21 Ocak 2018 Pazar

Hayat size paradise

hayat-size-paradise

Başbakan Yıldırım’ın oğulları vergi ve harç ödememek için Malta’da off-shore şirketler kurarken yurttaşlar yüzlerce kalem vergi ve harç ödüyor. Yıldırım kardeşler, milyonlarca lira vergiden ‘kurtuluyor’
09 Kasım 2017 Perşembe 10:23

 Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları, dayısı ve yeğeni, ‘vergi cehennemi’ Türkiye’deki yükümlülüklerden kurtulmak için ‘vergi cenneti’ Malta’da kurdukları şirketlerle yurttaşların zaman zaman net gelirlerinin tamamına yaklaşan yüzlerce kalem vergi ve harçtan kurtuldu.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 494 kod altında bir araya getirdiği vergi, harç ve cezaların getirdiği yük, hükümetin TBMM’ye sunduğu torba yasa tasarısı ile daha da artırılıyor. Hükümet, sadece 2018 yılında, ‘vergi adaletsizliğine’ yol açtığı için eleştirilen dolaylı vergilerle yurttaşın cebine daha da fazla elini atacak.

 

Ekonomistlerin ortaya çıkması olası ekonomik dalgalanmalar nedeniyle yıl içinde ek vergiler getirilmesine kesin gözüyle baktığı 2018 yılında ‘Gelir Vergisi’nden 127,3 milyar TL, ‘Kurumlar Vergi’ tahsilatından ise 70,7 milyar TL vergi alınması planlanıyor. Devletin önemli bir gelir kaynağı olan harçlarda da yüzde 22.2 artış yapan AKP, bu kalemden de 13.4 milyarı tapu harcı olmak üzere 23.7 milyar TL tahsilat bekliyor. 

Yurttaşın vergisi uyandığında başlıyor

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı ve eski CHP Milletvekili Umut Oran’ın yurttaşların vergi yüküne ilişkin yaptığı çarpıcı araştırmaya göre, bir yurttaşın vergi ödemesi sabah yüzünü yıkamasıyla başlıyor. Yurttaş musluğu açtığı anda ‘Atık Su Bedeli, Şube Yolu Bakım Bedeli, KDV, Çevre Temizlik Vergisi’ ödüyor.

 

14 yılda 3.2 trilyon vergi

AKP hükümetleri döneminde 2.2 trilyonu tüketimden olmak üzere yurttaşların 15 yılda 3.2 trilyon vergi ödediğine dikkat çeken Oran, “AKP’den önce 2002’de dolaylı vergilerin 38,5 milyar TL olan yıllık tutarı, yüzde 700 arttı” dedi. ÖTV ve KDV’de toplam tahsilatın 1,8 trilyonu aştığını belirten Oran, “Ayrıca yurttaşın cebinden 2016 sonuna kadar, ehliyet, pasaport, trafik gibi resmi belge ve işlemlere toplam 113,5 milyar TL, Damga Vergisine 85.6 milyar TL, Bankacılık ve sigorta muamelelerine 65,5 milyar TL, telefon konuşmalarına 54,5 milyar TL, Özel İletişim Vergisi ve Şans oyunlarından 6,8 milyar TL vergi çıktı” dedi.

Yıldırım’ın akrabaları ise Malta’da şirket kurarak kazançlarını sakladıkları için ödemeleri gereken gelir vergisi başta olmak üzere milyonlarca liralık vergi ve harçtan kurtuldu. Yıldırım kardeşler, kurumlar vergisi, kurum geçici vergisi, kâr dağıtımı sonrası vergi kesintisi, damga vergisi, ÖTV, çalışanlar için ödenecek SSK ve işsizlik sigortası primleri gibi çok sayıda vergiyi ödemeyecek.

 

NEYİ ÖDEMİYOR?

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’na göre, Yıldırım’ın oğullarının ödemediği ancak yurttaşlardan alınan bazı vergiler şöyle: Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Banka Muameleleri Vergisi, Sigorta Muameleleri Vergisi, Damga Vergisi, Akaryakıt Tüketim Vergisi, Kurumlar Vergisi, Dayanıklı Tüketim ve Diğer Mallara İlişkin Özel Tüketim Vergisi, Eğitim, Gençlik, Spor Ve Sağlık Hizmetleri Vergisi, Özel İşlem Vergisi, Damga Vergisi, Vergi Yargı Harçları, Kurumlar Vergisi Arge Harcamaları, Gelir Ve Kurum Ekonomik Denge Vergisi, Götürü Ekonomik Denge Vergisi, Dış Seyahat Harcamaları Vergisi, Taşınmaz Mallar Satış Gelirleri, Ticaret Sicil Harcı, Tapu Harçları, Gemi Ve Liman Harçları

 

BİRGÜN GAZETESİ

Haberin etiketleri:

paradise


Haber okunma sayısı: 86

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-zamli-memur-ve-emekli-maaslari

İşte zamlı memur ve emekli maaşları…

03 Ocak 2018 Çarşamba 10:20
gosteriste-tasarruf-yok

Gösterişte tasarruf yok

01 Ocak 2018 Pazartesi 08:25
ithal-cenneti-olduk

İthal cenneti olduk

30 Aralık 2017 Cumartesi 09:13
iste-net-asgari-ucret

İşte net asgari ücret

29 Aralık 2017 Cuma 21:08
tunus-ekiyor-turkiye-kesiyor

Tunus ekiyor, Türkiye kesiyor

29 Aralık 2017 Cuma 09:03

ÜLKE GÜNDEMİ

Afrin operasyonunu destekliyoruz

ÜMSİAD, "Zeytin Dalı Harekatı" ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, "Bölgemizde ve

Operasyon için ne tavizler verdiniz

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Êfrin gündemiyle toplanan HDP Parti Meclisi toplantısına verilen arada basın

Akşener'den 'Zeytin Dalı Harekatı' açıklaması!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin açıklama yaptı.

'Vurulanların hepsi PKK/PYD'li'

TSK'nın başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında hastanelere getirilen yaralı ve ölülerin tamamının

Zeytin Dalı için havalanan 72 uçağın sırrı

TSK'nın başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk gününde 72 savaş uçağı havalandı ve 108 terör hedefini

Şile Belediyesi ihalelerinde skandal hata!

AKP’li Şile Belediyesi’nin düzenlediği tüm ihalelerde skandal bir hata tespit etti. Sayıştay, ihale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL