04 Ağustos 2020 Salı

Gençlerimiz mezun olmaya korkuyor

genclerimiz-mezun-olmaya-korkuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin bir yılda 5,4 puan arttığını, her dört gençten birisinin işsiz olduğunu belirterek, “Gençler bu kadar yüksek oranlı işsizlik nedeniyle okullarından mezun olmaya korkar hale geldi” dedi.
17 Eylül 2019 Salı 09:32

 Erdoğdu, TÜİK’in bugün açıkladığı işsizlik rakamlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, 15-24 yaş arasında ne eğitimde ne istihdamda bulunan gençlerin oranının yüzde 26,2 olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

 

“Türkiye şu an slumpflasyon pençesinde. Hem yüksek enflasyon yaşanıyor hem de ekonomik daralma görülüyor. Bunun adı sürünme halidir. Enflasyon ve işsizliğin birlikte değerlendirilmesiyle elde edilen sefalet endeksinde Türkiye yılın ilk aylarında dördüncü sıraya yükselmişti. Slumpflasyon altındaki Türkiye, sefalet endeksinde en tepelerde yer almaya devam ediyor. Üretim yerine rantı, vatandaş yerine yandaşı kollayan keyfi, kuralsız düzeninin sonucu milyonlarca insan, özellikle de gençler işsizliğin pençesinde. Sırf mezun olduktan sonra işsiz kalma korkusu yüzünden okulunu kasıtlı devam ettiren gençler var.”

 

İktidarın her ile üniversite açmakla övündüğünü ancak geçmişte açılmış belli başlı köklü üniversiteler dışında kalan bu üniversitelerin çoğunun diplomalı işsiz biriktirdiğini ifade eden Erdoğdu, “İş bulanların çoğu da kendi branşı ile alakasız işlerde çalışıyor. İnsanların tarih, fizik, mühendislik okuyup güvenlik görevlisi ya da polis olmaya çalıştığı bir düzendeyiz. AVM’lerde çalışan satış görevlilerin çoğu, kafelerdeki garsonlar iş bulamadığı için çalışan, alakasız bölümler bitirmiş üniversite mezunlarından oluşuyor. Bu durumun sosyal sonucu olarak, işi olduğu halde kendi branşında çalışmadığı için bir yığın insan mutsuz. Erdoğan yönetimi ne bu gençlere ne de işsizlere hiçbir şey vadetmiyor” diye konuştu. 

İŞSİZLİK KRONİKLEŞTİ

AKP’nin yüksek işsizliği kronikleştirdiğini kaydeden Erdoğdu, bir yıl önce aynı döneme göre inşaatta 493 bin, tarımda 232 bin, toptan ve perakende sektöründe 210 bin, sanayide 119 bin istihdam kaybı olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

 

“İş bulma ümidi olmayanlar, mevsimlik çalışanlar, iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin dahil edildiği işsizlerin oranını takip eden DİSK’in geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 19,9. Buna göre 7 milyon işsiz var. Yetersiz istihdam edilenleri de eklediğimizde 7 milyon 724 bin rakamına ulaşıyoruz. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranının yüzde 13,9 olduğunu görüyoruz. Kısacası, kriz dönemlerinde sıklıkla görülen kadınların işgücüne katılımında önemli bir yükseliş gerçekleşmeden Türkiye’de tarihin en yüksek işsizlik oranları kaydedilmeye devam ediyor.”

Erdoğdu, işini kaybeden yurttaşlara ise uygun koşullarda bir destek sunulmadığını ve ödenek verilmediğini bildirerek, “2019 yılında Ocak-Temmuz ayları arasında İŞKUR verilerine göre 1 milyon 344 bin 643 yurttaşımız işsizlik ödeneğine başvurmuş ancak bunların sadece yüzde 47’sinin başvurusu kabul edilmiş” dedi.

 

Üreterek zenginleşen, zenginliğini hakça paylaşan bir sosyal devlet kurulmadıkça işsizliğin artmaya devam edeceğini vurgulayarak, halkın ilk yapılacak genel seçimde iktidara bu kötü yönetimin hesabını soracağını sözlerine ekledi.  Haber okunma sayısı: 162

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

milyonlar-yardima-muhtac

Milyonlar yardıma muhtaç

19 Temmuz 2020 Pazar 09:37
tuike-gore-kiraya-calisiyoruz

TUİK'e göre kiraya çalışıyoruz

17 Temmuz 2020 Cuma 09:56
emekli-maaslari-tehlikede

Emekli maaşları tehlikede!

13 Temmuz 2020 Pazartesi 10:52
bu-bebegin-19-bin-638-lira-borcu-var

Bu bebeğin 19 bin 638 lira borcu var

06 Temmuz 2020 Pazartesi 10:12

ÜLKE GÜNDEMİ

Diyanet İşleri Başkanı o koltukta oturmamalı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı Ayasofya Camii’ndeki ilk cuma

Adalarda yeni dönem bugün başladı

İBB’nin, yıllardır tartışılan fayton taşımacılığı yerine Adalar’da toplu ulaşımı sağlayacak çevre

MHP küfürbaz vekilini partiden ihraç etti

Küfürleri ve Fındık fiyatlarına ilişkin eleştirileriyle gündeme gelen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt MHP'den

CHP'den, 'sosyal medya düzenlemesi' ile ilgili karar

Özkoç, TBMM Genel Kurulu'nda bu sabah kabul edilen sosyal medyaya ilişkin düzenlemeler içeren kanunun iptal

Kaftancıoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' tepkisi

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Kanal İstanbul projesi kapsamında askıda bulunan planlarla

Sahte tatil sitelerine dikkat

Siber dolandırıcılar, Türkiye’deki lüks otellerin logo ve isimlerini kullandıkları birebir kopya internet

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL