bu adımla 1.8 milyar dolarlık ek döviz satışının önü açıldı. Piyasa ise liradaki erimenin yeni bir faiz artışıyla engelleneceğini düşünüyor.

 

Vergi-imar affı

Her yıl vergi ve prim borcu yapılandırması getirmesi nedeniyle şirketlerin ‘seneye de af gelir’ diyerek vergisini ödememesi üzerine hükümet yeniden vergi ve prim borçlarına af getirdi. Yapılan düzenleme kamuoyunda ‘Vergisini ödeyenler enayi konumuna düşürülüyor” tepkilerine yol açtı. Tapusuz evlere de tapu verileceği açıklaması da ‘büyük bir imar rantı geliyor’ şeklinde yorumlandı.

 

‘Varlık Barışı’yla kara para girecek

Mega projeler ve teşviklerle bütçeyi delen hükümetin en son adımı Varlık Barışı oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Para, altın, döviz menkul kıymeti olan vatandaşımız bu sene itibarıyla 11. ayın sonuna kadar bu yurt dışındaki varlıklarını Türkiye’ye getirirlerse ve bildirirlerse bu varlıklarıyla ülke içerisinde diledikleri gibi tasarruf edebilecekler. 11’inci ay sonuna kadar müracaatları alacağız. Getirilen varlığın yüzde 3’ü oranında bir vergi tahsil edeceğiz” dedi. Düzenlemeyle birlikte varlığını Türkiye’deki işletmesine dahil etmesi halinde herhangi bir vergi incelemesiyle muhattap olmayacak.

 

Düzenlemeyle birlikte vergi kaçıranlar ufak bir vergi karşılığında parasını yeniden Türkiye’ye sokabilme imkânı bulacak.

 

‘Çarklar dönse bu kadar af çıkmaz’

 

Hükümeti Varlık Barışı ve Borç yapılandırmalarını değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak şunları söyledi:

 

“Seçim manifestolarında bile borç yapılandırmalarını anlatır hale geldiler. AKP iktidarları döneminde bugüne kadar 10 kere mali af çıkarıldı. Şimdi 11’incisinin yolda olduğunu görüyoruz. Oysa iyi işleyen, çarkların doğru döndüğü ekonomilerde bunlar olmaz, olsa bile ancak kriz dönemlerinde vatandaşları rahatlatmak için istisnai olarak bu yola başvurulur. Eğer 16 yıllık iktidarda 11 kere mali af çıkıyorsa orada bir şeyler doğru gitmiyor demektir.

 

Şimdi bahsedilen Varlık Barışı, aslında AKP Genel Başkanı’nın ifadesiyle “tulumbadaki suyun bittiğinin” bir itirafı, tulumbaya taşıma su bulma çabasıdır. Düzenlemenin ayrıntılarını göreceğiz. Yurtdışından getirilecek varlıkların kaynağı sorulacak mı? Yoksa Varlık Barışı ile ülkemiz dünyanın en büyük para yıkama makinesi haline mi getirilecek? Böyle bir düzenleme için iktidar kimlere söz verdi?

 

Fakat göreceksiniz bu da işe yaramayacak. Sorun metal yorgunu iktidarda ve onun genel başkanına duyulan güvendedir. Güven olmazsa hiçbir tedbir etkili olmaz. Bu tarz kararlarla yaraya pansuman yapar, belki kısa bir süre rahatlatır ama yarayı iyileştiremez. Ülkemizin sorun çözme kabiliyetini yitiren bu iktidara TAMAM deme vakti artık gelmiştir.”

 

BİRGÜN

Haberin etiketleri:

vergi, hükümet, döviz, seçim, lira, dolar, Türkiye


Haber okunma sayısı: 549

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

meclise-66-yeni-arac

Meclis’e 66 yeni araç

15 Aralık 2018 Cumartesi 09:28
rejim-kurumlarinda-tasarruf-yok

Rejim kurumlarında tasarruf yok

11 Aralık 2018 Salı 10:42
borc-girtlaga-dayandi

Borç gırtlağa dayandı

10 Aralık 2018 Pazartesi 10:00
emeklilere-ince-oyun

Emeklilere ince oyun

10 Aralık 2018 Pazartesi 08:38
mezartasina-borc

Mezartaşına borç

09 Aralık 2018 Pazar 10:42

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP’de 2 il için aday telaşı

MHP ile ittifak görüşmeleri nedeniyle Muğla ve Aydın’da aday belirleme çalışmalarını yavaşlatan AKP’yi,

Balkan ülkelerinde ki Türkleri bir birine düşürdünüz

2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında parti gurubu adına konuşan CHP milletvekili Yüksel Özkan, AKP'nin

Eski Bakan Meclis'i karıştırdı

2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında tren kazaları ile ilgili eleştirilere cevap vermek için söz alan

Varlık fonu borçlanma fonuna döndü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, PTT’nin Hazine’ye ait hisselerin Varlık Fonuna devrinin, Fonun

Türkiye, Çin'in asimilasyon politikalarına sessiz

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Dünyanın neresinde olursa olsun, bütün soydaşlarımızın

İçeride de provokasyon söz konusu olabilir

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, siyasi çözümün olmadığı Suriye denkleminin Türkiye'ye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL