TSK Mehmetçik Vakfı

22 Şubat 2019 Cuma

Kuru soğana muhtaç ettiler

kuru-sogana-muhtac-ettiler

Halkın cebini yakan fiyatlar tencerelerin de kaynamamasına yol açıyor. Patatese geçen yıla oranla yüzde 100, soğana yüzde 300 zam geldi. Kilosu 5 lira olan patatesin sadece 1 tanesinin fiyatı 1 lirayı geçti
21 Haziran 2018 Perşembe 10:46

 Hükümet tarafından göz yumulan tarım ürünlerindeki aracı düzeni nedeniyle her geçen gün yeni bir tarım ürünü zamlanıyor. Ekili tarım alanlarının da hızla düşmesi ise fiyatları zirveye taşıyor. Geçen yıl kilosu 10 lirayı geçen domates ve 15 lirayı geçen sivribiberden sonra bu kez de patates ve soğana büyük zam geldi. Üretim maliyetlerindeki artış ve ekim oranlarının azalmasının yanına aracı payı da eklenince patates ve soğanın kilosu semt pazarlarında 5 liraya kadar yükseldi. Marketlerde ise fiyatlar daha da yüksek durumda. 1 kilo dökme soğan kalitesine göre 6 ile 9 lira arasında satılıyor. Taze patatesin kilosu ise 7 liraya kadar yükseldi. Böylece patatesin kilosu geçen seneye oranla yüzde 100, soğanın kilosu ise yüzde 300 zamlanmış durumda.

 

Ekim alanı yarı yarıya azaldı

Patates ve soğan fiyatındaki sert yükseliş, tarım ürünlerinin üreticiden tüketiciye ulaşması aşamasında ortaya çıkan spekülatörler nedeniyle yaşanıyor. Ürünlerde rekoltenin düşmesiyle fiyatlar hızla yükseliyor. Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden Sandıklı’nın merkez ve köylerinde patatesin ilçedeki ekim alanları, son 3 yılda önemli ölçüde azaldı. 2 yıl önce 28 bin dekar alanda 300 bin ton patates üretilen ilçede, geçen yıl 18 bin dekar alanda 140 bin ton civarında üretim gerçekleşti.

 Mazot 6 lira olunca...

Afyon’ Sandıklı ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, ilçedeki depolarda bulunan patatesin 2 ay önce bittiğini söyledi. Yıldız, “Üretim maliyetlerinin yüksek olması ve çiftçimizin birkaç yıldır zarar etmesi nedeniyle patates ekimi düştü. Geçen senelerde milova hastalığı oldu. Hem ekilişin azlığı hem de hastalıktan dolayı şu anda patateste Türkiye genelinde randıman düşüklüğü var. Bu da ister istemez fiyatları yükseltiyor. Birinci neden bu” dedi. İkinci nedenin ise maliyetler olduğunu kaydeden Yıldız, “Çiftçinin patates üretiminde kullandığı mazot 6 liraya yaklaştı, işçinin günlük yevmiyesi 75 lira, ilaç fiyatları aldı başını gitti. Bir torba gübre 120 lira ile 150 lira arasında değişiyor. Üretim maliyetlerinin artması, verim düşüklüğü ve ekilen alanların azalması patatesin fiyatını artırdı. Geçen sene bu zamanlar 15 kuruşa üretici patatesi sattı. 15 kuruşa söktüğümüz patatesi insanlar marketten 3 liraya yedi. Dengeyi gözetmek zorundayız. Dengeli tutmak zorundayız” diye konuştu.

 

İlçede soğan ekiminin de yapıldığını söyleyen Yıldız, “Soğanın fiyatı da Sandıklı’da 1,5 ya da 2 lira olur. Sandıklı’da bu sene çok fazla soğan ekimi yok. 2 bin ya da 3 bin dekar alanda ekim yapıldı” dedi.

 

BİRGÜNHaber okunma sayısı: 190

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ilac-zammina-secim-ayari

İlaç zammına seçim ayarı

16 Şubat 2019 Cumartesi 10:04
akpnin-butce-oyunu

AKP’nin bütçe oyunu

16 Şubat 2019 Cumartesi 09:57
zarar-patladi-80-milyar

Zarar patladı: 80 milyar

15 Şubat 2019 Cuma 10:12
tarimsal-uretim-yok-tanzim-surdurulemez

Tarımsal üretim yok tanzim sürdürülemez

13 Şubat 2019 Çarşamba 09:07
enflasyon-emekciyi-carpti

Enflasyon emekçiyi çarptı

05 Şubat 2019 Salı 10:19

ÜLKE GÜNDEMİ

Cumhur ittifakı mezara kadar olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Etimesgut mitinginde yaptığı konuşmada, “Bizim rotamız millet, gayemiz

Oklar Koray Aydın'a çevrildi

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yönelik olarak "İhanet dediğiniz

Vahşi propaganda söz konusu olabilir mi?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, grup başkanvekilleri Engin Altay'ın TBMM Başkanlığı için aday olacağını

MHP'li Erdem'den Mavi Balina uyarısı

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, gençleri intihara kadar sürükleyebildiği belirtilen "mavi balina" adlı

'Yandaş ekonomisine' son verin

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı

Bu gidişat iyi bir gidişat değildir.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL