17 Ocak 2021 Pazar

TUİK utanması pandemi yaşanmadı diyecek

tuik-utanmasi-pandemi-yasanmadi-diyecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Berlin işgal edilirken,Alman Radyosu, Alman askerlerinin Moskova kapılarına dayandığını söylüyordu. Bugün de, TÜİK Pandemi sürecinde işsizliğin düştüğünü açıklıyor. Aralarında bir fark yok” ifadelerini kullandı.
12 Temmuz 2020 Pazar 19:12

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İşçi Sendikaları-Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) güvenilirliğinin bitip tükendiğini, her açıklamasının manipülasyon olduğunu belirtti.

 

BÜYÜK BİR AYIP

Türkiye tarihinin belki de en büyük iş ve istihdam kaybı yaşanırken görevi halka gerçekleri açıklamak olan TÜİK'in yeni bir manipülasyonu ve yeni bir yalanıyla karşı karşıya kalındığını belirten Ağbaba, “Her 3 gençten birinin iş aradığı, işsizlikten intihar ettiği bu dönemde TÜİK'in yaptığı açıklama evinde ekmek bulamayan, çocuğuna pantolon alamayanlara karşı büyük bir ayıptır.TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre pandemi döneminde işsizliğin hiç yaşanmadığı hatta işsizliğin azaldığını belirtiliyor. TÜİK utanmasa "Türkiye'de corona hiç yaşanmadı.", "Pandemi dönemini hiç yaşamadık." Diyecek. Özgür Özel'in bir lafı var, onu da hatırlatayım, diyor ki: "İki kere iki dört, Reis dese ki "İki kere iki, beş." AKP vekilleri, "Reis, kerrat cetvelindeki tarihi hatayı düzeltti." diyecek kadar, hakikaten manipülasyona açık, yalana açık bir durumla karşı karşıyayız.”dedi.

 AKP’LİLERİN YÜZDE 7’Sİ, MHP’LİLERİN YÜZDE 89’U TÜİK’E İNANMIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, konuşmasının devamında; “AKP seçmeninin yüzde 67'si, MHP seçmeninin yüzde 89'u TÜİK’in açıkladığı rakamlara inanmıyor. "Türkiye yüzde 4,5 büyüdü, işsizlik azaldı."diyorlar. Allah aşkına gittiğiniz memleketlerde büyüyen fabrika mı var, büyüyen esnaf mı var, büyüyen memur var mı? Büyüyen siz olabilirsiniz, onu biliyoruz.Gittiğiniz memleketlerde kapınıza gelen en büyük sorun ne? İşsizlik, iş istiyor herkes. İşsizlik belki AKP milletvekillerinin yakınları için düşmüş olabilir ama AKP'ye oy veren fakir fukara dâhil herkes işsizlikten kan ağlıyor ve bu, psikolojik bir meseleye dönüşmüş durumda, depresyona dönüşmüş durumda, insanlar intihar ediyor” İfadelerini kullandı.

 

3 MİLYON KİŞİ AKP YALANLARINA YETER DİYİP İŞ ARAMAKTAN VAZGEÇTİ

"Açılan fabrika sayısı 583." diyorlar. Yahu, yalan olur da bu kadar olur mu? "İşsizlik azaldı." diyorlar. Yalan olur da bu kadar olur mu? diyerek sözlerine devam eden Ağbaba, “Sizinle birkaç rakamı paylaşmak istiyorum. 2019 Nisan ayına göre istihdam, tam 2 milyon 585 bin kişi azalarak altı yılın en düşük seviyesine iniyor. Sadece, sigortalı işçi sayısı mart ayından nisan ayına kadar 638 bin azalıyor. Pandemi döneminde 5 milyon kişi gelir kaybına uğruyor. Son bir yılda 3 milyon 13 bin kişi "İstihdam artıracağız." yalanınıza inanmayıp iş aramaktan vazgeçiyor. Açıkladığınız istihdam paketleri 2,5 milyon istihdam yaratacakken 3 milyon 395 bin kişilik istihdam azaldı. Yani nereden bakarsanız bakın tamamı yalan.”dedi.

 

TÜİK'E HİLE YAPTIRARAK/YALAN SÖYLETEREK GERÇEKLERİ SAPTIRAMAZSINIZ

CHP Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba,”ILO'nun revize edilmiş "geniş işsizlik" tanımına göre; Türkiye'de gerçek işsiz sayısı, dar tanımlı işsiz sayısı 3 milyon 775 bin; iş bulma ümidi olmayanların sayısı 1 milyon 310 bin; iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı 3 milyon 150 bin; mevsimlik işlerde çalışanların sayısı 123 bin; eş değer tam zamanlı iş kaybı yöntemine göre işsiz sayısı 9 milyon 362 bin olmak üzere, toplamda 17,7 milyon insan iş arıyor . Bu,İstanbul'un nüfusundan daha fazla. TÜİK'e hile yaptırarak ya da yalan söyleyerek gerçekleri saptıramazsınız. Berlin işgal edilmiş, Alman radyosu Alman askerlerinin Moskova kapılarına dayandığını söylüyordu. Yalan bu kadar olur. Sizi sadece kendi yakınlarınız için değil, kendi evlatlarınız için değil; bu memleketteki fakir fukara çocukları için vicdanlı olmaya, onlara yeni iş alanı yaratmaya ve bu komisyonun kurulmasına destek vermeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.Haber okunma sayısı: 3144

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Yedek ödenek fren tutmuyor

2020’nin 1 trilyon 202 milyar TL’lik harcamasının yüzde 7.8’i, dağıtma inisiyatifi Cumhurbaşkanı

En yan etkisiz ilaç alınmayan ilaçtır

Üsküdar Üniversitesi, üç yıl ara ile vefat eden iki değerli hocası Prof. Dr. Tuncel Özden ve Prof. Dr. Uğur

Erdoğan'dan gelecek için pembe tablo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin ve

İnternet arama motorlarından kayıt nasıl silinir

Kişisel veri konusunun en çok konuşulduğu bu dönemde, kendimize ait herhangi bir bilgi ya da fotoğrafı arama

Kasım ayında ihracat ve ithalat arttı

İstanbul’da, Kasım ayında, 12.7 milyar dolar ithalat, 7.9 milyar ihracat gerçekleşti; hem ihracat hem de ithalat

CHP'den 'sen varsan biz varız' kampanyası

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL