TSK Mehmetçik Vakfı

17 Temmuz 2018 Salı

Kuru soğana muhtaç ettiler

kuru-sogana-muhtac-ettiler

Halkın cebini yakan fiyatlar tencerelerin de kaynamamasına yol açıyor. Patatese geçen yıla oranla yüzde 100, soğana yüzde 300 zam geldi. Kilosu 5 lira olan patatesin sadece 1 tanesinin fiyatı 1 lirayı geçti
21 Haziran 2018 Perşembe 10:46

 Hükümet tarafından göz yumulan tarım ürünlerindeki aracı düzeni nedeniyle her geçen gün yeni bir tarım ürünü zamlanıyor. Ekili tarım alanlarının da hızla düşmesi ise fiyatları zirveye taşıyor. Geçen yıl kilosu 10 lirayı geçen domates ve 15 lirayı geçen sivribiberden sonra bu kez de patates ve soğana büyük zam geldi. Üretim maliyetlerindeki artış ve ekim oranlarının azalmasının yanına aracı payı da eklenince patates ve soğanın kilosu semt pazarlarında 5 liraya kadar yükseldi. Marketlerde ise fiyatlar daha da yüksek durumda. 1 kilo dökme soğan kalitesine göre 6 ile 9 lira arasında satılıyor. Taze patatesin kilosu ise 7 liraya kadar yükseldi. Böylece patatesin kilosu geçen seneye oranla yüzde 100, soğanın kilosu ise yüzde 300 zamlanmış durumda.

 

Ekim alanı yarı yarıya azaldı

Patates ve soğan fiyatındaki sert yükseliş, tarım ürünlerinin üreticiden tüketiciye ulaşması aşamasında ortaya çıkan spekülatörler nedeniyle yaşanıyor. Ürünlerde rekoltenin düşmesiyle fiyatlar hızla yükseliyor. Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden Sandıklı’nın merkez ve köylerinde patatesin ilçedeki ekim alanları, son 3 yılda önemli ölçüde azaldı. 2 yıl önce 28 bin dekar alanda 300 bin ton patates üretilen ilçede, geçen yıl 18 bin dekar alanda 140 bin ton civarında üretim gerçekleşti.

 Mazot 6 lira olunca...

Afyon’ Sandıklı ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, ilçedeki depolarda bulunan patatesin 2 ay önce bittiğini söyledi. Yıldız, “Üretim maliyetlerinin yüksek olması ve çiftçimizin birkaç yıldır zarar etmesi nedeniyle patates ekimi düştü. Geçen senelerde milova hastalığı oldu. Hem ekilişin azlığı hem de hastalıktan dolayı şu anda patateste Türkiye genelinde randıman düşüklüğü var. Bu da ister istemez fiyatları yükseltiyor. Birinci neden bu” dedi. İkinci nedenin ise maliyetler olduğunu kaydeden Yıldız, “Çiftçinin patates üretiminde kullandığı mazot 6 liraya yaklaştı, işçinin günlük yevmiyesi 75 lira, ilaç fiyatları aldı başını gitti. Bir torba gübre 120 lira ile 150 lira arasında değişiyor. Üretim maliyetlerinin artması, verim düşüklüğü ve ekilen alanların azalması patatesin fiyatını artırdı. Geçen sene bu zamanlar 15 kuruşa üretici patatesi sattı. 15 kuruşa söktüğümüz patatesi insanlar marketten 3 liraya yedi. Dengeyi gözetmek zorundayız. Dengeli tutmak zorundayız” diye konuştu.

 

İlçede soğan ekiminin de yapıldığını söyleyen Yıldız, “Soğanın fiyatı da Sandıklı’da 1,5 ya da 2 lira olur. Sandıklı’da bu sene çok fazla soğan ekimi yok. 2 bin ya da 3 bin dekar alanda ekim yapıldı” dedi.

 

BİRGÜNHaber okunma sayısı: 79

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

luks-yatlar-ucuz-yakita-demirledi

Lüks yatlar ucuz yakıta demirledi

14 Temmuz 2018 Cumartesi 09:49
guven-bunalimi

Güven bunalımı

13 Temmuz 2018 Cuma 10:29
o-borc-saatli-bomba

O borç saatli bomba!

12 Temmuz 2018 Perşembe 10:18
cari-acik-gaz-kesmiyor

Cari açık gaz kesmiyor

12 Temmuz 2018 Perşembe 09:23
issizlik-bobrek-sattiriyor

İşsizlik böbrek sattırıyor

11 Temmuz 2018 Çarşamba 09:32
kredi-karti-borclusu-yandi

Kredi kartı borçlusu yandı

06 Temmuz 2018 Cuma 08:46

ÜLKE GÜNDEMİ

Bir gelenek sona erdi

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, KHK ile kapatıldı ve öğrencileri Hacı Bayram Veli

Utancın üstünü yine örtmeye çalışmışlar

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 348’inin gebeliği kesinleşmiş 392 çocuk gebeliği vakasının

Darbeyi TSK'nın Atatürkçü kadroları bastırdı

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz 15 Temmuz Amerikancı darbe girişiminin Türk ordusunun yurtsever ve Atatürkçü

Sokaktan geçen rektör olabilecek

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 703 sayılı KHK’da 2547 sayılı

MEB suça ortak olmaktadır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Hayalhanem İlim Derneği’ne

CHP'den seçim tutanağı açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaparken,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL