23 Mart 2018 Cuma

Hayat size paradise

hayat-size-paradise

Başbakan Yıldırım’ın oğulları vergi ve harç ödememek için Malta’da off-shore şirketler kurarken yurttaşlar yüzlerce kalem vergi ve harç ödüyor. Yıldırım kardeşler, milyonlarca lira vergiden ‘kurtuluyor’
09 Kasım 2017 Perşembe 10:23

 Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları, dayısı ve yeğeni, ‘vergi cehennemi’ Türkiye’deki yükümlülüklerden kurtulmak için ‘vergi cenneti’ Malta’da kurdukları şirketlerle yurttaşların zaman zaman net gelirlerinin tamamına yaklaşan yüzlerce kalem vergi ve harçtan kurtuldu.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 494 kod altında bir araya getirdiği vergi, harç ve cezaların getirdiği yük, hükümetin TBMM’ye sunduğu torba yasa tasarısı ile daha da artırılıyor. Hükümet, sadece 2018 yılında, ‘vergi adaletsizliğine’ yol açtığı için eleştirilen dolaylı vergilerle yurttaşın cebine daha da fazla elini atacak.

 

Ekonomistlerin ortaya çıkması olası ekonomik dalgalanmalar nedeniyle yıl içinde ek vergiler getirilmesine kesin gözüyle baktığı 2018 yılında ‘Gelir Vergisi’nden 127,3 milyar TL, ‘Kurumlar Vergi’ tahsilatından ise 70,7 milyar TL vergi alınması planlanıyor. Devletin önemli bir gelir kaynağı olan harçlarda da yüzde 22.2 artış yapan AKP, bu kalemden de 13.4 milyarı tapu harcı olmak üzere 23.7 milyar TL tahsilat bekliyor. 

Yurttaşın vergisi uyandığında başlıyor

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı ve eski CHP Milletvekili Umut Oran’ın yurttaşların vergi yüküne ilişkin yaptığı çarpıcı araştırmaya göre, bir yurttaşın vergi ödemesi sabah yüzünü yıkamasıyla başlıyor. Yurttaş musluğu açtığı anda ‘Atık Su Bedeli, Şube Yolu Bakım Bedeli, KDV, Çevre Temizlik Vergisi’ ödüyor.

 

14 yılda 3.2 trilyon vergi

AKP hükümetleri döneminde 2.2 trilyonu tüketimden olmak üzere yurttaşların 15 yılda 3.2 trilyon vergi ödediğine dikkat çeken Oran, “AKP’den önce 2002’de dolaylı vergilerin 38,5 milyar TL olan yıllık tutarı, yüzde 700 arttı” dedi. ÖTV ve KDV’de toplam tahsilatın 1,8 trilyonu aştığını belirten Oran, “Ayrıca yurttaşın cebinden 2016 sonuna kadar, ehliyet, pasaport, trafik gibi resmi belge ve işlemlere toplam 113,5 milyar TL, Damga Vergisine 85.6 milyar TL, Bankacılık ve sigorta muamelelerine 65,5 milyar TL, telefon konuşmalarına 54,5 milyar TL, Özel İletişim Vergisi ve Şans oyunlarından 6,8 milyar TL vergi çıktı” dedi.

Yıldırım’ın akrabaları ise Malta’da şirket kurarak kazançlarını sakladıkları için ödemeleri gereken gelir vergisi başta olmak üzere milyonlarca liralık vergi ve harçtan kurtuldu. Yıldırım kardeşler, kurumlar vergisi, kurum geçici vergisi, kâr dağıtımı sonrası vergi kesintisi, damga vergisi, ÖTV, çalışanlar için ödenecek SSK ve işsizlik sigortası primleri gibi çok sayıda vergiyi ödemeyecek.

 

NEYİ ÖDEMİYOR?

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’na göre, Yıldırım’ın oğullarının ödemediği ancak yurttaşlardan alınan bazı vergiler şöyle: Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Banka Muameleleri Vergisi, Sigorta Muameleleri Vergisi, Damga Vergisi, Akaryakıt Tüketim Vergisi, Kurumlar Vergisi, Dayanıklı Tüketim ve Diğer Mallara İlişkin Özel Tüketim Vergisi, Eğitim, Gençlik, Spor Ve Sağlık Hizmetleri Vergisi, Özel İşlem Vergisi, Damga Vergisi, Vergi Yargı Harçları, Kurumlar Vergisi Arge Harcamaları, Gelir Ve Kurum Ekonomik Denge Vergisi, Götürü Ekonomik Denge Vergisi, Dış Seyahat Harcamaları Vergisi, Taşınmaz Mallar Satış Gelirleri, Ticaret Sicil Harcı, Tapu Harçları, Gemi Ve Liman Harçları

 

BİRGÜN GAZETESİ

Haberin etiketleri:

paradise


Haber okunma sayısı: 123

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-yagmalanan-turkiyenin-tablosu

İşte yağmalanan Türkiye'nin tablosu

22 Mart 2018 Perşembe 08:40
doviz-kuru-ilaci-vurdu

Döviz kuru ilacı vurdu

21 Mart 2018 Çarşamba 10:40
ayni-gunahlari-yine-isliyoruz

Aynı günahları yine işliyoruz

21 Mart 2018 Çarşamba 09:45
batan-sgknin-mallari-bunlar

Batan SGK’nın malları bunlar!

14 Mart 2018 Çarşamba 14:02
emekliler-ikramiyeye-kilitlendi

Emekliler ikramiyeye kilitlendi

05 Mart 2018 Pazartesi 11:25

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP istişare partisidir

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Düzce Milletvekili Fevai Arslan'ın kızı Ayşe Arslan'ın nişan

Tabanda şeker ittifakı

İYİ Parti, CHP ve Saadet Partisi Kastamonu İl Başkanları, Kastamonu Şeker Fabrikası'nın satılmaması için

PKK'nın tepesindeyiz

1995’teki Çelik Harekatı’nın komutanı Em. Korg. Hasan Kundakçı, TSK’nın şu an elinde bulunan envanterle

AKP'li isim adaylığını kefen giyerek duyurdu

AKP Aydın İl Başkanlığı'nın 7 Nisan'daki kongresi öncesinde adaylığını kefenli basın toplantısıyla

Meclis'i dilekçe yağmuruna tuttular

TBMM Dilekçe Komisyonuna 26. yasama dönemini kapsayan son 3 yıl içinde 13 bin 76 dilekçe sunuldu -Farklı

Türkiye'de adaletsiz ve zalim bir sistem var

Katma değer vergisine ilişkin kanun tasarısının görüşülmesi sırasında CHP gurubu adına söz alan Çorum

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL