22 Mayıs 2019 Çarşamba

Kutu boş çıktı!

kutu-bos-cikti

Merkez Bankası günlerdir beklenen açıklamayı yaptı. Rezervlerdeki azalış, enflasyon raporuna ek bir kutuda açıklandı! Ancak ne açıklamada ne de TCMB Başkanı Çetinkaya’nın sunumunda tatmin edici bilgiler yer almadı
01 Mayıs 2019 Çarşamba 10:20

 Rezervlere ne olduğu anlaşılamadı. T.C. Merkez Bankası’nın (TCMB) dün İstanbul’da düzenlediği yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında, hem Türk hem Batı basınında yer alan döviz rezervlerine ilişkin değerlendirmelere açıklık getirmesi bekleniyordu. Ancak gerek TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın sorulara verdiği yanıtlar gerekse rapora ek olarak yayınlanan kutuda yer alan açıklamalar tenikten öte geçemedi. Sokaktaki vatandaşın bile tartışır hale geldiği net, brüt rezervlerin durumu, swap işlemlerinde yapılan kullanımlar, olması bir kur şokundaki yeterlilik vs. gibi tartışmalara açıklık getirilemedi. Rapora ek olarak yayınlanan kutudaki ifadeler teknik kalırken, toplantı esnasında basın mensuplarının konuya ilişkin ısaralı soruları da genel geçer ifadelerle yanıtlandı. Gerekli açıklamaların kutuda yer aldığı vurgulandı ancak toplantı bitiminde TCMB’nin internet sitesinde yer alan kutu da adeta boş çıktı!

 

O HABERLER MAKSATLI!

 

AYDINLIK gazetesinde yer alan Recep Erçin'in haberine göre, başta İngiliz Financial Times olmak üzere, TCMB’nin rezervlerinin kısa vadeli borçlardan mürekkep olduğu Batı basınında önceki günlerde yer aldı. (TCMB yetkilileri ile görüştüğümüzde söz konusu değerlendirmelerin teknik olarak doğru olsa da Türkiye’ye odaklanan bu tür haberlerin maksatlı olduğu görüşünün hakim olduğunu gördük.) Rezervlere yönelik endişeler TL’ye güveni sarsarak kurun yükselmesine neden oldu. TCMB’nin dün konuya ilişkin detaylı bir açıklama yapması bekleniyordu. Özellikle net rezervlerdeki azalışa açıklık getirilmesi umuluyordu. Ama olmadı. TCMB Başkanı Çetinkaya, bazı değerlendirmelerde net rezervler kıstas alınsa da uluslararası yeterlilikler anlamında brüt rezervlerin kıstas kabul edildiğini bildirdi. Başkan haklıydı. TCMB rezervlerinin tümü kullanılabilir ki zaten borç çevrimlerinde o rezervler şirketlerin ve bankaların Merkez uhdesindeki varlıklarını ifade ediyor. Ancak tartışma konusu olan TCMB’nin döviz desteği ve kamu bankaları eliyle döviz satılıp piyasanın baskınalıp baskılanmadığıydı. Buna bir yanıt verilemedi. Net rezervlerdi azalışın nedeni swap vd. işlemler olarak teknik anlatımla geçiştirildi. Elbette her şey usulüne uygun yapılmıştı. Ancak vaziyet de ortadaydı. Vatandaşın diline kadar düşen rezervlerin durumu teknik bir dille değil, halk arasındaki tabirle “cahile anlatır gibi” anlatılmalıydı. 

BAŞKAN’IN ÜÇ MESAJI

 

Toplantıda ekonomi yazarı Uğur Gürses’in, faizlerin kamu eliyle baskılanması sonucu oluşan duruma ilişkin sorularına verilen yanıtlar da yüzeysel kaldı. TCMB Başkanı Çetinkaya durumu “likiditenin belli bir alanda yoğunlaşması” olarak ifade etti. Oysa enflasyondaki duruma rağmen Hükümet baskısıyla iç piyasada faizler baskılanmış ve Londra’daki swap pazarı bu yüzden keşmekeşe dönmüştü. Başkan Çetinkaya toplantıda, rezervlerdeki dalgalanmanın sıra dışı olmadığını, TCMB’nin bir kur hedefi bulunmadığını ve fiyat istikrarını gözettiğini, son Para Politikası Kurulu toplantısında “ilave sıkılaştırma” ifadesinin metinden çıkarılmasının da faiz indirimi yapılacağı anlamına gelmediğini vurguladı.

 

Mutfakta pahalılık sürecek!

 

Ana gündem rezervler olunca TCMB’nin enflasyon beklentleri de gölgede kaldı. Merkez’in beklentilerinde yine iyimser olduğu görüldü. Buna göre 2019 yılsonu için enflasyon tahmini değiştirilmeyerek yüzde 14.6’da tutuldu. 2020 için ise tahmin yüzde 8.2’de yine sabit kaldı. Merkez, gıda enflasyonu tahminini sei bu yıl için yüzde 13’ten 16’ya çıkardı. Çıktı açığındaki (potansiyelin altında ekonomik büyüme) güncellemenin enflasyona; eksi 0.1 yüzde puan, vergi ve yönlendirilebilir ürün fiyatlarının eksi 0.6 yüzde puan ve çekirdek enflasyondaki iyileşmenin eksi 0.3 yüzde puan etki edeceği öngörüldü. Buna göre yılsonu enflasyon yüzde 13.6 olacaktı. Ancak bu üç olumlu gelişmenin yanında TL’deki değer kaybı yüzünden artan ithalat fiyatlarının enflasyonu, 0.3 yüzde puan ve gıda fiyatlarındaki artışın da 0.7 yüzde puan yukarı taşıyacağı öngörüldü. Böylece negatif ve pozitif etkiler eşitlenince yılsonu tahmini aynı kaldı.

Haberin etiketleri:

T.C. Merkez Bankası


Haber okunma sayısı: 269

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

rant-projeleri-yayginlasacak

Rant projeleri yaygınlaşacak

22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:28
yandasi-fonlama-sampiyonlugu

Yandaşı fonlama şampiyonluğu

21 Mayıs 2019 Salı 11:09
cumhuriyet-kurdu-akp-iktidari-satti

Cumhuriyet kurdu AKP iktidarı sattı

20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:00
ortulu-odenek-zirve-yapti

Örtülü ödenek zirve yaptı

16 Mayıs 2019 Perşembe 09:56
iste-turkiye-bir-yilda-bu-hale-geldi

İşte Türkiye bir yılda bu hale geldi

11 Mayıs 2019 Cumartesi 09:31

ÜLKE GÜNDEMİ

Henüz yüzünü görmediğimiz işçilerimiz var

İzmir'in Torbalı ilçesi Belediye Başkanı İsmail Uygur, belediyede çalışan ancak henüz göremedikleri

Davutoğlu'nun o sözleri yeniden gündemde

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suriyeli sığınmacıların sınavsız bir şekilde üniversiteye girmesi ile

Yeni bir süreç başlayacak ama...

Çözüm sürecinin başlayabileceği yönündeki iddiaları yorumlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Yeni

Çocuklarını bile ikna edemeyecekler!

T24' konuşan Özel, “O karar bir gerekçeleri var ama gerekçe söylenebilecek, yazılabilecek gibi değil. O

Kaçak yapılaşmada cemaat izi

Yalova ile Düzce arasındaki Sugören köyüne bağlı Höyüktepe’deki kaçak yapılaşma sürüyor. Köylüler ve

Rant projeleri yaygınlaşacak

Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı, garantili sözleşmeler dolayısıyla bütçeden müteahhitlere büyük

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL