07 Ağustos 2020 Cuma

İçeride yoksulluk dışarıda bolluk

iceride-yoksulluk-disarida-bolluk

Ekonomik kriz nedeniyle yoksulluk artarken Diyanet Vakfı, yurtdışındaki cami inşaatları için yarım milyar lirayı aşkın para harcadı. Vakfın Rusya’da yapımına devam ettiği Karaçay Çerkesya Külliyesi’nin yaklaşık maliyetinin 26 milyon avro olduğu öğrenildi
07 Aralık 2019 Cumartesi 13:19

 2020 yılı bütçe teklifine göre 10,5 milyar TL ödenek ile 16 bakanlıktan sekizinin bütçesini geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) yurtdışındaki cami inşaatları için harcadığı para dudak uçuklattı. Artan işsizlik ve giderek büyüyen enflasyon nedeniyle ekonomik daralma derinleşirken TDV’nin Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kosova ve Rusya’da yapacağı toplam altı cami için yarım milyar liradan fazla para harcayacağı öğrenildi.


Eğitimden sağlığa, çevreden ulaşıma kadar birçok alandaki sorunu, ‘kaynak yetersizliği’ gerekçesiyle çözmeyen hükümet, yurtdışında cami inşa etmek için kolları sıvadı. Diyanet’in, ‘kara kutusu’ olarak nitelendirilen ve bütçesinin büyük bölümü fitre-zekât bağışlarından oluşan TDV, yurtdışındaki altı cami inşaatı için yüz milyonlarca lira bütçe ayırdı.

 

GEÇEN YIL ÜÇ CAMİ TAMAMLANDI

 2018 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da açılışına katıldığı Kırgızistan Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin de aralarında yer aldığı yurtdışında toplam üç cami inşa eden TDV, altı yeni cami daha yapma kararı aldı. Vakfın geçen yıla ilişkin faaliyet raporunda, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kosova ve Rusya’da inşası devam eden altı caminin de 2020 yılı içinde tamamlanacağı belirtildi.

 

Türkiye Diyanet Vakfı’nca yurtdışında yapılan ya da yapımı devam eden camilerin maliyetleri, kamu kaynaklarından yapılan yüksek harcamaları bir kez daha gözler önüne serdi. Edirne Selimiye Camii’nden esinlenerek projelendirildiği ifade edilen ve yapımına 2013 yılında başlanan KKTC Lefkoşe Hala Sultan Camii ve Külliyesi’nin maliyeti 49 milyon 720 bin TL olarak açıklandı. Camide aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği bildirildi.

 

DÖRT CAMİYE YARIM MİLYAR LİRA HARCANDI

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışına katıldığı Bişkek Camii de 27 milyon 755 bin dolara mal edildi. Yaklaşık 35 dönüm arazi üzerine inşa edilen caminin 20 bin kapasiteli olduğu öğrenildi.

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açılışına katıldığı, Cibuti’nin en büyük camisi olan Cibuti Sultan II. Abdülhamid Han Camii de maliyetiyle dikkat çekti. Tüm maliyeti Diyanet Vakfı’nca karşılanan cami için 7 milyon 980 bin dolar harcandı.

 

Temeli Kasım 2017’de Arnavutluk’ta atılan Tiran Namazgâh Camii ve Külliyesi de yüksek maliyetiyle öne çıktı. Toplam 20 bin metrekare alana sahip olan ve açılışı henüz gerçekleştirilmeyen cami için TDV kasasından 15,4 milyon Avro çıktı.

 

KKTC, Arnavutluk, Cibuti ve Kırgızistan’daki cami inşaatları için 353,5 milyon TL harcayan TDV’nin, Rusya’da yapımı devam eden Karaçay Çerkesya için öngördüğü harcama ise 26 milyon 200 bin Avro oldu.

 

CAMİ TADİLATINA 18 MİLYON TL

 

TDV, Suriye’deki zarar gören 278 caminin de onarımını yaptı. 2018 yılında tamamlanan onarım çalışmaları için şu ana kadar 18,3 milyon TL harcandı.

 

BİRGÜN gazetesi

Haberin etiketleri:

cami, Diyanet, avro, kriz, işsizlik, enflasyon, hükümet, AKP


Haber okunma sayısı: 301

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

milyonlar-yardima-muhtac

Milyonlar yardıma muhtaç

19 Temmuz 2020 Pazar 09:37
tuike-gore-kiraya-calisiyoruz

TUİK'e göre kiraya çalışıyoruz

17 Temmuz 2020 Cuma 09:56
emekli-maaslari-tehlikede

Emekli maaşları tehlikede!

13 Temmuz 2020 Pazartesi 10:52
bu-bebegin-19-bin-638-lira-borcu-var

Bu bebeğin 19 bin 638 lira borcu var

06 Temmuz 2020 Pazartesi 10:12

ÜLKE GÜNDEMİ

Kurban atıklarıyla kanalları tıkadılar

Kurban atıklarının ve çöplerin dere yatakları, atık su (kanalizasyon) ve yağmur suyu hatlarını tıkadığı

Bu testi çözmeden meslek seçmeyin!

Üsküdar Üniversitesi tarafından 2015 yılından bu yana meslek konusunda kararsızlık yaşayan adaylar için

ÇYDD'den milletvekillerine açık mektup

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Meclis'teki milletvekillerine İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili bir çağrı

Sağlık turizmine bakın kimle başlamışlar

Sağlık turizminde 2023 hedefini 1,5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar sağlık turizmi geliri olarak

Karaman'da Corona dondurmayı vurdu

Karaman Valiliği, Karaman İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun coronavirüs tedbirleri kapsamında yaptığı toplantıda

Enginyurt'un Bahçeli'yi çok kızdıran tweeti

MHP'den atılan Cemal Enginyurt, terörist başı Apo'nun mektubunun, İstanbul seçimlerinden iki gün önce AKP

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL