TSK Mehmetçik Vakfı

23 Eylül 2018 Pazar

Kredi kartı borçlusu yandı

kredi-karti-borclusu-yandi

Yürürlüğe giren son düzenleme ile Türk lirasında gecikme faizi yüzde 30’u aştı. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, faiz oranlarının enflasyonun çok üzerinde olduğunu, bankaların tüketicileri soyduğunu vurguladı
06 Temmuz 2018 Cuma 08:46

 Kredi kartı kullananlar için belirlenen faiz oranları artırıldı. Gecikme faizi yıllık yüzde 30’u aştı. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turan Çakar, yoksulluğun herkesi kredi kartı bağımlısı yaptığını belirterek, kredi kartı facialarının, intiharlarının, boşanmalarının artacağını bildirdi.

 

Merkez Bankasının kredi kartlarına uygulanacak faiz oranlarını artırması sonrasında kredi kartlarıyla ilgili yeni faiz oranları yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan Merkez bankası tebliğinde Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,02, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,62 olarak değiştirildi.

 

ÖDEMEYİ GECİKTİREN YANDI 

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faizi oranları da yükseltildi. Yeni gecikme faizi Türk lirasında yüzde 2,52, yabancı paralarda yüzde 2,12 oldu. Yürürlüğe giren son düzenleme ile Türk lirasında gecikme faizi yüzde 30’u aşarken, yabancı paralardaki gecikme faizi oranı da yüzde 25’e ulaştı.

 

Türkiye’de mart ayı itibariyle 63 milyondan fazla kredi kartı kullanıldığını, bunun çok az bir kısmının kredi kartı borcunu tam ve zamanında ödediğini kaydeden Bankalar Birliği yetkileri, “63 milyon kredi kartından en az 50 milyonu borcunu faizle ödüyor” değerlendirmesinde bulundular.

 

TÜKETİCİ SOYULUYOR

 

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, kredi kartlarında uygulanan faiz oranlarının enflasyonun çok üzerinde olduğunu kaydederek, “Bankalar tüketicileri soyuyor. Devlet de buna alet oluyor. Milyonlarca kişi faiz ödüyor. Ama borç azalmıyor artıyor” dedi.

 

Tüketicilerin “asgari ödeme” tuzağına düşürüldüğünü vurgulayan Çakar şöyle devam etti: Tüketiciler bankalar tarafından ‘asgari ödeme’ tuzağına düşürülüyor. Bankaların en iyi müşterisi de bunlar. Dar gelirli işçi, memur, emekli, öğrenci, borcunun sadece asgari ödeme tutarını ödeyerek günü kurtarıyor. Ama geri kalan bölüme büyük miktarda faiz ödüyor. Bankaların yeni doğan çocuğa bile kredi kartı vermek için uğraşması da yapılan soygunun göstergesi.

 

YOKSUL KREDİ KARTI BAĞIMLISI

 

Yoksulun parasızlıktan kredi kartı bağımlısı yapıldığını ifade eden Çakar şu görüşleri savundu: “Vatandaş geçim sıkıntısı içinde. Ekmeği bile kredi kartı ile alıyor. Çünkü nakit parası yok. Sabit gelirlilerin maaşı ayın başında bitiyor. Sonra kredi kartına yükleniyorlar. Yoksullar uyuşturucu bağımlısı gibi kredi kartı bağımlısı oldu. Çaresizlik onları bu yola sürükledi ancak bu durum sürdürülemez. Şimdi kredi kartlarına uygulanan faizler daha da artırıldı. Bu kredi kartı faizlerinin daha da artacağının işaretidir. Önümüzdeki dönemde kredi kartı yüzünden yaşanan intiharlara, boşanmalara, aile facialarına daha çok rastlayacağımızın göstergesidir.

 

Kredi kartı sahipleri faiz artırımına tepki göstererek bankaların tefeci faizi uyguladığını öne sürdüler. Emekli Şemsi Akkoç, emeklilerin büyük çoğunluğunun kredi kartı borçlarının ancak ‘asgari tutarını’ ödeyebildiklerini belirterek, “Bankalar geri kalan borçlar için yılda yüzde 30’un üzerinde faiz alıyor. Emeklinin borcu ödedikçe artıyor. Dar gelirlilerin zor durumundan yararlanıyorlar” diye konuştu.

 

AYDINLIK

Haberin etiketleri:

kredi kartı, faiz, tl


Haber okunma sayısı: 399

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

emekli-zammi--1115

Emekli zammı % 11,15

22 Eylül 2018 Cumartesi 09:55
osmangazi-koprusunun-buyuk-kazigi

Osmangazi Köprüsü'nün büyük kazığı!

20 Eylül 2018 Perşembe 10:31
fiyakali-kriz

Fiyakalı kriz

20 Eylül 2018 Perşembe 09:38
zararli-secim

Zararlı seçim

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:31
zengin-mutlu-halk-borclu

Zengin mutlu halk borçlu

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:21
butcede-dev-acik

Bütçede dev açık

18 Eylül 2018 Salı 10:46

ÜLKE GÜNDEMİ

Atamalarda ayrımcılık yapılıyor

AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı her alanda tam hız devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nda süreç

'AKP iktidarında 21 bin 800 işçi hayatını kaybetti’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AKP döneminde yaşanan ve her

İYİ Parti heyeti Afyon'da

Afyon’da esnaf ve vatandaşın sorunlarını dinleyip, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir

‘Cumhur İttifakı’nda 'üçe üç' pazarlığı

Yerel seçimlerde ‘İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını’ açıklayan Bahçeli’nin, AKP’nin Adana, Mersin

Emekli zammı % 11,15

Temmuz'da maaşları artan 12.3 milyon emeklinin Ocak zammının ipucu 2018 enflasyon tahminiyle geldi. Peki, SSK ve

Devlet okulunda öğretmen borsası

İstanbul’da bir ilkokulda, 200 lira ödeyen veliler istedikleri öğretmeni seçebiliyor.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL