26 Eylül 2020 Cumartesi

İhracat daraldı, ithalat arttı

ihracat-daraldi-ithalat-artti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 2019 yılının son iki çeyreğinde ihracatın büyümeyi aşağıya çektiğini hatırlatarak, “Nisan ayı öncü verileri bu eğilimin süreceğine işaret ediyor. İlk çeyrek itibariyle net ihracatın, büyümeyi yüzde 5,3 puan aşağıya çekeceği anlaşılıyor” dedi.
14 Mayıs 2020 Perşembe 18:51

 Erdoğdu, Dış Ticaret Endekslerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, değer endekslerinin; toplam ihracat veya ithalat değerlerinde meydana gelen değişimi ölçtüğünü kaydederek şunları söyledi:

 

“Mart ayında ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5, ithalat birim değer endeksi yüzde 6,4 azaldı. Miktar endekslerine baktığımızda ise ihracat miktar endeksi yüzde 16 azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 8,8 artış kaydetti. Yani yaptığımız ihracat miktar olarak gerilerken, ithalat yükselmiş. Daha açık bir ifadeyle ihracat ile kazandığımızdan fazlasını ithalata ödemek durumunda kalmışız.”

İHRACAT YÜZDE 18 DARALDI

Değer endeksinin toplam ihracat veya ithalat değerlerinde meydana gelen değişimi ölçtüğüne dikkat çeken Erdoğdu, 2020’nin ilk çeyreği itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre, ihracat birim değer endeksinin yüzde 1,5, ithalat birim değer endeksinin ise yüzde 5,8 azalış kaydettiğine işaret ederek şöyle devam etti:“Aynı dönemde ihracat miktar endeksi yüzde 2,7 azalırken, ithalat miktar endeksi yaklaşık yüzde 16 arttı. Mart ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 18 daralarak 13 milyar dolar olurken ithalat yüzde 3 artışla yaklaşık 19 milyar dolar olmuştu. İhracatta görülen daralmanın yüzde 2,5’i ihracat fiyatlarının azalmasından kaynaklandı. İthalattaki artışın 10 puanı reel artıştan kaynaklanırken, ithal fiyatları bunu 6,4 puan azalış yönünde etkilemiş görünüyor.”

İhracat birim değer endeksinin, ithalat birim değer endeksine oranlanmasıyla hesaplanan Dış Ticaret Hadlerine bakıldığında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttığının görüldüğünü ifade eden Erdoğdu, bunun da dış ticarete konu malların önceki yıla göre daha ucuza alınıp daha pahalıya satıldığını gösterdiğini vurguladı.

BÜYÜMEYİ 5,3 PUAN AŞAĞIYA ÇEKECEK

Erdoğdu, 2019 yılının son çeyreğinde ihracatın büyümeyi 4,7 puan aşağıya çektiğinin altını çizerek şu görüşleri dile getirdi:

“2020 ilk çeyrekte ithalat miktar endeksinin ihracat miktar endeksine göre daha hızlı artış kaydetmesi net ihracatın büyümeye katkısının negatif olacağına haber vermişti. Son yayımlanan Ödemeler Dengesi İstatistikleri sonrası ‘Net İhracatın Büyümeye Katkısını’ hesaplayacak durumdayız. İlk çeyrek itibariyle net ihracatın büyümeyi 5,3 puan aşağıya çekeceğini hesaplıyoruz. Mayıs ayına ilişkin olarak Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (OAİB) 12 Mayıs itibariyle yayınladığı rakamlardan hareketle, ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50 daralacağının işaretlerini almaktayız. Ticaret Bakanlığı’nın geçici dış ticaret verileri Nisan ayında ihracatın yüzde 41,4 zaten daralmıştı. Dolayısıyla ikinci çeyrekte de benzer bir tablo ile karşılaşacağız.”

İhracatın beklenenden çok hızlı düştüğünü, Mayıs ayında daha da kötü bir tablonun bizi beklediğini ifade eden Erdoğdu, “Zira Nisan verileri Şubat-Mart aylarının siparişleri idi. Karantinanın küresel ölçekte uygulandığı Nisan ayından sonraki Mayıs ve belki Haziran aylarında ihracat rakamları daha da kötü gelecek. Gerçekler mazeret kabul etmez, normalleşme sonrası zor günler kapıda” diyerek açıklamasını tamamladı. Haber okunma sayısı: 1564

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kur-riskine-karsi-alinacak-onlemler

Kur riskine karşı alınacak önlemler

22 Eylül 2020 Salı 20:25
bu-iste-bir-gariplik-yok-mu

Bu işte bir gariplik yok mu?

10 Eylül 2020 Perşembe 10:47
korku-aylari-basladi

Korku ayları başladı

10 Eylül 2020 Perşembe 09:58
hasta-degil-musteri

Hasta değil müşteri!

05 Eylül 2020 Cumartesi 11:20

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek soruluk mülakatta elendi

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı hâkimlik sınavında 18 bin 887 kişi arasında 91 puan ile 96’ıncı olarak

Mansur Yavaş'tan çocuklara eğitim desteği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görmesi gereken ancak

Tarikatlar İnönü devrinde patladı

“Sorunlara Sistemik Çözümler” programında konuşan Muhammed Taha Gergerlioğlu “Tarikatlar İnönü devrinde

MHP’linin torpil teklifi sonuç vermedi

MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin’in Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den istediği torpil sonuçsuz kaldı.

Bütün sol örgütler çapsız adamların eline kaldı

“Acaba Öyle Mi?” programında konuşan gazeteci Ümit Zileli “71 darbesinden sonra bir CHP’li profesörü,

'Salgın yorgunluğu' ile başa çıkmanın 8 yolu

Aylardır Coronavirus ile birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL