TSK Mehmetçik Vakfı

16 Kasım 2018 Cuma

Küresel sermayenin Ankara'dan istediği isimler

kuresel-sermayenin-ankaradan-istedigi-isimler

Yabancı yatırımcılar Türkiye ekonomisinin direksiyonunda olmasını istediği isimleri şimdiden seslendirmeye başladı. Küresel sermaye, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in isminin yanı sıra Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlarından Hatice Karahan adlarını öne çıkarıyor
27 Haziran 2018 Çarşamba 09:38

 Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesine ve Cumhur İttifakı'nın milletvekili seçiminde TBMM çoğunluğunu elde etmesine küresel piyasalar karışık tepki verdi.

 

Dövizdeki seyir dikkate alındığında Asya piyasaları Erdoğan'ın seçimleri kazanmasına olumlu bakarken, Avrupa ve ABD piyasaları temkinli bir duruş sergiliyor. Nitekim Türk Lirası, Pazartesi sabah saatlerinde Asya piyasalarındaki ilk işlemlerde ABD Doları karşısında yüzde 3 değer kazanarak, Cuma günkü kapanış değeri olan 4.66'dan 4.53'e kadar geriledi.

 

Ancak Avrupa ve ABD piyasalarında kazandığını geri verdi ve yeniden 4.72'yi gördü. Dolar Salı günü de 4.66 seviyesinde işlem gördü. Batı piyasaları Türk lirasına ilişkin net duruş sergilemek ve Türkiye'ye sıcak para gönderip göndermeme konusunda Erdoğan'ın kabinesini bekliyor. 

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvil faizinde Pazartesi günü 100 baz puanın (yüzde 1'den fazla) üzerinde yükseliş gözlendi. Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde ise Pazartesi düşüş, Salı günü yükseliş görüldü.

 

Batı'nın istediği isimler

 

Londra merkezli varlık yönetimi şirketi BlueBay Capital'dan gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura gitmeyecek olması piyasalar açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlandı. Yeni bir seçime gidilmesi riski de artık küçük. AKP-MHP ekibi artık Türkiye'nin önündeki ekonomik zorluklara odaklanabilir" görüşünü savundu. Ancak Ash, piyasaların yine de yeni hükümet yapısını görene kadar Türkiye'ye ihtiyatlı yaklaşacağını düşünüyor.

 

Ash, "MHP'nin yeni kurulacak hükümette çok kilit bir rolü olacağını düşünüyorum. Piyasalar ılımlı ekonomi politikalarını benimsemiş olan Mehmet Şimşek ve Hatice Karahan gibi isimleri yönetim mekanizması içinde görmek isteyecektir" yorumunu yaptı.

 

24 Haziran'da milletvekili adayı olmayan Mehmet Şimşek, uzun süredir Erdoğan ile birlikte çalışıyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mezunu olan Doç. Dr. Hatice Kahraman ise Erdoğan'ın başdanışmanları arasında yer alıyor.

 

Ekonomi yönetimi bekleniyor

 

ABD'li yatırım bankası JP Morgan seçim sonrası ilk raporunda Erdoğan'ın ve AK Parti'nin zaferinin siyasi belirsizlikte azalmaya yol açacağını belirtti. Piyasaların bundan sonraki odağının yeni ekonomi yönetimi ve politikalarına kaydığı aktarıldı.

 

Raporda Merkez Bankası'nın baskı altında kalmasının beklenmediği ancak reformlar konusunda çok umutlu olunmadığı ifade edildi.

 

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yatırımcılara gönderilen piyasa notunda, "Önceki seçimlerde AK Parti lehine sürprizler piyasaya olumlu yansırken, AK Parti aleyhine yaşanan seçim sürprizleri piyasalar için olumsuz olmuştu" denildi.

 

Goldman Sachs, ekonomik politikalar tarafında ise belirsizliğin devam ettiğini belirtti. Bu durumun piyasaların daha önceki Erdoğan zaferlerine kıyasla daha karışık bir tepki vermesine yol açtığı vurgulandı. Standard Chartered ise raporunda yeni sistemin Avrupa ile ilişkileri olumsuz etkileyebileceği ve MHP ile koalisyonun Erdoğan'ın bazı politikalarının kısıtlanmasına yol açabileceği yorumunu yaptı.

 

Morgan Stanley de Türk Lirasında ve faizlerde uzun süreli bir iyileşmenin dışarıdaki gelişmelere bağlı olduğu aktarıldı.

 

YENİ MESAJ GAZETESİHaber okunma sayısı: 286

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

para-yetismiyor

Para yetişmiyor

16 Kasım 2018 Cuma 09:04
ohal-fakirlestirdi

OHAL fakirleştirdi

13 Kasım 2018 Salı 08:58
sgkde-acik-oyunlari

SGK'de açık oyunları

11 Kasım 2018 Pazar 09:42
memurlar-zam-icin-meydanlara-inecek

Memurlar zam için meydanlara inecek

11 Kasım 2018 Pazar 08:51
ulke-muhtac-oldu-kuru-sogana

Ülke muhtaç oldu kuru soğana

09 Kasım 2018 Cuma 11:39

ÜLKE GÜNDEMİ

Süleyman soylu haddini aşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, Plan ve

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Ağustos ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,5 puan

İYİ Parti Türkiye'nin her tarafında seçime katılacaktır

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Engellilerin

Doğruyu savunurken omurgalı olmak önemlidir

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum

İttifakı lugatımızdan çıkartalım

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, "İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu

AK Parti'nin durumu hiç de iyi görünmüyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Parti için 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL