14 Kasım 2019 Perşembe

Gençlerimiz mezun olmaya korkuyor

genclerimiz-mezun-olmaya-korkuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin bir yılda 5,4 puan arttığını, her dört gençten birisinin işsiz olduğunu belirterek, “Gençler bu kadar yüksek oranlı işsizlik nedeniyle okullarından mezun olmaya korkar hale geldi” dedi.
17 Eylül 2019 Salı 09:32

 Erdoğdu, TÜİK’in bugün açıkladığı işsizlik rakamlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, 15-24 yaş arasında ne eğitimde ne istihdamda bulunan gençlerin oranının yüzde 26,2 olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

 

“Türkiye şu an slumpflasyon pençesinde. Hem yüksek enflasyon yaşanıyor hem de ekonomik daralma görülüyor. Bunun adı sürünme halidir. Enflasyon ve işsizliğin birlikte değerlendirilmesiyle elde edilen sefalet endeksinde Türkiye yılın ilk aylarında dördüncü sıraya yükselmişti. Slumpflasyon altındaki Türkiye, sefalet endeksinde en tepelerde yer almaya devam ediyor. Üretim yerine rantı, vatandaş yerine yandaşı kollayan keyfi, kuralsız düzeninin sonucu milyonlarca insan, özellikle de gençler işsizliğin pençesinde. Sırf mezun olduktan sonra işsiz kalma korkusu yüzünden okulunu kasıtlı devam ettiren gençler var.”

 

İktidarın her ile üniversite açmakla övündüğünü ancak geçmişte açılmış belli başlı köklü üniversiteler dışında kalan bu üniversitelerin çoğunun diplomalı işsiz biriktirdiğini ifade eden Erdoğdu, “İş bulanların çoğu da kendi branşı ile alakasız işlerde çalışıyor. İnsanların tarih, fizik, mühendislik okuyup güvenlik görevlisi ya da polis olmaya çalıştığı bir düzendeyiz. AVM’lerde çalışan satış görevlilerin çoğu, kafelerdeki garsonlar iş bulamadığı için çalışan, alakasız bölümler bitirmiş üniversite mezunlarından oluşuyor. Bu durumun sosyal sonucu olarak, işi olduğu halde kendi branşında çalışmadığı için bir yığın insan mutsuz. Erdoğan yönetimi ne bu gençlere ne de işsizlere hiçbir şey vadetmiyor” diye konuştu. 

İŞSİZLİK KRONİKLEŞTİ

AKP’nin yüksek işsizliği kronikleştirdiğini kaydeden Erdoğdu, bir yıl önce aynı döneme göre inşaatta 493 bin, tarımda 232 bin, toptan ve perakende sektöründe 210 bin, sanayide 119 bin istihdam kaybı olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

 

“İş bulma ümidi olmayanlar, mevsimlik çalışanlar, iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin dahil edildiği işsizlerin oranını takip eden DİSK’in geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 19,9. Buna göre 7 milyon işsiz var. Yetersiz istihdam edilenleri de eklediğimizde 7 milyon 724 bin rakamına ulaşıyoruz. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranının yüzde 13,9 olduğunu görüyoruz. Kısacası, kriz dönemlerinde sıklıkla görülen kadınların işgücüne katılımında önemli bir yükseliş gerçekleşmeden Türkiye’de tarihin en yüksek işsizlik oranları kaydedilmeye devam ediyor.”

Erdoğdu, işini kaybeden yurttaşlara ise uygun koşullarda bir destek sunulmadığını ve ödenek verilmediğini bildirerek, “2019 yılında Ocak-Temmuz ayları arasında İŞKUR verilerine göre 1 milyon 344 bin 643 yurttaşımız işsizlik ödeneğine başvurmuş ancak bunların sadece yüzde 47’sinin başvurusu kabul edilmiş” dedi.

 

Üreterek zenginleşen, zenginliğini hakça paylaşan bir sosyal devlet kurulmadıkça işsizliğin artmaya devam edeceğini vurgulayarak, halkın ilk yapılacak genel seçimde iktidara bu kötü yönetimin hesabını soracağını sözlerine ekledi.  Haber okunma sayısı: 70

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sarayda-limitsiz-israf

Saray'da limitsiz israf

12 Kasım 2019 Salı 09:56
imf-turkiyeden-borc-istedi-mi

IMF Türkiye'den borç istedi mi?

07 Kasım 2019 Perşembe 16:00
fiyatlar-yukseliyor-ama-enflasyon-dusuyor

Fiyatlar yükseliyor, ama enflasyon düşüyor

04 Kasım 2019 Pazartesi 17:22
bilanco-dudak-ucuklatiyor

Bilanço dudak uçuklatıyor

04 Kasım 2019 Pazartesi 09:26
tapuda-dusuk-beyana-son

Tapuda düşük beyana son

02 Kasım 2019 Cumartesi 20:15
vatandas-borc-bataginda

Vatandaş borç batağında

31 Ekim 2019 Perşembe 14:19

ÜLKE GÜNDEMİ

Türk-Amerikan toplumu ile bir araya geldi

Çalışma ziyareti için ABD’nin başkenti Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında

Minik ortaktan kanun teklifi

BBP Ankara Milletvekili Mustafa Destici, imza sahibi olduğu 'Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına

Süleyman soylu ruh sağlığımızı bozuyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı

Diyanet'ten kamu spotu savunması

Adıyaman’da "Peygamberimiz ve Aile" konulu konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, aile içi iletişimde

Milli Eğitim Müdürünü çıldırtan resim

Bartın’da TOKİ Orta Okulu’nu ziyarete giden İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandarlıoğlu,

Boğaz yönetmeliği boğazlarında kalır!

BirGün’ü ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saray’ın yetki gaspı girişimine tepki göstererek,

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Saray'da limitsiz israf

    Saray'da uluslararası toplantılar için yapılacak harcamalara geniş kapsamlı kural muafiyeti

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL