17 Temmuz 2019 Çarşamba

Kutu boş çıktı!

kutu-bos-cikti

Merkez Bankası günlerdir beklenen açıklamayı yaptı. Rezervlerdeki azalış, enflasyon raporuna ek bir kutuda açıklandı! Ancak ne açıklamada ne de TCMB Başkanı Çetinkaya’nın sunumunda tatmin edici bilgiler yer almadı
01 Mayıs 2019 Çarşamba 10:20

 Rezervlere ne olduğu anlaşılamadı. T.C. Merkez Bankası’nın (TCMB) dün İstanbul’da düzenlediği yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında, hem Türk hem Batı basınında yer alan döviz rezervlerine ilişkin değerlendirmelere açıklık getirmesi bekleniyordu. Ancak gerek TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın sorulara verdiği yanıtlar gerekse rapora ek olarak yayınlanan kutuda yer alan açıklamalar tenikten öte geçemedi. Sokaktaki vatandaşın bile tartışır hale geldiği net, brüt rezervlerin durumu, swap işlemlerinde yapılan kullanımlar, olması bir kur şokundaki yeterlilik vs. gibi tartışmalara açıklık getirilemedi. Rapora ek olarak yayınlanan kutudaki ifadeler teknik kalırken, toplantı esnasında basın mensuplarının konuya ilişkin ısaralı soruları da genel geçer ifadelerle yanıtlandı. Gerekli açıklamaların kutuda yer aldığı vurgulandı ancak toplantı bitiminde TCMB’nin internet sitesinde yer alan kutu da adeta boş çıktı!

 

O HABERLER MAKSATLI!

 

AYDINLIK gazetesinde yer alan Recep Erçin'in haberine göre, başta İngiliz Financial Times olmak üzere, TCMB’nin rezervlerinin kısa vadeli borçlardan mürekkep olduğu Batı basınında önceki günlerde yer aldı. (TCMB yetkilileri ile görüştüğümüzde söz konusu değerlendirmelerin teknik olarak doğru olsa da Türkiye’ye odaklanan bu tür haberlerin maksatlı olduğu görüşünün hakim olduğunu gördük.) Rezervlere yönelik endişeler TL’ye güveni sarsarak kurun yükselmesine neden oldu. TCMB’nin dün konuya ilişkin detaylı bir açıklama yapması bekleniyordu. Özellikle net rezervlerdeki azalışa açıklık getirilmesi umuluyordu. Ama olmadı. TCMB Başkanı Çetinkaya, bazı değerlendirmelerde net rezervler kıstas alınsa da uluslararası yeterlilikler anlamında brüt rezervlerin kıstas kabul edildiğini bildirdi. Başkan haklıydı. TCMB rezervlerinin tümü kullanılabilir ki zaten borç çevrimlerinde o rezervler şirketlerin ve bankaların Merkez uhdesindeki varlıklarını ifade ediyor. Ancak tartışma konusu olan TCMB’nin döviz desteği ve kamu bankaları eliyle döviz satılıp piyasanın baskınalıp baskılanmadığıydı. Buna bir yanıt verilemedi. Net rezervlerdi azalışın nedeni swap vd. işlemler olarak teknik anlatımla geçiştirildi. Elbette her şey usulüne uygun yapılmıştı. Ancak vaziyet de ortadaydı. Vatandaşın diline kadar düşen rezervlerin durumu teknik bir dille değil, halk arasındaki tabirle “cahile anlatır gibi” anlatılmalıydı. 

BAŞKAN’IN ÜÇ MESAJI

 

Toplantıda ekonomi yazarı Uğur Gürses’in, faizlerin kamu eliyle baskılanması sonucu oluşan duruma ilişkin sorularına verilen yanıtlar da yüzeysel kaldı. TCMB Başkanı Çetinkaya durumu “likiditenin belli bir alanda yoğunlaşması” olarak ifade etti. Oysa enflasyondaki duruma rağmen Hükümet baskısıyla iç piyasada faizler baskılanmış ve Londra’daki swap pazarı bu yüzden keşmekeşe dönmüştü. Başkan Çetinkaya toplantıda, rezervlerdeki dalgalanmanın sıra dışı olmadığını, TCMB’nin bir kur hedefi bulunmadığını ve fiyat istikrarını gözettiğini, son Para Politikası Kurulu toplantısında “ilave sıkılaştırma” ifadesinin metinden çıkarılmasının da faiz indirimi yapılacağı anlamına gelmediğini vurguladı.

 

Mutfakta pahalılık sürecek!

 

Ana gündem rezervler olunca TCMB’nin enflasyon beklentleri de gölgede kaldı. Merkez’in beklentilerinde yine iyimser olduğu görüldü. Buna göre 2019 yılsonu için enflasyon tahmini değiştirilmeyerek yüzde 14.6’da tutuldu. 2020 için ise tahmin yüzde 8.2’de yine sabit kaldı. Merkez, gıda enflasyonu tahminini sei bu yıl için yüzde 13’ten 16’ya çıkardı. Çıktı açığındaki (potansiyelin altında ekonomik büyüme) güncellemenin enflasyona; eksi 0.1 yüzde puan, vergi ve yönlendirilebilir ürün fiyatlarının eksi 0.6 yüzde puan ve çekirdek enflasyondaki iyileşmenin eksi 0.3 yüzde puan etki edeceği öngörüldü. Buna göre yılsonu enflasyon yüzde 13.6 olacaktı. Ancak bu üç olumlu gelişmenin yanında TL’deki değer kaybı yüzünden artan ithalat fiyatlarının enflasyonu, 0.3 yüzde puan ve gıda fiyatlarındaki artışın da 0.7 yüzde puan yukarı taşıyacağı öngörüldü. Böylece negatif ve pozitif etkiler eşitlenince yılsonu tahmini aynı kaldı.

Haberin etiketleri:

T.C. Merkez Bankası


Haber okunma sayısı: 344

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

her-evde-universiteli-bir-issiz-var

Her evde üniversiteli bir işsiz var

16 Temmuz 2019 Salı 22:12
maliye-bakanina-sok-sorular

Maliye Bakanı'na şok sorular

11 Temmuz 2019 Perşembe 22:59
emekciden-nasil-caldilar

Emekçiden nasıl çaldılar?

04 Temmuz 2019 Perşembe 09:06
ulkeyi-iste-boyle-batirdilar

Ülkeyi işte böyle batırdılar!

29 Haziran 2019 Cumartesi 20:44
661-milyon-tllik-ruya

661 milyon TL’lik rüya

29 Haziran 2019 Cumartesi 08:46

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu'nu ilk kutlayan SP adayı oldu

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyareti ilginç anlara sahne oldu.

Her evde üniversiteli bir işsiz var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, tarım dışı işsizliğin yüzde 16 olduğunu, her 4 gençten birinin

'Örgütten kurtarın, imam peşini bırakmıyor'

Üsteğmen oğlunun 15 Temmuz sonrası örgütten ayrılmak istediğini, ancak sorumlu imamın peşini

Hafıza 15 Temmuz Müzesi açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hafıza 15 Temmuz’un açılış töreninde yaptığı konuşmada, “15 Temmuz, demokrasi

TİP'den 15 Temmuz'a karşı 4 madde

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM Genel Kurulu'nda düzenlenen 15 Temmuz Özel Oturumu'nda yaptığı konuşmada

88 bin kapasiteli 137 cezaevi yolda

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, cezaevlerine ilişkin yaptığı CİMER

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL