TSK Mehmetçik Vakfı

18 Kasım 2018 Pazar

Kredi kartı borçlusu yandı

kredi-karti-borclusu-yandi

Yürürlüğe giren son düzenleme ile Türk lirasında gecikme faizi yüzde 30’u aştı. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, faiz oranlarının enflasyonun çok üzerinde olduğunu, bankaların tüketicileri soyduğunu vurguladı
06 Temmuz 2018 Cuma 08:46

 Kredi kartı kullananlar için belirlenen faiz oranları artırıldı. Gecikme faizi yıllık yüzde 30’u aştı. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turan Çakar, yoksulluğun herkesi kredi kartı bağımlısı yaptığını belirterek, kredi kartı facialarının, intiharlarının, boşanmalarının artacağını bildirdi.

 

Merkez Bankasının kredi kartlarına uygulanacak faiz oranlarını artırması sonrasında kredi kartlarıyla ilgili yeni faiz oranları yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan Merkez bankası tebliğinde Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,02, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,62 olarak değiştirildi.

 

ÖDEMEYİ GECİKTİREN YANDI 

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faizi oranları da yükseltildi. Yeni gecikme faizi Türk lirasında yüzde 2,52, yabancı paralarda yüzde 2,12 oldu. Yürürlüğe giren son düzenleme ile Türk lirasında gecikme faizi yüzde 30’u aşarken, yabancı paralardaki gecikme faizi oranı da yüzde 25’e ulaştı.

 

Türkiye’de mart ayı itibariyle 63 milyondan fazla kredi kartı kullanıldığını, bunun çok az bir kısmının kredi kartı borcunu tam ve zamanında ödediğini kaydeden Bankalar Birliği yetkileri, “63 milyon kredi kartından en az 50 milyonu borcunu faizle ödüyor” değerlendirmesinde bulundular.

 

TÜKETİCİ SOYULUYOR

 

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, kredi kartlarında uygulanan faiz oranlarının enflasyonun çok üzerinde olduğunu kaydederek, “Bankalar tüketicileri soyuyor. Devlet de buna alet oluyor. Milyonlarca kişi faiz ödüyor. Ama borç azalmıyor artıyor” dedi.

 

Tüketicilerin “asgari ödeme” tuzağına düşürüldüğünü vurgulayan Çakar şöyle devam etti: Tüketiciler bankalar tarafından ‘asgari ödeme’ tuzağına düşürülüyor. Bankaların en iyi müşterisi de bunlar. Dar gelirli işçi, memur, emekli, öğrenci, borcunun sadece asgari ödeme tutarını ödeyerek günü kurtarıyor. Ama geri kalan bölüme büyük miktarda faiz ödüyor. Bankaların yeni doğan çocuğa bile kredi kartı vermek için uğraşması da yapılan soygunun göstergesi.

 

YOKSUL KREDİ KARTI BAĞIMLISI

 

Yoksulun parasızlıktan kredi kartı bağımlısı yapıldığını ifade eden Çakar şu görüşleri savundu: “Vatandaş geçim sıkıntısı içinde. Ekmeği bile kredi kartı ile alıyor. Çünkü nakit parası yok. Sabit gelirlilerin maaşı ayın başında bitiyor. Sonra kredi kartına yükleniyorlar. Yoksullar uyuşturucu bağımlısı gibi kredi kartı bağımlısı oldu. Çaresizlik onları bu yola sürükledi ancak bu durum sürdürülemez. Şimdi kredi kartlarına uygulanan faizler daha da artırıldı. Bu kredi kartı faizlerinin daha da artacağının işaretidir. Önümüzdeki dönemde kredi kartı yüzünden yaşanan intiharlara, boşanmalara, aile facialarına daha çok rastlayacağımızın göstergesidir.

 

Kredi kartı sahipleri faiz artırımına tepki göstererek bankaların tefeci faizi uyguladığını öne sürdüler. Emekli Şemsi Akkoç, emeklilerin büyük çoğunluğunun kredi kartı borçlarının ancak ‘asgari tutarını’ ödeyebildiklerini belirterek, “Bankalar geri kalan borçlar için yılda yüzde 30’un üzerinde faiz alıyor. Emeklinin borcu ödedikçe artıyor. Dar gelirlilerin zor durumundan yararlanıyorlar” diye konuştu.

 

AYDINLIK

Haberin etiketleri:

kredi kartı, faiz, tl


Haber okunma sayısı: 433

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

para-yetismiyor

Para yetişmiyor

16 Kasım 2018 Cuma 09:04
ohal-fakirlestirdi

OHAL fakirleştirdi

13 Kasım 2018 Salı 08:58
sgkde-acik-oyunlari

SGK'de açık oyunları

11 Kasım 2018 Pazar 09:42
memurlar-zam-icin-meydanlara-inecek

Memurlar zam için meydanlara inecek

11 Kasım 2018 Pazar 08:51
ulke-muhtac-oldu-kuru-sogana

Ülke muhtaç oldu kuru soğana

09 Kasım 2018 Cuma 11:39

ÜLKE GÜNDEMİ

Süleyman soylu haddini aşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, Plan ve

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Ağustos ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,5 puan

İYİ Parti Türkiye'nin her tarafında seçime katılacaktır

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Engellilerin

Doğruyu savunurken omurgalı olmak önemlidir

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum

İttifakı lugatımızdan çıkartalım

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, "İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu

AK Parti'nin durumu hiç de iyi görünmüyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Parti için 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL