25 Mayıs 2019 Cumartesi

İktidarın enflasyon oyunu

iktidarin-enflasyon-oyunu

Memurları temsil eden konfederasyon yöneticileri kasım ayı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığına dikkat çektiler, düşüşün ocak ayında maaşlara yapılacak zamları azaltmak için olduğunu söylediler.
04 Aralık 2018 Salı 10:21

 Memurları temsil eden konfederasyonların yöneticileri Aydınlık’a açıklamalarda bulundu. Birleşik Kamu-İş Genel Başkan Mehmet Balık, “Açıklanan rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Bu düşüşün asıl nedeni ocak ayında maaşlara yapılacak zamlar... Maaşlardaki zam oranları düşürmek için enflasyon rakamlarını indiriyorlar. Bunlar suni indirimler” dedi.

 

FARKI VERMEK ZAM DEĞİLDİR

 

Türkiye Kamu Sen Genel Sekreteri Talip Geylan, şunları söyledi: “Sokağın, mutfağın gerçek enflasyonu TÜİK’in rakamlarından fazladır. Bunu başta dar ve sabit gelirler yaşıyor. Açıklanan rakamlar gerçek olsa bile ek zam talebimizin ne kadar doğru olduğunu bir kere daha görüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı tüketici enflasyon hedefinin bu yılın sonu için yüzde 20.8 olarak açıklamıştı. Acaba bakanlığın ortaya koyduğu hedefi tutturmak ve memur zamlarını düşük tutmak için mi bu düşüş? Zaten enflasyon farkını vermek zam demek değildir. Asıl uygulama enflasyonun üzerinden ücret vermektir. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak hükümetten bunu talep ediyoruz.” 

CHP: EMEKÇİYE ZAM OYUNU

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da, “ÜFE’nin yüzde 41 olduğu yerde, TÜFE’de aylık düşüş gerçekçi değil. Bu tamamen ücretlerdeki artışı düşük tutmak için bir oyun” dedi.

 

Erdoğdu, şöyle devam etti: “Bugün açıklanan rakamlar, ücretlilere yapacakları maaş artışını düşük tutmak için yaptıkları bir matematik oyunu. Muhtemelen aralıkta biraz daha düşürecekler. İşçiye, memura ve emekliye o rakamdan zam yapacaklar. Yani ücretlilerin zamlarını yaşanan gerçek enflasyonun altında bırakacaklar. Eğer enflasyon düşüyorsa hükümet ağustos ve eylül aylarında doğalgaz ve elektriğe yaptığı fahiş zamları geri almalı, trafik cezaları ile vergilerdeki Yeniden Değerleme Oranlarını da bu rakamları baz alarak güncellemelidir."

 

AYDINLIK gazetesinde yer alan Seda Akyüz'ün haberine göre, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR Ankara’daki pazar ve marketlerden, düzenli olarak derlediği fiyatları esas alarak yaptığı ‘Halkın Enflasyonu’ araştırmasının kasım ayı sonuçlarını da açıkladı. Kasım ayında gıdada yüzde 2.33’lük bir artış yaşandığına vurgu yapılan araştırmada şu bilgilere yer verildi: “Kasım sonu itibarıyla son bir yıllık dönemde gıdadaki artış yüzde 51.88’i buldu. Aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 17.9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor. Kasım ayında, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 1.18 oranında artış yaşanırken, et ve canlı hayvan ithalatı yapılarak fiyatları kontrol altına alınmaya çalışılan et-balık harcamalarında yüzde 1.16 oranında artış kaydedildi.”

Haberin etiketleri:

enflasyon, memur, emekli


Haber okunma sayısı: 387

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

satis-sirasi-ona-mi-geldi

Satış sırası ona mı geldi?

24 Mayıs 2019 Cuma 09:54
ibbnin-ihale-cinligi

İBB’nin ihale cinliği

23 Mayıs 2019 Perşembe 11:23
rant-projeleri-yayginlasacak

Rant projeleri yaygınlaşacak

22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:28
yandasi-fonlama-sampiyonlugu

Yandaşı fonlama şampiyonluğu

21 Mayıs 2019 Salı 11:09
cumhuriyet-kurdu-akp-iktidari-satti

Cumhuriyet kurdu AKP iktidarı sattı

20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:00
ortulu-odenek-zirve-yapti

Örtülü ödenek zirve yaptı

16 Mayıs 2019 Perşembe 09:56

ÜLKE GÜNDEMİ

Talimat yok. Hanımla konuştum diyeceksin!

İBB'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim çalışmalarına da 31 Mart'ta olduğu gibi

İmamoğlu’nun hakkı hukuksuz bir şekilde elinden alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek düzenlediği basın toplantısında YSK'nın İstanbul seçimi ile

Satış sırası ona mı geldi?

Bloomberg haber ajansının iddiasına göre üçüncü havalimanı açılışının üzerinden bir sene geçmeden

AKP tabanında çözülme var

İktidar beka söylemini sıklıkla vurgularken, KONDA Genel Müdürü Ağırdır, “Seçmenin beklentisi adalet”

Seçmen gerekçeli kararını 23 Haziran'da verecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul seçmeninin iradesi YSK dalavereleriyle gasp edilmiştir.

Yoklama kaçaklarına bedelli imkanı geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Mecliste düzenlediği basın açıklamasında, kanun teklifinin Asker Alma ve

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL