TSK Mehmetçik Vakfı

19 Aralık 2018 Çarşamba

İktidarın enflasyon oyunu

iktidarin-enflasyon-oyunu

Memurları temsil eden konfederasyon yöneticileri kasım ayı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığına dikkat çektiler, düşüşün ocak ayında maaşlara yapılacak zamları azaltmak için olduğunu söylediler.
04 Aralık 2018 Salı 10:21

 Memurları temsil eden konfederasyonların yöneticileri Aydınlık’a açıklamalarda bulundu. Birleşik Kamu-İş Genel Başkan Mehmet Balık, “Açıklanan rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Bu düşüşün asıl nedeni ocak ayında maaşlara yapılacak zamlar... Maaşlardaki zam oranları düşürmek için enflasyon rakamlarını indiriyorlar. Bunlar suni indirimler” dedi.

 

FARKI VERMEK ZAM DEĞİLDİR

 

Türkiye Kamu Sen Genel Sekreteri Talip Geylan, şunları söyledi: “Sokağın, mutfağın gerçek enflasyonu TÜİK’in rakamlarından fazladır. Bunu başta dar ve sabit gelirler yaşıyor. Açıklanan rakamlar gerçek olsa bile ek zam talebimizin ne kadar doğru olduğunu bir kere daha görüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı tüketici enflasyon hedefinin bu yılın sonu için yüzde 20.8 olarak açıklamıştı. Acaba bakanlığın ortaya koyduğu hedefi tutturmak ve memur zamlarını düşük tutmak için mi bu düşüş? Zaten enflasyon farkını vermek zam demek değildir. Asıl uygulama enflasyonun üzerinden ücret vermektir. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak hükümetten bunu talep ediyoruz.” 

CHP: EMEKÇİYE ZAM OYUNU

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da, “ÜFE’nin yüzde 41 olduğu yerde, TÜFE’de aylık düşüş gerçekçi değil. Bu tamamen ücretlerdeki artışı düşük tutmak için bir oyun” dedi.

 

Erdoğdu, şöyle devam etti: “Bugün açıklanan rakamlar, ücretlilere yapacakları maaş artışını düşük tutmak için yaptıkları bir matematik oyunu. Muhtemelen aralıkta biraz daha düşürecekler. İşçiye, memura ve emekliye o rakamdan zam yapacaklar. Yani ücretlilerin zamlarını yaşanan gerçek enflasyonun altında bırakacaklar. Eğer enflasyon düşüyorsa hükümet ağustos ve eylül aylarında doğalgaz ve elektriğe yaptığı fahiş zamları geri almalı, trafik cezaları ile vergilerdeki Yeniden Değerleme Oranlarını da bu rakamları baz alarak güncellemelidir."

 

AYDINLIK gazetesinde yer alan Seda Akyüz'ün haberine göre, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR Ankara’daki pazar ve marketlerden, düzenli olarak derlediği fiyatları esas alarak yaptığı ‘Halkın Enflasyonu’ araştırmasının kasım ayı sonuçlarını da açıkladı. Kasım ayında gıdada yüzde 2.33’lük bir artış yaşandığına vurgu yapılan araştırmada şu bilgilere yer verildi: “Kasım sonu itibarıyla son bir yıllık dönemde gıdadaki artış yüzde 51.88’i buldu. Aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 17.9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor. Kasım ayında, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 1.18 oranında artış yaşanırken, et ve canlı hayvan ithalatı yapılarak fiyatları kontrol altına alınmaya çalışılan et-balık harcamalarında yüzde 1.16 oranında artış kaydedildi.”

Haberin etiketleri:

enflasyon, memur, emekli


Haber okunma sayısı: 172

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

albayrak-enflasyonla-mucadeleyi-acikladi

Albayrak enflasyonla mücadeleyi açıkladı

19 Aralık 2018 Çarşamba 00:02
mizrak-cuvala-sigmiyor

Mızrak çuvala sığmıyor

18 Aralık 2018 Salı 09:45
meclise-66-yeni-arac

Meclis’e 66 yeni araç

15 Aralık 2018 Cumartesi 09:28
rejim-kurumlarinda-tasarruf-yok

Rejim kurumlarında tasarruf yok

11 Aralık 2018 Salı 10:42
borc-girtlaga-dayandi

Borç gırtlağa dayandı

10 Aralık 2018 Pazartesi 10:00

ÜLKE GÜNDEMİ

Albayrak enflasyonla mücadeleyi açıkladı

2019 yılı bütçesi konusunda meclis genel kurulunda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat

'Kılıçdaroğlu yapamaz' deyince ...

İstanbul TV adlı Youtube kanalının bir sokak röportajı gündeme bomba gibi düştü. VİDEO

Muhalefetin söz söyleme hakkının olmasıdır

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, "Bir ülkede eğer ücretli sömürü

ABD, Suriye'de geçici değildir.

Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, Türkiye'nin, Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon

Depreme değil yalana hazırlıklı

AFAD Başkanı, İstanbul’da 2 bin 850 afet toplanma alanı olduğunu iddia etti. TMMOB’den Gökçe ile Akçelik,

Talep artınca süreyi uzattık

İYİ Partili Seymen, "Güç birliği görüşmelerinden sonra belediye meclis üyeliği ve belediye başkan

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL