TSK Mehmetçik Vakfı

24 Eylül 2018 Pazartesi

Küresel sermayenin Ankara'dan istediği isimler

kuresel-sermayenin-ankaradan-istedigi-isimler

Yabancı yatırımcılar Türkiye ekonomisinin direksiyonunda olmasını istediği isimleri şimdiden seslendirmeye başladı. Küresel sermaye, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in isminin yanı sıra Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlarından Hatice Karahan adlarını öne çıkarıyor
27 Haziran 2018 Çarşamba 09:38

 Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesine ve Cumhur İttifakı'nın milletvekili seçiminde TBMM çoğunluğunu elde etmesine küresel piyasalar karışık tepki verdi.

 

Dövizdeki seyir dikkate alındığında Asya piyasaları Erdoğan'ın seçimleri kazanmasına olumlu bakarken, Avrupa ve ABD piyasaları temkinli bir duruş sergiliyor. Nitekim Türk Lirası, Pazartesi sabah saatlerinde Asya piyasalarındaki ilk işlemlerde ABD Doları karşısında yüzde 3 değer kazanarak, Cuma günkü kapanış değeri olan 4.66'dan 4.53'e kadar geriledi.

 

Ancak Avrupa ve ABD piyasalarında kazandığını geri verdi ve yeniden 4.72'yi gördü. Dolar Salı günü de 4.66 seviyesinde işlem gördü. Batı piyasaları Türk lirasına ilişkin net duruş sergilemek ve Türkiye'ye sıcak para gönderip göndermeme konusunda Erdoğan'ın kabinesini bekliyor. 

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvil faizinde Pazartesi günü 100 baz puanın (yüzde 1'den fazla) üzerinde yükseliş gözlendi. Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde ise Pazartesi düşüş, Salı günü yükseliş görüldü.

 

Batı'nın istediği isimler

 

Londra merkezli varlık yönetimi şirketi BlueBay Capital'dan gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura gitmeyecek olması piyasalar açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlandı. Yeni bir seçime gidilmesi riski de artık küçük. AKP-MHP ekibi artık Türkiye'nin önündeki ekonomik zorluklara odaklanabilir" görüşünü savundu. Ancak Ash, piyasaların yine de yeni hükümet yapısını görene kadar Türkiye'ye ihtiyatlı yaklaşacağını düşünüyor.

 

Ash, "MHP'nin yeni kurulacak hükümette çok kilit bir rolü olacağını düşünüyorum. Piyasalar ılımlı ekonomi politikalarını benimsemiş olan Mehmet Şimşek ve Hatice Karahan gibi isimleri yönetim mekanizması içinde görmek isteyecektir" yorumunu yaptı.

 

24 Haziran'da milletvekili adayı olmayan Mehmet Şimşek, uzun süredir Erdoğan ile birlikte çalışıyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mezunu olan Doç. Dr. Hatice Kahraman ise Erdoğan'ın başdanışmanları arasında yer alıyor.

 

Ekonomi yönetimi bekleniyor

 

ABD'li yatırım bankası JP Morgan seçim sonrası ilk raporunda Erdoğan'ın ve AK Parti'nin zaferinin siyasi belirsizlikte azalmaya yol açacağını belirtti. Piyasaların bundan sonraki odağının yeni ekonomi yönetimi ve politikalarına kaydığı aktarıldı.

 

Raporda Merkez Bankası'nın baskı altında kalmasının beklenmediği ancak reformlar konusunda çok umutlu olunmadığı ifade edildi.

 

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yatırımcılara gönderilen piyasa notunda, "Önceki seçimlerde AK Parti lehine sürprizler piyasaya olumlu yansırken, AK Parti aleyhine yaşanan seçim sürprizleri piyasalar için olumsuz olmuştu" denildi.

 

Goldman Sachs, ekonomik politikalar tarafında ise belirsizliğin devam ettiğini belirtti. Bu durumun piyasaların daha önceki Erdoğan zaferlerine kıyasla daha karışık bir tepki vermesine yol açtığı vurgulandı. Standard Chartered ise raporunda yeni sistemin Avrupa ile ilişkileri olumsuz etkileyebileceği ve MHP ile koalisyonun Erdoğan'ın bazı politikalarının kısıtlanmasına yol açabileceği yorumunu yaptı.

 

Morgan Stanley de Türk Lirasında ve faizlerde uzun süreli bir iyileşmenin dışarıdaki gelişmelere bağlı olduğu aktarıldı.

 

YENİ MESAJ GAZETESİHaber okunma sayısı: 257

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

emekli-zammi--1115

Emekli zammı % 11,15

22 Eylül 2018 Cumartesi 09:55
osmangazi-koprusunun-buyuk-kazigi

Osmangazi Köprüsü'nün büyük kazığı!

20 Eylül 2018 Perşembe 10:31
fiyakali-kriz

Fiyakalı kriz

20 Eylül 2018 Perşembe 09:38
zararli-secim

Zararlı seçim

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:31
zengin-mutlu-halk-borclu

Zengin mutlu halk borçlu

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:21
butcede-dev-acik

Bütçede dev açık

18 Eylül 2018 Salı 10:46

ÜLKE GÜNDEMİ

Atamalarda ayrımcılık yapılıyor

AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı her alanda tam hız devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nda süreç

'AKP iktidarında 21 bin 800 işçi hayatını kaybetti’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AKP döneminde yaşanan ve her

İYİ Parti heyeti Afyon'da

Afyon’da esnaf ve vatandaşın sorunlarını dinleyip, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir

‘Cumhur İttifakı’nda 'üçe üç' pazarlığı

Yerel seçimlerde ‘İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını’ açıklayan Bahçeli’nin, AKP’nin Adana, Mersin

Emekli zammı % 11,15

Temmuz'da maaşları artan 12.3 milyon emeklinin Ocak zammının ipucu 2018 enflasyon tahminiyle geldi. Peki, SSK ve

Devlet okulunda öğretmen borsası

İstanbul’da bir ilkokulda, 200 lira ödeyen veliler istedikleri öğretmeni seçebiliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL