TSK Mehmetçik Vakfı

16 Kasım 2018 Cuma

Kuru soğana muhtaç ettiler

kuru-sogana-muhtac-ettiler

Halkın cebini yakan fiyatlar tencerelerin de kaynamamasına yol açıyor. Patatese geçen yıla oranla yüzde 100, soğana yüzde 300 zam geldi. Kilosu 5 lira olan patatesin sadece 1 tanesinin fiyatı 1 lirayı geçti
21 Haziran 2018 Perşembe 10:46

 Hükümet tarafından göz yumulan tarım ürünlerindeki aracı düzeni nedeniyle her geçen gün yeni bir tarım ürünü zamlanıyor. Ekili tarım alanlarının da hızla düşmesi ise fiyatları zirveye taşıyor. Geçen yıl kilosu 10 lirayı geçen domates ve 15 lirayı geçen sivribiberden sonra bu kez de patates ve soğana büyük zam geldi. Üretim maliyetlerindeki artış ve ekim oranlarının azalmasının yanına aracı payı da eklenince patates ve soğanın kilosu semt pazarlarında 5 liraya kadar yükseldi. Marketlerde ise fiyatlar daha da yüksek durumda. 1 kilo dökme soğan kalitesine göre 6 ile 9 lira arasında satılıyor. Taze patatesin kilosu ise 7 liraya kadar yükseldi. Böylece patatesin kilosu geçen seneye oranla yüzde 100, soğanın kilosu ise yüzde 300 zamlanmış durumda.

 

Ekim alanı yarı yarıya azaldı

Patates ve soğan fiyatındaki sert yükseliş, tarım ürünlerinin üreticiden tüketiciye ulaşması aşamasında ortaya çıkan spekülatörler nedeniyle yaşanıyor. Ürünlerde rekoltenin düşmesiyle fiyatlar hızla yükseliyor. Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden Sandıklı’nın merkez ve köylerinde patatesin ilçedeki ekim alanları, son 3 yılda önemli ölçüde azaldı. 2 yıl önce 28 bin dekar alanda 300 bin ton patates üretilen ilçede, geçen yıl 18 bin dekar alanda 140 bin ton civarında üretim gerçekleşti.

 Mazot 6 lira olunca...

Afyon’ Sandıklı ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, ilçedeki depolarda bulunan patatesin 2 ay önce bittiğini söyledi. Yıldız, “Üretim maliyetlerinin yüksek olması ve çiftçimizin birkaç yıldır zarar etmesi nedeniyle patates ekimi düştü. Geçen senelerde milova hastalığı oldu. Hem ekilişin azlığı hem de hastalıktan dolayı şu anda patateste Türkiye genelinde randıman düşüklüğü var. Bu da ister istemez fiyatları yükseltiyor. Birinci neden bu” dedi. İkinci nedenin ise maliyetler olduğunu kaydeden Yıldız, “Çiftçinin patates üretiminde kullandığı mazot 6 liraya yaklaştı, işçinin günlük yevmiyesi 75 lira, ilaç fiyatları aldı başını gitti. Bir torba gübre 120 lira ile 150 lira arasında değişiyor. Üretim maliyetlerinin artması, verim düşüklüğü ve ekilen alanların azalması patatesin fiyatını artırdı. Geçen sene bu zamanlar 15 kuruşa üretici patatesi sattı. 15 kuruşa söktüğümüz patatesi insanlar marketten 3 liraya yedi. Dengeyi gözetmek zorundayız. Dengeli tutmak zorundayız” diye konuştu.

 

İlçede soğan ekiminin de yapıldığını söyleyen Yıldız, “Soğanın fiyatı da Sandıklı’da 1,5 ya da 2 lira olur. Sandıklı’da bu sene çok fazla soğan ekimi yok. 2 bin ya da 3 bin dekar alanda ekim yapıldı” dedi.

 

BİRGÜNHaber okunma sayısı: 150

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

para-yetismiyor

Para yetişmiyor

16 Kasım 2018 Cuma 09:04
ohal-fakirlestirdi

OHAL fakirleştirdi

13 Kasım 2018 Salı 08:58
sgkde-acik-oyunlari

SGK'de açık oyunları

11 Kasım 2018 Pazar 09:42
memurlar-zam-icin-meydanlara-inecek

Memurlar zam için meydanlara inecek

11 Kasım 2018 Pazar 08:51
ulke-muhtac-oldu-kuru-sogana

Ülke muhtaç oldu kuru soğana

09 Kasım 2018 Cuma 11:39

ÜLKE GÜNDEMİ

Süleyman soylu haddini aşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, Plan ve

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Ağustos ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,5 puan

İYİ Parti Türkiye'nin her tarafında seçime katılacaktır

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Engellilerin

Doğruyu savunurken omurgalı olmak önemlidir

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum

İttifakı lugatımızdan çıkartalım

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, "İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu

AK Parti'nin durumu hiç de iyi görünmüyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Parti için 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL