22 Haziran 2018 Cuma

Enflasyonda yüzde 20 şoku

enflasyonda-yuzde-20-soku

Tüketici enflasyonu mayıs ayında yüzde 12’yi aştı. Kur artışının etkisinin görüldüğü çekirdek enflasyondaki yani mevsimsel fiyat hareketlerinden arındırılmış enflasyondaki rekor dikkat çekti.
05 Haziran 2018 Salı 10:26

 Enflasyonda yüzde 20’lik şok yaşandı. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 12.15, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 20.16 oldu. Çekirdek enflasyon da 12.64’le tarihi rekoru kırdı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Dövizde yaşanan yükselişten sonra mayıs ayında da enflasyonda patlama oldu. Enflasyon mayıs ayında yüzde 1.62 oranında artış göstererek beklentilerin üzerine çıktı. TÜİK’in belirlemelerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık bazda yüzde 1.62, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 3.79 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 12.15, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 20.16 oldu. Bu arada çekirdek enflasyondaki artış da dikkat çekti. Çekirdek enflasyon yüzde 12.64 ile tarihin en yüksek seviyesine çıktı.

 

Ekonomistler çekirdek enflasyonda yaşanan artışın önümüzdeki aylarda da enflasyonun yüksek çıkacağının işareti olduğunu bildirdi. Yapılan hesaplamalara göre, yaz aylarında yıllık enflasyonu yüzde 13 bandının üzerine çıkarak son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşacak. 

ÜRETİCİ FİYATLARINDA ARTIŞ YÜZDE 20’Yİ AŞTI

 

Yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ise 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3.79, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12.12, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.16 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15.80 artış gösterdi. Üretici fiyatları endeksi yıllık bazda yüzde 20’nin üzerine çıkarak 2003 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

 

MEMURA YÜZDE 2.39 ZAM

 

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre bu yılın ilk beş ayında enflasyon 6.39’a ulaştı. Yıl başında memura ve emeklilere verilen yüzde 4’lük zam yılın ilk beş ayında 2.39 aşıldı. Bu durum temmuz ayında memura şimdiden yüzde 2.39 enflasyon farkı demek. Buna bir de haziran enflasyonu eklenecek. Memurlara ocak ayında yapılan zammın enflasyonun yarısı kadar olacağının şimdiden ortaya çıktığını kaydeden memurlar, ocak ayında istedikleri zam miktarının nasıl gerçekçi olduğunun ortaya çıktığını bildirdi.

 

ŞİMŞEK: ENFLASYONDAKİ ARTIŞ DEVAM EDEBİLİR

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, mayıs ayı enflasyon rakamları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi: “Enflasyondaki yükseliş büyük ölçüde baz etkileri ile petrol ve kur gibi dönemsel hareketleri yansıtıyor. Mayıs itibarıyla kur ve petrol fiyatlarının yıllık enflasyona etkisi 4 puandan yüksek oldu. Sürdürülebilir yüksek büyüme için fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz. Para politikası ve maliye politikası koordinasyonu artarak devam edecek. Seçim sonrası yapısal reformlar ve makro ihtiyati tedbirler ile politika setimiz daha da güçlenecek. Ekonomide dengelenme eğilimi başlamış durumda, önümüzdeki dönemde daha belirgin şekilde gözlenecek. Kısa vadede baz etkileriyle enflasyondaki artış devam edebilir, ancak para ve maliye politikalarının koordineli önlemleri ile yılın ikinci yarısında düşüş eğilimi başlayacak. Enflasyon ve cari açıktaki iyileşme sürdürülebilir yüksek büyümeyi destekleyecektir.”

 

FAİK ÖZTRAK:TEFECİLER MUTLU

 

Eski Hazine Müsteşarı CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, mayıs ayı enflasyon rakamlarını Aydınlık’a değerlendirdi. Mayıs ayı enflasyonunun son dönemlerin en yüksek enflasyonu olduğunu kaydeden Öztrak şunları söyledi: “Döviz kurlarındaki yükselmenin fiyatlara da yansıyacağı belliydi. Çekirdek enflasyonun yüksek olması, üretici fiyatlarının yüzde 20’yi aşması önümüzdeki dönem açısından kaygı veriyor. Şimdi asıl önemli olan faizleri 3 puan arttıran Merkez Bankası’nın enflasyona karşı nasıl bir tutum alacağı. Daha önce düşük maliyetlerle çözülebilecek sorun artık çok yüksek maliyetle çözülebilecek noktaya getirildi. Bugün gelinen noktadan en memnun olanlar tefecilerdir. Bugün izlenen politikalardan en mutlu olanlar onlardır. Ülkede güven ortamı sıfırlandı. Güven ortamı kalmayınca yatırımlar da düştü. Tüketici ürktü. Tüketici ürkünce alımlarını erteliyor. Araba almayı, beyaz eşya, mobilya, ... almayı sonraya bırakıyor. Bu da piyasalarda durmaya neden oluyor. Şu anda psikoloji bu noktaya geldi. AKP artık ekonomiyi de ülkeyi de yönetememektedir. AKP değişmeden sorunu çözmek zor.”

 

BÜTÜN ÜRÜNLER ZAMLANDI

 

TÜİK verilerine göre, ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Mayıs ayında endekste yer alan gruplardan, ulaştırmada yüzde 2.32, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 2,06, lokanta ve oteller ile gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.45 artış oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Mayıs ayında endekste düşüş gösteren grup olmadı. Ana harcama gruplarından alkollü içecekler ve tütün yüzde 0.15 ile en az artış gösteren grup oldu.

 

Otomobil satışları yüzde 15 düştü

 

Konut satışlarından sonra otomotiv satışlarında da sert düşüş yaşandı. Mayıs ayında otomotiv satışları yüzde 15 azaldı. Otomobil pazarındaki düşüş yüzde 13 olurken, hafif ticari araç pazarındaki düşüş yüzde 21’e ulaştı.

 

2018 yılı Mayıs ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 72 bin 755 adet oldu. 2017 yılı mayıs ayında otomobil ve hafif ticari araç satışı 85 bin 422’di. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2018 yılı ilk beş ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.78 azalarak 302 bin 311 adete geriledi. 2017 yılı ilk beş ayında bu rakam 317 bin 500’dü.

 

Otomobil satışlarında yaşanan bu ani düşüşü değerlendiren uzmanlar, yaşananları Çiller döneminde yaşanan krize benzettiler. Devalüasyon sonrası “ani durma”nın ciddi sorunlar yaratacağını vurguladılar.

 

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEN AMBALAJLAR EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR

 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), “5 Haziran Dünya Çevre Günü” nedeniyle ambalaj kullanımının önemine dikkat çekiyor. ASD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, ambalajların çevreye geri dönüştürülmesiyle ekonomik kazanç elde edildiğini ve çevre kirliliğinin önüne geçildiğini vurguladı. “Ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılmasına özen göstermemiz gerekiyor” diyen Sarıbekir, hiçbir ambalajın çöp olmadığının altını çizdi. Sarıbekir, çevre sorunlarına karşı kamuoyunun dikkatini çekmek, halkı bilinçlendirmek için dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Çevre Günü’nde, ambalajın ve geri dönüşümünün aslında çevreye yük olmadığını, tam tersine ambalajların ekonomi yaratan malzemeler olduğunu söyledi. Ambalaj üretiminde iki önemli noktanın büyük önem taşıdığını dile getiren Sarıbekir, bunları ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘çevre’ olarak sıraladı. Bugün mümkün olan minimum malzeme kullanılarak, ambalaj üretimi için çok detaylı çalışmalar yapıldığı bilgisini veren Sarıbekir, sözlerine şöyle devam etti: “Ambalajı çöpe atmak sadece dünyamızın geleceğine değil ülkemize, ekonomimize de zarar veriyor. Bugün 1 alüminyum içecek kutusunu geri dönüştürdüğümüzde bir televizyonu üç saat çalıştıracak enerjiyi kazanmış oluyoruz. Ya da 1 ton kağıdı geri dönüştürerek 17 ağacı kesilmekten koruyoruz. Türkiye’de atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörü 5 milyar Euro’luk bir pazar haline gelmiş durumda. Ancak geri dönüşümde hala yüzde 50’ler seviyesindeyiz. Yani gidilecek bir hayli yolumuz var.”

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

TÜFE, TUİK, enflasyon,


Haber okunma sayısı: 82

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kuru-sogana-muhtac-ettiler

Kuru soğana muhtaç ettiler

21 Haziran 2018 Perşembe 10:46
faiz-yuzde-20ye-dayandi

Faiz yüzde 20’ye dayandı

20 Haziran 2018 Çarşamba 10:19
bu-da-dunya-sefalet-endeksi

Bu da dünya sefalet endeksi

20 Haziran 2018 Çarşamba 09:34
ureticide-dustu-markette-artti

Üreticide düştü markette arttı

14 Haziran 2018 Perşembe 10:16
400-bin-kisi-bayram-ikramiyesi-alamadi

400 bin kişi bayram ikramiyesi alamadı

13 Haziran 2018 Çarşamba 11:12
tanaptan-gaz-akisi-basladi

TANAP'tan gaz akışı başladı

13 Haziran 2018 Çarşamba 09:40

ÜLKE GÜNDEMİ

Menzilciler için ‘üniversite yasası’

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Nakşibendi Tarikatı’na bağlı Menzil Cemaati yeni üniversite kurabilsin diye

Akıl almaz dolandırıcılık yöntemi

Paranızı yastık altında mı yoksa bankada saklamak mı daha güvenli? Cevabınız banka ise bu haberi okumadan

Bu karar Türkiyeyi parçalar

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, katıldığı canlı yayında Suriyeli mülteciler konusuna

Erdoğan Ferdi Tayfur’a geçiş yapmış olabilir

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, "Bahçeli devam

Hayvana şiddete karşı yeni düzenleme

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'deki temasları kapsamında bir otelde, kentteki Balkan dernekleri temsilcileri ve

Mühür kullanmak ustalık istiyor

Bu seçim, diğer seçimlerden farklı özellikler taşıması nedeniyle soru işaretlerine neden oluyor. Seçmenin

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL