25 Şubat 2018 Pazar

Enflasyon yüzde 13

enflasyon-yuzde-13

Enflasyondaki sert yükseliş sürüyor. Kasım ayında yıllık enflasyon yüzde13’e dayandı. Yükselen enflasyon, ücretleri de hızla eritiyor
05 Aralık 2017 Salı 08:39

 Halk düşük maaşlar altında ayakta kalmaya çalışmakta zorlanırken bir de hızla yükselen enflasyon oranıyla mücadele etmeye çalışıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 1,49 arttı. Yıllık artış yüzde 12,98’i buldu. Çekirdek enflasyon kasımda yıllık yüzde 12,08 artarak 2004 yılının ocak ayından beri görülen en yüksek seviye ye çıktı.

 

Gıda enflasyonu yüzde 2’yi aştı

TÜİK verilerine göre, ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı kasım ayında endekste yer alan gruplardan, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 2,11, ulaştırmada yüzde 2,01, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1,84 ve konutta yüzde 1,25 artış gerçekleşti. TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 15,78, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 13,39, ev eşyası yüzde 12,85 ve sağlık yüzde 12,38 zamlandı. Kasım 2017’de endekste kapsanan 414 maddeden; 47 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 295 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 72 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

 ÜFE de sert yükseldi

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ise 2017 yılı kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,02, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 13,91 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,38 artış gösterdi.

 

Zam şampiyonu domates

Kasım ayında fiyatı yüzde 45,29 zamlanan domates zam şampiyonu oldu. Kabak yüzde 23,33 artışla ikinci sırada yer alırken, yüzde 17,21 artan kadın kabanı üçüncü sırada yer aldı. Erkek yünlü kaban yüzde 16,52, patlıcan yüzde 14,30, salatalık yüzde 13,42, yumurta yüzde 12,77 zam ile göze çarpan diğer ürünler oldu. Fiyatı hızla artış gösteren benzin ise kasım ayında yüzde 5,35 zamlandı. Kasım ayında fiyatı en fazla düşen ürün yüzde 19,95 düşüş gösteren karnabahar oldu. İkinci sırada fiyatı yüzde 19,24 azalan portakal olurken, üçüncü sırada yüzde 18,30 düşüşle yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar yer aldı.

 

Hükümet ‘düşecek’ diyor!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyondaki yükselişin daha çok gıda fiyatlarından kaynaklandığını belirterek, “Kasım ayında yıllık enflasyondaki 1,08 puanlık artışın 0,52 puanı işlenmemiş gıdadan geldi. Enflasyonda aralık ayından itibaren kalıcı bir düşüş süreci başlayacaktır” ifadesini kullandı.

 

Erdoğdu: 2000 lira bile yetmez

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ise enflasyondaki artışın önlemediğini belirterek, “AKP enflasyonla baş edemiyor. Enflasyon karşısında ücretlerdeki aşınma hızla arttı. Ücretlere derhal telafi zammı yapılmalı” dedi. Kırmızı etten, fasulye ve nohuta kadar gıdada yoğun bir ithalatın yapıldığına işaret eden Erdoğdu, ithalatın fiyatları düşürmediği gibi üreticiyi perişan ettiğini söyledi. Enflasyondaki son rakamların, CHP’nin asgari ücretin 2 bin TL olmasının istemekte ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardığını da bildiren Erdoğdu, enflasyondaki artış eğiliminin devam etmesi halinde 2 bin TL’lik asgari ücretin bile yeterli olmayacağını söyledi. Erdoğdu, “Türk-İş araştırmasına göre, Ekim ayında bir kişinin aylık geçim maliyeti bin 900 TL idi. Bu rakamın da enflasyon nedeniyle artacağı göz önüne alınarak yeni asgari ücret en az bu rakam ışığında belirlenmeli” şeklinde konuştu.

 

***

 

Asgari ücrette büyük kayıp

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı raporu asgari ücretin vergi dilimi ve enflasyon nedeniyle ciddi alım gücü kaybı yaşadığını ortaya koydu. Asgari ücret vergi kaybı dahil enflasyon karşısında alım gücünü yüzde 9,6 seviyesinde kaybetti. Gıda enflasyonu karşısında kayıp ise vergi dilimi nedeniyle yaşanan gelir kaybı dikkate alındığında yüzde 11.8’e ulaştı. Buna göre asgari ücretli Aralık 2016 tarihinde 10 kilograma doldurduğu gıda sepetini, Aralık 2017 tarihinde 9 kilogram ile 1 kilogram eksik doldurabiliyor. Asgari ücretli geçtiğimiz yılın aynı ayına göre alım gücünü enflasyon karşısında (vergi dilimi kaybı dahil) ette yüzde 5.9, balıkta yüzde 18.9, kirada 6.6 oranında kaybetti.

 

Raporda enflasyonun toplumun her kesimini yaptıkları harcamalara göre farklı olarak yansıdığına da işaret edildi. Örneğin gıda fiyatlarındaki artış dar gelirliyi daha fazla etkiliyor. Tüm gelir grupları için tek bir Tüketici Fiyat Endeksi açıklanıyor. Bunun bir sonucu olarak yaşanan enflasyon resmi enflasyon ile uyumsuzluk gösteriyor.

 

BİRGÜN GAZETESİ

Haberin etiketleri:

enflasyon, gıda, vergi, zam, CHP, halk, kadın, hükümet, Başbakan, lira


Haber okunma sayısı: 119

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ekonominin-gucu-sayesinde-dik-duruyoruz

Ekonominin gücü sayesinde dik duruyoruz

20 Şubat 2018 Salı 09:52
akpnin-16-yillik-yikim-tablosu

AKP’nin 16 yıllık yıkım tablosu

18 Şubat 2018 Pazar 10:48
harac-mezat-ozellestirme

Haraç mezat özelleştirme

17 Şubat 2018 Cumartesi 09:53
yapida-sirali-denetim-donemi

Yapıda sıralı denetim dönemi!

15 Şubat 2018 Perşembe 09:05
elektrik-zarari-vatandasi-carpti

Elektrik zararı vatandaşı çarptı

12 Şubat 2018 Pazartesi 10:12
fikir-ozgurlugu-sart

Fikir özgürlüğü şart

05 Şubat 2018 Pazartesi 09:20

ÜLKE GÜNDEMİ

Soylu'dan PÖH ve korucular açıklaması

Kocaeli’de basın mensuplarının sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afrin’e sevk edilen

Yeni kanun MHP için düzelendi

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, TBMM Milli Savunma Komisyonu

Uber korsan taksicilik

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, meslek odaları temsilcileri ve taksicilerin katılımıyla TBMM'de

Kahraman dört düğmesini ilikledi

Meclise sunulan ittifak konusu ile ilgili kanun teklifini değerlendiren CHP'li Özgür Özel "Kahraman'ın dört

Yurt dışında ülkemize ait eserler gördük

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, yurt dışındaki müzelerde Türkiye'deki ibadethane ve kabirlerden

SP lideri Karamollaoğlu’ndan hükümete sert eleştiriler

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, şeker fabrikalarının satılmasını sosyal medya

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL