TSK Mehmetçik Vakfı

20 Temmuz 2018 Cuma

Küresel sermayenin Ankara'dan istediği isimler

kuresel-sermayenin-ankaradan-istedigi-isimler

Yabancı yatırımcılar Türkiye ekonomisinin direksiyonunda olmasını istediği isimleri şimdiden seslendirmeye başladı. Küresel sermaye, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in isminin yanı sıra Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlarından Hatice Karahan adlarını öne çıkarıyor
27 Haziran 2018 Çarşamba 09:38

 Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesine ve Cumhur İttifakı'nın milletvekili seçiminde TBMM çoğunluğunu elde etmesine küresel piyasalar karışık tepki verdi.

 

Dövizdeki seyir dikkate alındığında Asya piyasaları Erdoğan'ın seçimleri kazanmasına olumlu bakarken, Avrupa ve ABD piyasaları temkinli bir duruş sergiliyor. Nitekim Türk Lirası, Pazartesi sabah saatlerinde Asya piyasalarındaki ilk işlemlerde ABD Doları karşısında yüzde 3 değer kazanarak, Cuma günkü kapanış değeri olan 4.66'dan 4.53'e kadar geriledi.

 

Ancak Avrupa ve ABD piyasalarında kazandığını geri verdi ve yeniden 4.72'yi gördü. Dolar Salı günü de 4.66 seviyesinde işlem gördü. Batı piyasaları Türk lirasına ilişkin net duruş sergilemek ve Türkiye'ye sıcak para gönderip göndermeme konusunda Erdoğan'ın kabinesini bekliyor. 

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvil faizinde Pazartesi günü 100 baz puanın (yüzde 1'den fazla) üzerinde yükseliş gözlendi. Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde ise Pazartesi düşüş, Salı günü yükseliş görüldü.

 

Batı'nın istediği isimler

 

Londra merkezli varlık yönetimi şirketi BlueBay Capital'dan gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura gitmeyecek olması piyasalar açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlandı. Yeni bir seçime gidilmesi riski de artık küçük. AKP-MHP ekibi artık Türkiye'nin önündeki ekonomik zorluklara odaklanabilir" görüşünü savundu. Ancak Ash, piyasaların yine de yeni hükümet yapısını görene kadar Türkiye'ye ihtiyatlı yaklaşacağını düşünüyor.

 

Ash, "MHP'nin yeni kurulacak hükümette çok kilit bir rolü olacağını düşünüyorum. Piyasalar ılımlı ekonomi politikalarını benimsemiş olan Mehmet Şimşek ve Hatice Karahan gibi isimleri yönetim mekanizması içinde görmek isteyecektir" yorumunu yaptı.

 

24 Haziran'da milletvekili adayı olmayan Mehmet Şimşek, uzun süredir Erdoğan ile birlikte çalışıyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mezunu olan Doç. Dr. Hatice Kahraman ise Erdoğan'ın başdanışmanları arasında yer alıyor.

 

Ekonomi yönetimi bekleniyor

 

ABD'li yatırım bankası JP Morgan seçim sonrası ilk raporunda Erdoğan'ın ve AK Parti'nin zaferinin siyasi belirsizlikte azalmaya yol açacağını belirtti. Piyasaların bundan sonraki odağının yeni ekonomi yönetimi ve politikalarına kaydığı aktarıldı.

 

Raporda Merkez Bankası'nın baskı altında kalmasının beklenmediği ancak reformlar konusunda çok umutlu olunmadığı ifade edildi.

 

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yatırımcılara gönderilen piyasa notunda, "Önceki seçimlerde AK Parti lehine sürprizler piyasaya olumlu yansırken, AK Parti aleyhine yaşanan seçim sürprizleri piyasalar için olumsuz olmuştu" denildi.

 

Goldman Sachs, ekonomik politikalar tarafında ise belirsizliğin devam ettiğini belirtti. Bu durumun piyasaların daha önceki Erdoğan zaferlerine kıyasla daha karışık bir tepki vermesine yol açtığı vurgulandı. Standard Chartered ise raporunda yeni sistemin Avrupa ile ilişkileri olumsuz etkileyebileceği ve MHP ile koalisyonun Erdoğan'ın bazı politikalarının kısıtlanmasına yol açabileceği yorumunu yaptı.

 

Morgan Stanley de Türk Lirasında ve faizlerde uzun süreli bir iyileşmenin dışarıdaki gelişmelere bağlı olduğu aktarıldı.

 

YENİ MESAJ GAZETESİHaber okunma sayısı: 221

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saray-as

Saray A.Ş.

19 Temmuz 2018 Perşembe 11:10
borc-takip-kacma-devri-bitti

Borç takıp kaçma devri bitti

19 Temmuz 2018 Perşembe 10:04
butceye-secim-darbesi

Bütçeye seçim darbesi

17 Temmuz 2018 Salı 10:43
luks-yatlar-ucuz-yakita-demirledi

Lüks yatlar ucuz yakıta demirledi

14 Temmuz 2018 Cumartesi 09:49
guven-bunalimi

Güven bunalımı

13 Temmuz 2018 Cuma 10:29
o-borc-saatli-bomba

O borç saatli bomba!

12 Temmuz 2018 Perşembe 10:18

ÜLKE GÜNDEMİ

Ankara'dan kek geldi, tabağınız yok mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar karakol ziyaret etti. Akar,

Tarikatlara değil, devlete bağlı kalın

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi'nden 622 öğrenci için düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan merkez

Denetimsizlik daha çok tehlikeye gebe

CHP grup başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç, Çorlu’da 24 vatandaşımızın yaşamını

Kurultay tartışmaları bizi içeriye gömdü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, CHP'deki olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin, "Yerel

Adalet komisyonu çalışmaya başladı

Adalet Komisyonu, 27. Dönem'de ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı, AK Parti Kastamonu

445 bin FETÖ'cü hakkında işlem yapıldı

Türkiye Hukuk Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği, “Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL