19 Ocak 2020 Pazar

İçeride yoksulluk dışarıda bolluk

iceride-yoksulluk-disarida-bolluk

Ekonomik kriz nedeniyle yoksulluk artarken Diyanet Vakfı, yurtdışındaki cami inşaatları için yarım milyar lirayı aşkın para harcadı. Vakfın Rusya’da yapımına devam ettiği Karaçay Çerkesya Külliyesi’nin yaklaşık maliyetinin 26 milyon avro olduğu öğrenildi
07 Aralık 2019 Cumartesi 13:19

 2020 yılı bütçe teklifine göre 10,5 milyar TL ödenek ile 16 bakanlıktan sekizinin bütçesini geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) yurtdışındaki cami inşaatları için harcadığı para dudak uçuklattı. Artan işsizlik ve giderek büyüyen enflasyon nedeniyle ekonomik daralma derinleşirken TDV’nin Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kosova ve Rusya’da yapacağı toplam altı cami için yarım milyar liradan fazla para harcayacağı öğrenildi.


Eğitimden sağlığa, çevreden ulaşıma kadar birçok alandaki sorunu, ‘kaynak yetersizliği’ gerekçesiyle çözmeyen hükümet, yurtdışında cami inşa etmek için kolları sıvadı. Diyanet’in, ‘kara kutusu’ olarak nitelendirilen ve bütçesinin büyük bölümü fitre-zekât bağışlarından oluşan TDV, yurtdışındaki altı cami inşaatı için yüz milyonlarca lira bütçe ayırdı.

 

GEÇEN YIL ÜÇ CAMİ TAMAMLANDI

 2018 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da açılışına katıldığı Kırgızistan Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin de aralarında yer aldığı yurtdışında toplam üç cami inşa eden TDV, altı yeni cami daha yapma kararı aldı. Vakfın geçen yıla ilişkin faaliyet raporunda, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kosova ve Rusya’da inşası devam eden altı caminin de 2020 yılı içinde tamamlanacağı belirtildi.

 

Türkiye Diyanet Vakfı’nca yurtdışında yapılan ya da yapımı devam eden camilerin maliyetleri, kamu kaynaklarından yapılan yüksek harcamaları bir kez daha gözler önüne serdi. Edirne Selimiye Camii’nden esinlenerek projelendirildiği ifade edilen ve yapımına 2013 yılında başlanan KKTC Lefkoşe Hala Sultan Camii ve Külliyesi’nin maliyeti 49 milyon 720 bin TL olarak açıklandı. Camide aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği bildirildi.

 

DÖRT CAMİYE YARIM MİLYAR LİRA HARCANDI

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışına katıldığı Bişkek Camii de 27 milyon 755 bin dolara mal edildi. Yaklaşık 35 dönüm arazi üzerine inşa edilen caminin 20 bin kapasiteli olduğu öğrenildi.

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açılışına katıldığı, Cibuti’nin en büyük camisi olan Cibuti Sultan II. Abdülhamid Han Camii de maliyetiyle dikkat çekti. Tüm maliyeti Diyanet Vakfı’nca karşılanan cami için 7 milyon 980 bin dolar harcandı.

 

Temeli Kasım 2017’de Arnavutluk’ta atılan Tiran Namazgâh Camii ve Külliyesi de yüksek maliyetiyle öne çıktı. Toplam 20 bin metrekare alana sahip olan ve açılışı henüz gerçekleştirilmeyen cami için TDV kasasından 15,4 milyon Avro çıktı.

 

KKTC, Arnavutluk, Cibuti ve Kırgızistan’daki cami inşaatları için 353,5 milyon TL harcayan TDV’nin, Rusya’da yapımı devam eden Karaçay Çerkesya için öngördüğü harcama ise 26 milyon 200 bin Avro oldu.

 

CAMİ TADİLATINA 18 MİLYON TL

 

TDV, Suriye’deki zarar gören 278 caminin de onarımını yaptı. 2018 yılında tamamlanan onarım çalışmaları için şu ana kadar 18,3 milyon TL harcandı.

 

BİRGÜN gazetesi

Haberin etiketleri:

cami, Diyanet, avro, kriz, işsizlik, enflasyon, hükümet, AKP


Haber okunma sayısı: 193

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

biri-siyasi-ayak-mi-dedi

Biri ‘siyasi ayak’ mı dedi?

14 Ocak 2020 Salı 08:53
bizi-bu-cilgin-projeler-bitirdi

Bizi bu çılgın projeler bitirdi

13 Ocak 2020 Pazartesi 08:50
insani-gecim-ucreti-3192-tl

İnsani geçim ücreti 3.192 TL

09 Ocak 2020 Perşembe 16:14
savasan-suriyeden-hububat-aliyoruz

Savaşan Suriye'den hububat alıyoruz

09 Ocak 2020 Perşembe 09:29
memur-ve-emekli-zammi-

Memur ve emekli zammı

03 Ocak 2020 Cuma 19:35

ÜLKE GÜNDEMİ

Müteahhit kaçınca öğrenciler okulsuz kaldı

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Adil Mustafa Musaoğlu İlkokulu’nun yeniden yapım işini

Seçimden önce evet, seçimden sonra hayır

Cemevi önergesini reddeden AKP'li Tevfik Göksu, seçim öncesi Alevilere verdiği cemevi sözünü tutmamış

Par'ın Oğan'a soruları tepkilere neden oldu

Katıldığı Açık ve Net programında Suriyeli sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Sinan Oğan, "Ülkesi

ByLock kullanan siyasiler nasıl korundu?

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, CHP’nin TBMM’ye sunduğu FETÖ’nün siyasi

AKP Grup Başkanvekilinin ‘Balyoz’ günleri

FETÖ derneği üyeliğini özgeçmişine yazan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, kumpas davalar sürecinde aktif

MHP'li Cemal Enginyurt'tan 'Atatürk' ayıbı

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt'un Atatürk fotoğrafının yer aldığı odada ortaya çıkan görüntüsü tepki

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL