14 Temmuz 2020 Salı

Gerçek işsizlik sayısı gizleniyor

gercek-issizlik-sayisi-gizleniyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, yazılı bir açıklama yayımlayarak, TÜİK’in açıkladığı mart ayı işsizlik raporlarını eleştirdi. Erdoğdu, “Gerçek rakamların sürekli gizlenmesi artık bu iktidarın yönetim şekli oldu” diye konuştu
10 Haziran 2020 Çarşamba 18:30

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK verilerinden hareketle Türkiye’de çalışma çağındaki nüfusun son bir yılda 1 milyon 66 bin kişi arttığını belirterek, “Bu artışın işgücüne de yansıması beklenirken tam tersi işgücünün 2 milyon 235 bin azaldığı görülüyor. Toplamda 3 milyon 301 bin kişi TÜİK’in istatistiklerine yansımamış vaziyette. Bunu rakamlara dahil ettiğimizde dar tanımlı gerçek işsizlik rakamı yüzde 21.8, gerçek işsiz sayısı 9,5 milyon. Eğer bu rakama iş bulma umudunu yitirenler, mevsimlik ve geçici çalışanlar eklendiğinde geniş tanımlı gerçek işsizlik oranı yüzde 27,7’dir ve bu Cumhuriyet tarihinin rekorudur” dedi.

 

Erdoğdu TÜİK’in bugün açıkladığı işsizlik rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, işsizlik rakamlarının Şubat ayında 13,6 iken salgının başladığı Mart ayında pek çok işyeri kapanmış olmasına rağmen işsizliğin Mart ayı için 13,2 olarak ilan edildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Çalışma çağındaki nüfus bir önceki aya göre 110 bin kişi daha artarak 62 milyon 198 bine yükseldi. Yeni gelen 110 bin kişi istihdama dahil olmadığı gibi mevcut işgücünden bir önceki aya göre 878 bin kişinin de azaldığını görmekteyiz. TÜİK, tıpkı önceki aylarda olduğu gibi rakamlarla sihirbazlık yaparak işsiz sayısındaki artışı gizliyor. İŞKUR, işsizlik ödeneğinin 2 katına çıktığını açıklarken, istihdam edilenlerin sayısı azalmışken işsizlik nasıl azalır? Aynı anda hem işsizliği hem istihdamı aynı anda düşürme başarısı gösteren AKP iktidarı, kağıt üzerinde mucizeler yaratmaya devam ediyor.”

 GENİŞ TANIMLI İŞSİZ 9,5 MİLYON

Zamana bağlı eksik istihdam ve yetersiz istihdam da eklendiğinde işsizlik oranı 150 baz puan artışla yüzde 26’dan yüzde 27’ye yükselirken, geniş tanımlı işsiz sayısı 9,5 milyon kişiye yükseldiğine işaret eden Erdoğdu şöyle devam etti:

 

“Türkiye’de Corona salgını 18 Mart itibari ile etkisini gösterdi ve işyerleri kapandı. Oysa TÜİK’in yayınladığı işgücü istatistikleri Covid-19 salgınının işgücü piyasasını hiç etkilemediğini söylüyor. Çalışma çağındaki nüfus artarken işgücüne dahil olan nüfusun azalması ile oluşturulan bu sihir sürdürülürken, 3 ay ve daha kısa süre için ücretsiz izne ayrılanların istihdam içerisinde değerlendiriliyor olması da bu illüzyonun sürmesini sağlıyor. İşyerlerini kapatarak işsizlikle mücadelede başarılı olabilen dünyada başka bir ülke yok.”

İşten çıkartmaların yasaklanması ve kısa çalışma ödeneği gibi desteklerin, istihdamda olumsuz görünümü sınırlandırdığına dikkat çeken Erdoğdu, sektörel bazda istihdam değişimlerine bakıldığında ise durumun daha net görüldüğünü, özellikle hizmetler sektörünün çok sert darbe aldığının ortaya çıktığını bildirdi.

 

“TÜİK 'e atanan yeni başkan göreve hızlı başladı” diyen Erdoğdu, “Başına Emine Erdoğan'ın özel kalem müdürünün eşinin atandığı TÜİK’in rakamları bu kadar çarpıtarak halk alay etmeye hakkı yok. Gerçek rakamların sürekli gizlenmesi artık bu iktidarın yönetim şekli oldu. Bu kadarı gerçekten fazla, yeter artık” diye konuştu. Haber okunma sayısı: 2326

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

emekli-maaslari-tehlikede

Emekli maaşları tehlikede!

13 Temmuz 2020 Pazartesi 10:52
bu-bebegin-19-bin-638-lira-borcu-var

Bu bebeğin 19 bin 638 lira borcu var

06 Temmuz 2020 Pazartesi 10:12
akpnin-zenginlik-masali

AKP’nin zenginlik masalı

05 Temmuz 2020 Pazar 10:11
memur-ve-emekli-zammi-belli-oldu

Memur ve emekli zammı belli oldu

03 Temmuz 2020 Cuma 10:48
enflasyon-yine-yuksek-cikti

Enflasyon yine yüksek çıktı

03 Temmuz 2020 Cuma 10:36

ÜLKE GÜNDEMİ

Ünlü yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sayın Adalet Ağaoğlu Liv Hospital Ulus’ta 3 gündür yoğun bakımda

Atatürk ile ilgili sözleri gündem oldu

Yaşlı bir yurttaşın sosyal medyada yer alan videoda Atatürk hakkında yaptığı konuşma gündem oldu. Mustafa

'Katmerli piyango' diye buna denir

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul’un çevresinden satın

Ecevit'in açıklaması paylaşım rekorları kırıyor

Eski merhum Başbakan Bülent Ecevit'in, Kıbrıs Harekâtı'ndan bir kaç ay sonra BBC'de Yunanistan'a bakışını

Koronavirüsten sonra eğitimin geleceği

Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan dijital devrim ve uzaktan eğitim süreci, okul ve meslek tercihlerini de

Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL