24 Şubat 2021 Çarşamba

Parlamenter sisteme geçmek zorundayız

parlamenter-sisteme-gecmek-zorundayiz

CHP İstanbul milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu'nun ekonomik krizden çıkmak ve ekonomik istikrar sağlamak için yapılması gerekenlere ilişkin açıklamada bulundu
31 Ocak 2021 Pazar 10:11

 CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, ülkenin dövize muhtaç olduğunu belirterek, kısa vadede 50 milyar dolara yakın bir dış kaynak bulması gerektiğini söyledi. Bu sorunu çözmeden ülkenin bu zor süreci atlatamayacağını kaydeden Erdoğdu, “Eğer yeni bir kur şoku ile karşılaşmak istemiyorsak, gerçek bir adalet reformu yapmak, kuvvetler ayrılığını tesis etmek ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek zorundayız” dedi.

 

Erdoğdu, yaptığı açıklamada, ülkenin Merkez Bankası’ndaki 130 milyar dolarlık rezervinin, sırf doları belli seviyede tutmak için akılcı olmayan bir ekonomi politikasıyla yok pahasına elden çıkarıldığını ifade ederek, swaplar dışarıda tutulduğunda ülkenin net rezervlerinin 50-60 milyar dolar eksiye indiğini kaydetti. “Önceki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın erittiği rezerv ile kimlere kıyak çektiği incelenmelidir” diyen Erdoğdu, şöyle devam etti:

 

“Şimdi bu rezervlerin satış fiyatının çok üzerinde bir dolar kuruyla yeniden yerine konulması gerekiyor. Aksi takdirde bir ekonomi politikası uygulayamazlar.  Çünkü çok ciddi bir krizdeyiz. Pandemi nedeniyle henüz kimse asıl krizin derinliğinin tam farkında değil. Pandemi bitse bile kriz devam edecek. Bu kadar derin bir krizden ancak gerçek bir yapısal reform yaparlarsa çıkarlar. Reform yapıyormuş gibi görünmekle ne güveni tesis edebilirler ne de ekonomiyi toparlayabilirler.” 

Ülkenin ciddi bir döviz krizinin eşiğinde olduğuna dikkat çeken Erdoğdu, “Kısa vadeli, önemli miktarda borç ödemeleri var. İlk etapta acilen 50 milyar dolara yakın bir kaynağa ihtiyaç var. Ve bulacakları kaynakların da uzun vadeli olması gerekiyor ama tefeci faiziyle borç buluyorlar. Bizi tefeci faizine muhtaç ettiler. Yüzde 5-6 reel faiz ödüyoruz” diye konuştu.

 

SWAPLARLA ALINAN BORÇLARLA ÜLKE YÖNETİLMEZ

 

Adalet reformu yapılması, kuvvetler ayrılığının tesis edilmesi, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesinin ülkeyi olağanüstü rahatlatacağını ama yine de ekonomik sorunları tamamıyla ortadan kaldırmayacağını bildiren Erdoğdu, şunları kaydetti:

 

“Swaplarla, başka ülkelerden alınan borçlarla bu koca ülke ne yönetilebilir ne de sorunları çözülebilir. Borsaya giren, devlet iç borçlanma senetlerine yatırılan yabancıların paralarının kalıcı olmayacağını unutmamak gerekir. Önemli miktarda borç ödemeleri var ama ülkeye yeterli döviz gelmiyor. Gelmesi için yüksek faiz veriliyor yine de gelmiyor. Çünkü ekonomik ve siyasi istikrar tam anlamıyla sağlanabilmiş değil. Ekonomiye de yönetime de güven yok. Bir miktar gelen var ama onlar da ‘yakıcı sıcak para’ denen ve vur-kaç yapan fırsatçı kesim.”

 

KALICI RAHATLAMA İÇİN İSTİHDAM YARATMAK GEREKİR

 

Bulunacak 15-20 milyar dolarla geçici bir rahatlama sağlanacağını, kalıcı rahatlama için yatırım yapmak, istihdam yaratmak, ihracat yapmak ve ekonomik büyümeyi gerçekleştirmek gerektiğinin altını çizen Erdoğdu, şunları söyledi:

 

“Gerçek bir adalet reformu, kuvvetler ayrılığının tesisi, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi ekonomide yapılması gereklerin en temelidir. Adalet reformu da yapıyormuş gibi görünmekle olmaz. Hesap verebilir bir idari ve siyasi sistem kurmadan, denetim mekanizmalarını tam olarak işletmeden olmaz. Bu ülke krizden çıksın isteniyorsa bunlar ön şartlardır. Bunlar çok önemli ama yine de yetmez. Yapısal sorunlarımızı çözmeden, ekonomide istikrarı sağlamadan, işsizliği ve enflasyonu kontrol altına almadan, demokrasiyi bütün kurum ve kuruluşlarıyla kurmadan, bölge ülkeleriyle dostluğa dayalı bir komşuluk hukuku oluşturmadan getirilecek çözümler uzun vadeli olmaz.  Kendimizi kandırmadan, gerçek verilere dayalı, kısa, orta ve uzun vadeli bir kalkınma politikası uygulamalıyız. Bu ülke şu anda içinde bulunduğu krizden ancak bu şekilde çıkar. Bunlar yapıldıktan sonra Türkiye’nin kaynak sorunu kalmaz.”

 

Bütün bu yapı kurulmadan ekonominin başına gelen yönetimin ne kadar iyi niyetli olursa olsun başarılı olmasının imkansız olduğunu vurgulayan Erdoğdu, “Üç kıtanın tam ortasında yer alan, dünyanın en stratejik bölgelerin kavşağındaki bu ülke, genç, dinamik kalabalık nüfusu, çalışkan insanları ile uzun vadeli yabancı kaynak da çeker, yabancı yatırım da çeker. Yeter ki sayılanlar yapılsın, yapısal sorunlar çözülsün, ekonomiye güven oluşsun” ifadelerini kullandı.

Haberin etiketleri:

CHP, Aykut Erdoğdu


Haber okunma sayısı: 3028

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ekmek-yumurta-ve-sigarada-veresiye-donemi

Ekmek, yumurta ve sigarada veresiye dönemi

01 Şubat 2021 Pazartesi 14:31
demir-yolu-ile-ihracat-yuzde-33-artti-

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

01 Şubat 2021 Pazartesi 10:05
bu-vergi-herkesi-zorlayacak

Bu vergi herkesi zorlayacak

01 Şubat 2021 Pazartesi 09:59
deprem-vergileri-nerede

Deprem vergileri nerede?

31 Ocak 2021 Pazar 09:53

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL