TSK Mehmetçik Vakfı

23 Eylül 2018 Pazar

Kuru soğana muhtaç ettiler

kuru-sogana-muhtac-ettiler

Halkın cebini yakan fiyatlar tencerelerin de kaynamamasına yol açıyor. Patatese geçen yıla oranla yüzde 100, soğana yüzde 300 zam geldi. Kilosu 5 lira olan patatesin sadece 1 tanesinin fiyatı 1 lirayı geçti
21 Haziran 2018 Perşembe 10:46

 Hükümet tarafından göz yumulan tarım ürünlerindeki aracı düzeni nedeniyle her geçen gün yeni bir tarım ürünü zamlanıyor. Ekili tarım alanlarının da hızla düşmesi ise fiyatları zirveye taşıyor. Geçen yıl kilosu 10 lirayı geçen domates ve 15 lirayı geçen sivribiberden sonra bu kez de patates ve soğana büyük zam geldi. Üretim maliyetlerindeki artış ve ekim oranlarının azalmasının yanına aracı payı da eklenince patates ve soğanın kilosu semt pazarlarında 5 liraya kadar yükseldi. Marketlerde ise fiyatlar daha da yüksek durumda. 1 kilo dökme soğan kalitesine göre 6 ile 9 lira arasında satılıyor. Taze patatesin kilosu ise 7 liraya kadar yükseldi. Böylece patatesin kilosu geçen seneye oranla yüzde 100, soğanın kilosu ise yüzde 300 zamlanmış durumda.

 

Ekim alanı yarı yarıya azaldı

Patates ve soğan fiyatındaki sert yükseliş, tarım ürünlerinin üreticiden tüketiciye ulaşması aşamasında ortaya çıkan spekülatörler nedeniyle yaşanıyor. Ürünlerde rekoltenin düşmesiyle fiyatlar hızla yükseliyor. Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden Sandıklı’nın merkez ve köylerinde patatesin ilçedeki ekim alanları, son 3 yılda önemli ölçüde azaldı. 2 yıl önce 28 bin dekar alanda 300 bin ton patates üretilen ilçede, geçen yıl 18 bin dekar alanda 140 bin ton civarında üretim gerçekleşti.

 Mazot 6 lira olunca...

Afyon’ Sandıklı ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, ilçedeki depolarda bulunan patatesin 2 ay önce bittiğini söyledi. Yıldız, “Üretim maliyetlerinin yüksek olması ve çiftçimizin birkaç yıldır zarar etmesi nedeniyle patates ekimi düştü. Geçen senelerde milova hastalığı oldu. Hem ekilişin azlığı hem de hastalıktan dolayı şu anda patateste Türkiye genelinde randıman düşüklüğü var. Bu da ister istemez fiyatları yükseltiyor. Birinci neden bu” dedi. İkinci nedenin ise maliyetler olduğunu kaydeden Yıldız, “Çiftçinin patates üretiminde kullandığı mazot 6 liraya yaklaştı, işçinin günlük yevmiyesi 75 lira, ilaç fiyatları aldı başını gitti. Bir torba gübre 120 lira ile 150 lira arasında değişiyor. Üretim maliyetlerinin artması, verim düşüklüğü ve ekilen alanların azalması patatesin fiyatını artırdı. Geçen sene bu zamanlar 15 kuruşa üretici patatesi sattı. 15 kuruşa söktüğümüz patatesi insanlar marketten 3 liraya yedi. Dengeyi gözetmek zorundayız. Dengeli tutmak zorundayız” diye konuştu.

 

İlçede soğan ekiminin de yapıldığını söyleyen Yıldız, “Soğanın fiyatı da Sandıklı’da 1,5 ya da 2 lira olur. Sandıklı’da bu sene çok fazla soğan ekimi yok. 2 bin ya da 3 bin dekar alanda ekim yapıldı” dedi.

 

BİRGÜNHaber okunma sayısı: 115

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

emekli-zammi--1115

Emekli zammı % 11,15

22 Eylül 2018 Cumartesi 09:55
osmangazi-koprusunun-buyuk-kazigi

Osmangazi Köprüsü'nün büyük kazığı!

20 Eylül 2018 Perşembe 10:31
fiyakali-kriz

Fiyakalı kriz

20 Eylül 2018 Perşembe 09:38
zararli-secim

Zararlı seçim

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:31
zengin-mutlu-halk-borclu

Zengin mutlu halk borçlu

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:21
butcede-dev-acik

Bütçede dev açık

18 Eylül 2018 Salı 10:46

ÜLKE GÜNDEMİ

Atamalarda ayrımcılık yapılıyor

AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı her alanda tam hız devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nda süreç

'AKP iktidarında 21 bin 800 işçi hayatını kaybetti’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AKP döneminde yaşanan ve her

İYİ Parti heyeti Afyon'da

Afyon’da esnaf ve vatandaşın sorunlarını dinleyip, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir

‘Cumhur İttifakı’nda 'üçe üç' pazarlığı

Yerel seçimlerde ‘İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını’ açıklayan Bahçeli’nin, AKP’nin Adana, Mersin

Emekli zammı % 11,15

Temmuz'da maaşları artan 12.3 milyon emeklinin Ocak zammının ipucu 2018 enflasyon tahminiyle geldi. Peki, SSK ve

Devlet okulunda öğretmen borsası

İstanbul’da bir ilkokulda, 200 lira ödeyen veliler istedikleri öğretmeni seçebiliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL